Test lezeček Boreal Satori

3 min čtení 22. 08. 2019

Boreal je legendární španělský výrobce lezeček, od 80. let 20. století nerozlučně spojený se zrodem a rychlým rozvojem moderního sportovního lezení. Výrobce revolučních lezeček Fire Rock, z dnešního pohledu prvních moderních bot, které určily budoucí směr vývoje.

Boreal píše historii…

Borealy se výrazně zapsaly do lezecké historie – Lynn Hill v nich poprvé volně vylezla cestu Nose v masivu El Capitan, Jerry Moffatt, Ben Moon a Wolfgang Güllich v nich posouvali hranice lezeckých obtížností. Wolfgang Güllich v nich dokonce několikrát vylezl i první světové 9a – Action Directe v německé Frankenjuře. Z jejich dílny také pocházejí světově první „nazouváky“ – model Ninja, vyrobený podle představ a návrhu Jerryho Moffatta. Dnes v Borealech leze třeba známý španělský lezec Dani Andrada.

lezečky Boreal Satori se hodí pro lezce se širším chodidlem

Kam se hodí Satori?

Satori jsou moderní lezečky s agresivně prohnutou špičkou, které se hodí především pro lezení převislých cest a bouldering. Perfektně ale drží i na malých stupech v kolmých stěnách, podrážka s lepičkou Boreal Zenith Ultra má výbornou přilnavost.
 

lezečky Boreal Satori jsou ideální na převislé cesty, bouldering a malé stupy
lezečky Boreal Satori

Tajný tip pro lezce s širokými chodidly…

Svršek je ušitý z umělého Microfiberu, uvnitř s podšívkou. Díky tomu se velikost lezeček používáním tolik nezmění, určitě méně, než u konkurence z přírodní kůže. Ve špičce jsou relativně široké a překvapivě pohodlné, pokud se u lezeček dá vůbec mluvit o nějakém pohodlí.
 

lezečky Boreal Satori se svrškem z Microfiberu drží tvar a díky suchému zipu se dobře nazouvají i vyzouvají

Hodí se tak i pro lezce se širším chodidlem. Špička má gumovou obsázku i svrchu, krásně tak drží při „špičkování“ a je tvarově stálá. Lezečky Satori se jednoduše nazouvají, rychle a dobře se na noze utahují, díky netradičně řešenému, ale funkčnímu zapínání pomocí suchého zipu.

Lezečky Boreal Satori

Zkuste i nazouvačky Ninja!

V letošním roce je v prodeji i nová generace v úvodu zmíněné nazouvačky Ninja. Jde o měkčí lezečky, ve špičce jsou stejně pohodlné jako Satori a také s lepičkou okolo celé špičky. Podrážka je stejná, přilnavý Zenith Ultra. Dobře se nazouvají, a i když nemají jazyk a šněrování, perfektně drží na noze. Poměrem ceny a vysokého výkonu jde určitě o hodně zajímavou lezečku.
 


lezečky Boreal SatoriTechnické detaily

Lezečky Boreal Satori

zapínání: suchý zip (systém Mix2fit)
podrážka: Boreal ZENITH Pro Ultra
tloušťka lepičky: 4 – 4,5 mm v závislosti na velikosti lezečky.

MOC: 3 299,- Kč

 

Lezečky získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 


Vojta ŠtěpánTestoval:

VOJTA ŠTĚPÁN

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2014
V Rock Pointu jsem od roku: 2014
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: lezení a skialpinismus
Specialista na výrobky: lezecký matroš, batohy, spacáky
Specialista na značky: Petzl, Grivel, Osprey, Wild Country

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Spacák, se kterým se skvěle cestuje. Je malý, lehký a skladný. Nesměl chybět jako doprovod na Vltava run. Jak se m
Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey