Test lana Ocún Spirit 9,5/60

7 min čtení 10. 10. 2019

Ocún, přední český výrobce lezeckého hardwaru, rozšířil začátkem minulého roku svou nabídku vybavení o dynamická lana. Zpočátku jejich nápad vypadal jako bláznovství, vždyť špičkových výrobců lan je na trhu hned několik. Navíc se nebáli nasadit relativně vysoko i cenu.

Nabídku otestovat jednu z jejich novinek jsme s chutí přijali. Lano máme v užívání od prosince a můžeme říct, že je pro nás příjemným překvapením.

Lano Ocún Spirit 9,5/60 nás překvapilo svou vysokou mechanickou odolností. I po necelém roce používání jak na umělých či venkovních stěnách, tak na skalách, nechlupatí a při občasném „vyzvonění“ (pozn. vyvěšení či vyklepání) se prakticky nekroutí. Ani po několikerém jištění „top rope“ lano nevykazuje větší míru opotřebení, průřez lana zůstává kruhový.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 se hodí více na venkovní použití

Spolupracuje s jistítkem

Svým průměrem 9,5 mm je plně kompatibilní s většinou dostupných jistítek, v nichž perfektně pracuje. Nedrhne, nezasekává se, zároveň není potřeba užití větší síly při zachycení pádu či dobírání odpočívajícího lezce. Odzkoušeno máme na jistítkách: DMM Pivot, Petzl Reverso 4, Wild Country Pro Guide Lite, Ocún Ferry i Singing Rock Rock Rama.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 je kompatibilní s většinou dostupných jistítek

Impregnace lana

Další pozitivní vlastností lana Ocún Spirit je jeho impregnace. Ta se ukázala jako velmi spolehlivá i při větším dešti. Zmokli jsme s ním několikrát a nikdy nebyl problém s nasáknutím. Jedinou komplikací byla mírná lepivost lana po prvním dešti, kdy lano neprokluzovalo volně rukou. Při dalším používání se již lepivost nevyskytla. Za dobu testování bylo lano dvakrát „vypráno“ a ani to mu nijak neuškodilo.
 

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 - rázová síla 7,5 kN
Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 - relativně nízká průtažnost lana při pádech

Měkké dopady

Lano Ocún Spirit má nízkou rázovou sílu (7,4 kN), díky níž se do něj padá skoro jako do peřinky (samozřejmě záleží i na schopnostech jističe). Jednou z výhod pro lezení venku je relativně nízká průtažnost lana při pádech (pozn. 38% dynamické prodloužení). Je zde tedy menší riziko, že lezec při pádu v členitém terénu narazí do police pod sebou (i tady ale záleží na schopnostech jističe a na způsobu odjištění cesty).

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60

Příjemné na omak

Díky velmi dobře utaženému opletu, a jeho tepelné úpravě, lano krásně padne do ruky, na omak je příjemné, není tolik drsné. Lano je dostatečně pružné, dobře se na něm vážou uzly, nerozvazují se.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60

Shrnutí

Lano Ocún Spirit 60 metrů pro nás bylo příjemným překvapením. Díky svým vlastnostem se stalo neodmyslitelnou součástí naší výbavy. Vzhledem k výše uvedeným faktorům lano doporučujeme spíše pro venkovní lezení na skalách.
 


Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60Výhody:

 • vysoký počet pádů
 • nízká rázová síla
 • impregnace opletu
 • nulový posun opletu
 • nízká hmotnost
 • značený střed
 • součástí balení je značkovací fix
 • rozdílné značení konců lana u různých délek
 • dostupné v pěti délkách (Rock Point nabízí 3)


Nevýhody:

 • lepení při prvním dešti
 • vyšší pořizovací cena

 


Testovali:

Jitka a Michal Schinzelovi
Jitka a Michal Schinzelovi

Dvojka, která se potkala v Rock Pointu. Měli stejné zájmy, lásku k horám, k přírodě i sami k sobě, takže teď už mají i stejné příjmení. Michal z pražské prodejny je kluk do nepohody, který se pořád rád hýbe někde venku. Jíťa je veselá holčina, která z prodejny přesedlala na centrálu, aby uplatnila svou kreativitu, ale momentálně ji čeká další změna - mateřské povinnosti.

 


Zkušenosti a postřehy dalších lezců:

Albert Bulička

Vlastním lano Spirit od prověřené české značky Ocún. S průměrem 9,5 mm a váhou 60 g/m je to ideální lano na náročnější sportovní lezení. Hlavní výhodou je dobrý poměr váhy a výdrže. Spirit vydrží až 9 UIAA pádů, což je oproti jiným sportovním dynamickým lanům s malým průměrem opravdu hodně.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60

Také oplet je drsnější a odolnější vnějšímu poškození, navíc je slepený s jádrem, což znamená, že i při případném porušení vnějšího opletu se jádro nevyvlékne a vy můžete ve zdraví slanit. Díky těmto vlastnostem je lano ideální pro obtížné sportovní cesty na vápně v Srbsku, ale nemusíte se ani bát vzít ho na ostré krystalky jizerské žuly.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60

V zimě ho pak používám na stěně a nemusím se obávat, že si ho opotřebím. Další výhodou, dnes už téměř samozřejmostí, je výrazná reflexně zelená barva, díky které je lano krásně vidět. Lano Spirit 9,5 je tedy, řekl bych, zelená střední cesta, která se spíše přiklání ke sportovnímu lezení.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60

Jako každé lano, i Spirit 9,5 se čerstvě po zakoupení kroutí. Existují různé techniky jak se tomu vyvarovat, každopádně po nějaké době užívaní se kroucení zmírní, nebo i téměř zmizí u všech lan. To své jsem si pořídil před létem a používám ho, až na výjimky pouze na skalách. Když sečtu všechny lezecké výlety, tak jsem s ním lezl zhruba 2 týdny a můžu šťastně prohlásit, že se již po pár dnech přestalo kroutit. Dnes se nemusím zabývat nějakým zvoněním lana, a když v tomto ohledu Spirit porovnám s jinými lany, je na tom rozhodně dobře.

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 - kroutivost po někalika použitích zmizí

Čenda a Ivana Přikrylovi

S lanem Ocún Spirit 9,5 jsme v září 2019 lezli intenzivně 10 dní na vápně řeckého Kalymnosu. První pocit - lano Spirit je z výroby poměrně tvrdé. Výrobce slibuje po krátké době používání zlepšení handlingu. To můžeme potvrdit, i když to u toho našeho Spiritu přeci jen chvilku trvalo.

lano Ocún Spirit

Abychom nic nezanedbali, lano jsme před použitím ve dvou poctivě rozmotali. I přes toto opatření se lano se zpočátku trochu kroutí. Kroucení je nepříjemné při podávání lana prvolezci jistítkem. Jističi občas přicházejí do ruky smyčky, které komplikují plynulé podávání lana. Nejsme si jisti proč se to děje, ale žádným z jistítek to není – ta jsou již vyzkoušená z předchozích akcí.

Lano Ocún Spirit

Jediná nestandardní věc, která mne napadá a kterou jinde, než na Kalymnosu nepoužíváme je spouštění.  Jistič prvolezce za pomoci lana spustí přes vlastní karabinu ve štandu (to proto, aby se neprobrušovala ta erární). Tím se vše trochu urychlí. Ten, kdo cestu leze druhý, pak slaní.

lano Ocún Spirit

Takže v téměř v polovině vylezených cest jsme použili spouštění! Každé lano tím trpí – to známe z umělých stěn. Možná je to příčinou kroucení a možná také ne. To se nejspíš nedozvíme. Pokoušíme se však tento neduh odstranit občasným stažením lana po slanění na jednu a příště zas na druhou stranu přes karabinu ve slaňáku. Tady jsme ocenili, že lano má barevně odlišené konce. Po čase jsme zaznamenali postupné zlepšování tohoto jevu.

značené konce i střed Dynamického lana Ocún Spirit 9,5/60

Po našem trochu neurvalém zacházení s lanem a po deseti dnech používání je třeba na závěr pochválit odolnost opletu. To lano s námi ve dvou lidech vylezlo 110 cest o délce bezmála 2700 metrů. Mnohokrát zažilo spouštění přes hranu – až jsme si občas říkali, jestli už to není na jakékoli lano moc. Ale vydrželo. A co víc. Při stahování lana, kdy nám občas padalo mimo plachtu do prachu pod skalou, se zdá, že i v této nechtěné zkoušce obstálo velmi dobře. To je patrné z fotografií - lano není prané.

Pro srovnání fotky našeho lana spolu s novým nepoužitým lanem z prodejny:

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 - porovnání nové a po 110 odlezených cestách (2700 m)

Naše shrnutí: Lanu jsme dali opravdu zabrat, ukázalo se, že má výbornou odolnost proti opotřebení. Kroucení nás trochu trápilo, ale spíš jen zpočátku. Během používání se tento jev postupně lepšil. Věřím, že kdyby naše zkušenost byla delší, kroucení by nejspíš vymizelo. Zlepšil se i handling a lano je příjemné při podávání jistítkem.
 

Dynamické lano Ocún Spirit 9,5/60 Porovnání nového lava (vlevo) a lana po použití na 110 cestách o délce bezmála 2700 m.

 


Technické detaily

Ocún Spirit 9,5/60

typ lana: dynamické, jednoduché
průměr: 9,5 mm
rázová síla: 7,4 kN
počet pádů: 9
uzlovatelnost: 0,8
posun opletu: 0 mm
značení středu: ANO
délka: 60 m
hmotnost: 60 g/m

MOC: 4 139,- Kč / 3 499,- Kč / 4 599,- Kč (délky 60 / 50 / 70)

Lano získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Otestovali jsme i další produkty »
 


 

Další outdoorové čtení

Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...
Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey