Test lavinového batohu Osprey Soelden 32 l

4 min čtení 08. 12. 2020

Hodně sněhu napadlo od té doby, co měl Osprey v nabídce lavinový batoh. Tenkrát se systémem ABS, který do svých batohů instalovali mnozí producenti batohů. Historie se opakuje a v Osprey sáhli po systému Alpride E1, který je kometou současného trhu.

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l

Alpride E1 je trefou do černého

Alpride E1 funguje na principu superkapacitoru. To znamená, že energii, kterou potřebuje ventilátor k nafouknutí 150 litrového airbagu dodají pouhé 2 tužkové baterie. Tedy žádné tlakové nádoby s komplikovanou leteckou přepravou ani těžké akumulátory. Jako bonus nízká hmotnost systému. Prostě jeden bonus vedle druhého.

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - lehký a pohodlný i na dlouhé túry

Lehký a pohodlný

Batoh Soelden Pro AVY váží 2,95 kg včetně celého systému Alpride, což je při objemu poctivých 32 litrů výborné. Nosil jsem ho na freeridových sjezdech i dlouhých skialpových túrách v okolí gruzínské Mestie. Z pohledu na váhu bych mu dal při dobrodružství na Kavkaze jedničku.

Prostě jsem o batohu skoro nevěděl. Vešlo se mi do něj všechno, co jsem potřeboval, samozřejmě lopata a sonda mají připravený příslušný foch. Když jsem měl při freeridu v batohu méně věcí, využil jsem boční stahovací popruhy.
 

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - ukázka bočních stahovacích popruhů Boční stahovací popruhy se hodí, když máte méně věcí
Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - ukázka založení lavinové výbavy Ukázka umístění lavinové výbavy: sonda a lopata. Pípák je vždy na těle!
Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - vstup horem nebo otevření jako u kufru Vstup shora nebo můžete otevřít jako kufr pro maximální přehled

Systém kufru

Lavinový batoh je na zip a ukládání a vyndávání věcí se podobá manipulaci s kufrem. Takže položit na záda, otevřít zipy a celý obsah báglu mám přehledně před očima. Batoh podobného typu už mám a tak to pro mě není nic nového. Kdybych byl zvyklý jen na plnění shora, chvíli by mi asi trvalo, než bych se přizpůsobil.
 

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l se otevírá jako kufr
Bahoh je na zip a můžete ho otevřít jako kufr

Odolný materiál

Dva týdny sice nejsou dlouhá doba, ale materiál batohu obstál na výbornou, po nějakém opotřebení ani památky a tak přívlastek ultra-durable v jeho názvu sedí.

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - spolehlivě sedí na zádech

Síťka na helmu

Tak nějak pořád věřím ve svou šťastnou hvězdu a lyžuju bez helmy. Ale kamarád, co nosí přilbu, si pochvaloval připínací síťku na přilbu.

Lyže na batohu

Když jsme stoupali bez lyží, upnul jsem je na boky batohu. Jsem sice zvyklý na diagonální uchycení lyží na čele batohu, ale u těžších, širších lyží je lepší mít lyže blíž k těžišti těla. Kdyby byly možné obě varianty připnutí, uvítal bych to.

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - ukázka úchytu lyží

Kapsička na drobnosti

V tomto bodě mi chybí kapsa na drobnosti a brýle někde ve vrchní části. Soelden Pro AVY 32 ji má z boku a vstup do ní je malý, zato vnitřní prostor poměrně velký. Takže když si tam něco strčíš, těžko to hledáš a vytahuješ.

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l

Bederní popruh

Bederák svou roli plní bezvadně, jen bych uvítal větší přezku, s touto jsem v teplejších rukavicích trošku zápasil.

 

S batohem jsem spokojen, přesto vám přeju parádní túry bez lavin.

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l - ukázka  nafouknutého airbaguTechnické detaily

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY 32 l

rozměr: 55 cm x 32 cm x 29 cm
airbag systém: Alpride E1
kapsa na lavinovou výbavu: ANO
litráž: 32 l
hmotnost: 2,95 l

MOC: 25 999,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


 

Testoval:


Tomáš KučeraTOMÁŠ KUČERA

Máte někdy pocit, že všechno stojí za houby a nic nemá cenu? Skočte za Kůčou. Tenhle neskutečně pozitivně naladěnej člověk nikdy neztrácí naději a jde si vždycky přímou cestou za svým cílem. Dokáže vás tím nakazit, zvedne vám náladu o 200 % a vy pak máte najednou pocit, že nic není nemožný. Šéfuje prodejnám Rock Point na Moravě a v severních Čechách a navíc pro vás ještě vybírá produkty ze sortimentu prAna. V práci ho baví neformálnost oboru, propojení příjemného s užitečným a taky spolupráce s lidmi na stejné vlně. Volný čas vyplňuje během, na biku, na silničce, na skialpech, na skále, s knížkou, s muzikou a v neposlední řadě taky se svýma dvojčatama.


 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey