Test lezeček Boreal Diabolo

5 min čtení 27. 02. 2019

Že vám značka lezeček Boreal nic neříká? Tak vězte, že se jedná o tradiční španělskou botu, ve které se ale mučit nebudete. Historie výroby lezeckých bot Boreal sahá až do roku 1975. První model Fire vynikal dobrým tvarem, kvalitním provedením, a především extrémně přilnavou gumou. Právě přilnavost bot je to, čím se tato značka vyznačuje.

Boreal a legendy!

V 80. letech 20. století používali lezečky Boreal ti nejlepší lezci jako např. Jerry Moffatt, Wolfgang Güllich, Lynn Hill, John Bachar, Ben Moon, Ron Fawcett a další. Firma Boreal si zachovala rodinnou podobu dodnes a nabízí přes 30 druhů lezeckých bot pro lezce všech kategorií.  V roce 2009 představil Boreal novou gumu pro své lezečky, označenou Zenith®, která vyniká extrémní přilnavostí a trvanlivostí.

Lezečky Boreal Diabolo

Pevné a přesto pohodlné

Moje stařičké a významně vyšlápnuté lezečky se loni v létě definitivně odporoučely do věčných lovišť, a tak nezbylo než začít řešit co dál. Boreal a především model Diabolo mě zaujal na první pohled. Působí totiž jako pevná, a přesto pohodlná lezečka. Netrvalo dlouho a už jsem si je nesla domů.

Jelikož jsem si je koupila na podzim poté, co jsem na písku „dodělala“ moje původní, příležitost vytáhnout je ven, nastala až v lednu, během výletu do jordánského Wadi Rum. Předtím jsem je pečlivě prošlapávala a testovala na umělé stěně.
 

Lezečky Boreal Diabolo
Lezečky Boreal Diabolo

Zvykání na rajbasech

Prvních pár cest na překližce bylo rozpačitých, lezečky mají jiný tvar, než na který jsem zvyklá a jsou mnohem tvrdší. Při těžších cestách jsem jim zprvu moc nevěřila, ale po nějaké době jsem si začala dovolovat více a botám více věřit a vyplatilo se. Na umělé stěně drží noha jako přibitá. Nastal čas, otestovat je venku. I na jordánském písku lezečky splnily svojí funkci a prošly testem bez ztráty kytičky. Wadi Rum je mimo jiné plný úplně hladkých rajbasů, kde je potřeba se na lezečky stoprocentně spolehnout, protože je to jediné, co vás na skále může udržet. Přesně takové Diabola jsou.

Prodyšné a snadno se nazouvají

Svrchní vrstvu boty tvoří kůže a mikrovlákno a lezečky nemají podšívku. Lezečky jsou díky tomu nadstandardně prodyšné a nedochází k tak silnému pocení nohy jako jsem byla zvyklá u jiných lezeckých bot. Jazyk je šikovně přišitý k svrchní vrstvě a je její součástí, tudíž se při lezení neposouvá ani nikde netlačí. Nazutí boty je díky pevnosti a kompaktnosti boty velice jednoduché, jako u každých lezeček jsou k dispozici dvě nazouvací poutka v oblasti paty.
 

Lezečky Boreal Diabolo
Lezečky Boreal Diabolo

Lepička Zenith Pro od Borealu se osvědčila

Diabolo mají mezipodešev speciálně vyztuženou tak, aby nedocházelo k její deformaci. Podešev je ze speciální lepičky Zenith Pro, která se vyznačuje skvělou přilnavostí, vysokou kvalitou a dlouhodobou trvanlivostí. Tuto lepičku si vyvinuli přímo v Borealu. Ani po zátěžové zkoušce ve Wadi Rum nemůžu říct, že by na botách byly viditelné známky opotřebení. Lepička má tloušťku 4-4,5 mm v závislosti na velikosti boty. Bota má jednoduché zapínání na dva suché zipy, které skvěle drží, neodlepují se a výrazně zpevňují nárt. Noha je v lezečce dobře upevněná a bota zároveň poskytuje pohodlí, které je potřebné například při vícedélkovém lezení.

Alča a Lezečky Boreal Diabolo

Univerzální Boreal Diabolo

Diabolo jsou velice univerzální lezečky, vhodné pro všechny lezecké aktivity. Speciální lepička Zenith Pro vás podrží ať už venku na jakémkoliv skalním povrchu nebo i na umělé stěně. Pevné pogumování paty umožňuje spolehlivé patování při boulderingu. Věřím, že lezečky ocení i ortodoxní spáraři, neboť noha je v botě řádně fixovaná a přesto je v extrémním pohodlí. Pro začátečníky bych možná raději doporučila měkčí model Boreal Satori.

Lezečky Boreal Diabolo

Výhody:

 • Univerzální lezečka pro všechny druhy lezení na jakémkoliv povrchu – skalní, indoor i bouldering.
 • Skvělé třecí vlastnost lepičky.
 • Dva suché zipy sloužící k zapínání jsou pevné a zpevňují nárt.
 • Patová část je ideálně vyztužená pro patování, tedy především pro bouldering.
 • Pohodlné nazutí lezeček díky jazyku.
 • Díky vyztužené mezipodešvi neztrácí tvar.
 • Dobře větrají, ani po několikátém použití nezapáchají.
 • Vyráběny ve Španělsku.
   

Nevýhody

 • Pro mě jsou možná trošku užší a tužší, než jsem byla zvyklá a než bych potřebovala, ale to záleží na stavbě chodidla každého jednotlivce.
   

Lezečky Boreal DiaboloTechnické detaily

Lezečky Boreal Diabolo

lepička: Boreal ZENITH Pro
tloušťka lepičky: 4 – 4,5 mm závisí na velikosti
zapínání: suchý zip
hmotnost: 390 g / pár (velikost UK 6)

DMOC: 2 799,- Kč

Lezečky získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 


Testovala

Alena Trnková
ALENA TRNKOVÁ

Alča pracuje v Rock Pointu už nějakou tu chvíli jako brand manažer distribučních značek. Tuhle veselou holčinu baví nejen lezení na umělé stěně a ve skalách, ale také horolezení a ráda by si střihla nějakou tu sedmitisícovku. A když kopce zasněží, nejraději vyrazí na skialpové túry. V práci jí vyhovuje různorodost, dynamika a propojení pracovních aktivit s tím, co ji opravdu baví.


 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey