Test kraťasů Dynafit Mezzalama 2 PTC U Overshort

5 min čtení 19. 12. 2019

Dynafit je pro mě synonymum akce, letních i zimních sportovních zážitků a zárukou vyplavení pozitivních endorfinů. Převlekové kraťasy Mezzalama 2 PTC Overshort jsou dalším kouskem této značky, který se mi dostal do rukou. Věřte, že jsem byl zpočátku skeptický. K čemu kraťasy v zimě?!?

Pochyby se ale rychle rozplynuly a kraťasy se staly nerozlučným společníkem při sportovních radovánkách všeho druhu v chladnějších obdobích roku. Opravdu nejde o rozmar nudícího se vývojáře, ale o promyšlený kousek z rukou zkušeného sportovce, funkčně dotažený do posledního detailu.

Při testování převlekových kraťasů Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort

Stahování v pase

Na první pohled jde o klasické kraťasy ke kolenům. V pase vzadu mají širokou gumu, která dobře rozloží svůj tah, dobře drží a nikde neškrtí. V přední části je stahování vyřešeno tenkou gumičkou, kterou lze v požadované poloze zajistit plastovou brzdičkou všitou uvnitř tunýlku.

Materiály

Vnějším materiálem je větruvzdorný 100% polyamid a vnitřním polyester. Tímto končí popis klasických kraťasů a dostávám se k tomu, proč jsem si převlekové kraťasy Mezzalama 2 PTC Overshort oblíbil a používám je často.

Stejně jako celá produktová řada Dynafit Mezzalama jsou i tyto kraťasy zateplené unikátním materiálem Polartec Alpha, který funguje na principu aktivní izolace. Kromě fantastických termoizolačních vlastností, umožňuje tělesné vlhkosti v krátkém čase dostat se k svrchnímu materiálu a následně se odpařit. Samozřejmě za předpokladu, že tyto převlekové izolační kraťasy uživatel natáhne na odpovídající prodyšné kalhoty.

Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort jsou pohodlné i na výstupy vzhůru - stačí částečně rozepnout zipy

Rozepínací nohavice

Kraťasy jsou navíc oboustranně celorozepínací, což umožňuje zejména jejich snadné oblékání nebo svlékání kdekoli v terénu, bez nutnosti vyzouvat se třeba i ze skialpinistických bot. V horní části jsou YKK zipy překryté vnitřní légou s drukem. 

detail na zapínání druků na kraťasech Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort
Zapínání horního lemu drukem

Druk spíná přední a zadní díl kalhot. Drží dobře. S klidným svědomím můžete nechat kalhoty na sobě s úplně rozepnutým zipem. Hojně využívám možnost zipy rozepnout jen částečně, například při stoupání na skilalpech, kdy zateplení není třeba, a naopak preferuji volný krok bez omezení.

Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort rozepnuté po celé délce. Drží je druky

Když zastavím, kraťasy zapínám a užívám si tepelného komfortu. Ze zkušenosti doporučuji ohlídat, aby byl taháček zipu v zaaretované poloze, pokud s ním zrovna uživatel nemanipuluje. Při pohybu se jinak zipy ochotně, samovolně rozepínají.
 

Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort mají praktickou kapsu na levé nohavici Na levém stehně kapsa na zip na doklady, peněženku a drobnosti.
Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort mají celorozepínací zipy YKK Celorozepínací zip se hodí při chůzi do kopce nebo oblékání a svlékání.


Dotažené do detailu

Za důležité a uživatelský komfort zvyšující považuji strečové panely. První se nachází vzadu pod gumou v pase a druhý na vnitřní straně nohavic a v rozkroku.  Na levém stehně je kapsa na zip, do které se vejdou doklady, peněženka a podobně.  Design doplňuje praktický potisk reflexními proužky na stehnech zepředu a na spodní části nohavic vzadu. Být viděn je stále důležitější, zvlášť když se člověk pohybuje mimo skialpové trasy.

Díky použitým materiálům vykazují převlekové kraťasy Mezzalama 2 PTC Overshort výborný poměr hřejivosti/prodyšnosti/sbalitelnosti a nízké hmotnosti. Moje, ve velikosti M, váží pouhých 251 g.

Při testování převlekových kraťasů Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort

Overpants mají univerzální využití

Spektrum aktivit, na které kraťasy využívám je opravdu velmi široké. Možná i širší, než fantazie vývojářů Dynafitu předpokládala. Od těch, které se automaticky u značky Dynafit nabízí – jako je třeba skialpinismus, přes lezení v chladnějších obdobích roku, bruslení s dětmi, první krůčky s dětmi na běžkách, až po mojí atletickou trenérskou praxi, kde člověk víc stojí, než se hýbe a tepelný komfort je k nezaplacení. S oblibou kraťasy ale nosím i večer na horských chatách a podobně. Určitě se dají najít i další možnosti jak pro amatérské sportovce, tak pro závoďáky tělem i duší. Nabízí se závodní skialpinismus nebo běh, kdy chce sportovec být do poslední chvíle v teple a až těsně před startem se vysvléct do závodního dresu.

Dynafit Mezzzalama 2 PTC U Overshort využijete na spoustu zimních aktivit, nejen skialp, ale třeba i bruslení s dětmi

Převlekové kraťasy Mezzalama 2 PTC Overshort jsou v nabídce i v dámském provedení.
 


Výhody:

  • lehké, sbalitelné, prodyšné a hřejivé
  • strečové díly pro pohodlný pohyb
  • rychleschnoucí a větruvzdorný materiál
  • skvělý, sportovní střih
  • rychlé svlečení nebo oblečení bez nutnosti sundávat boty
  • reflexní prvky


Nevýhody:

  • je třeba hlídat aretaci taháčků bočních zipů na nohavicích, aby se nerozepínaly

 


Kraťasy Dynafit Mezzalama 2 PTC U OvershortTechnické detaily

Kraťasy Dynafit Mezzalama 2 PTC U Overshort

vnější materiál: 100% polyamid
vnitřní materiál: polyester
výplň: Polartec Alpha
hmotnost: 251 g (velikost M)

MOC: 3 899,- Kč

Kraťasy získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey