Test mikiny Patagonia R2 Techface jkt

5 min čtení 06. 11. 2019

Značku Patagonia vám v dnešní době asi nemusím příliš představovat. Proslavila se filozofií udržitelného rozvoje a šetrného přístupu k životnímu prostředí, na které staví svůj image. Samozřejmě především svými inovativními produkty, díky kterým se stala jednou z nejvýznamnějších značek nejen outdoorového průmyslu.

Její historie je neodmyslitelně spjatá s lezením a pobytem v Yosemitech. V oblasti, kde můžete do úmoru lézt na ikonické žulové velikány, jakými jsou třeba Half Dome, El Capitan, nebo si na těžko zatrekovat údolím zarostlým obřími borovicemi a objevovat při tom místní divočinu. Mikina Patagonia MS R2 TechFace JKT, kterou nosím a testuji, je jako stvořená právě do těchto podmínek.

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man

Technická mikina do skal, hor, lesa i na lyže

Mikina Patagonia MS R2 TechFace JKT je univerzálnějším a propracovanějším nástupcem klasické „er jedničky“, která již patří k ikonickým produktům této značky. Jak napovídá nadpis, inovovaná R1 je univerzálním kouskem, hodícím se jako střední vrstva během trekkingu, turistiky v horském terénu. Lezci ji ocení jako svrchní vrstvu během bigwallového lezení nebo při jištění spolulezce. Díky následně popsaným vlastnostem skvěle poslouží i při mnoho dalších aktivitách v přírodě.
 

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man
technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man

Regulátor Fleece

Patagonia MS R2 TechFace JKT je na první pohled charakteristická novým materiálem Regulator Fleece (94% polyester - z toho 77% recyklovaný, 6% Spandex), který je výsledkem spolupráce značky s firmou Polartec, která je renomovaným světovým výrobcem látek, používaných pro outdoor. Takto vytvořený flís má na vnitřní straně strukturu skládající se z drobných polštářků a kanálků, zato na vnějším povrchu se díky speciální metodě dvojitého tkaní vytváří dojem, jako by byl perforovaný. Díky speciální technologii tkaní bylo docíleno velmi dobré prodyšnosti, dostatečných termoizolačních vlastností a mnohem vyšší odolnosti proti oděru, než na jakou jsme zvyklí u produktů tohoto typu.

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man

Ekologický punc BlueSign

Pověstnou třešničkou na dortu je voděodolná úprava (WR = water resistant) celého svrchního materiálu a certifikace BlueSign, která je zárukou, že finální produkt včetně použitých materiálů byl vyroben co nejšetrněji k životnímu prostředí.

Na místě je potřeba připomenout, že Patagonia je světový lídr udržitelného a ekologického podnikání, a to nejen v outdoorovém průmyslu.
 

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man - taháčky s repšňůrkou Taháčky zipů jsou doplněné repšňůrkou pro lepší ovládání v rukavicích.

Atletický střih a funkční detaily

Mikina je celorozepínací, atletického střihu. Díky elastickému materiálu dobře obepíná postavu a neomezuje v pohybu ani při krkolomných pohybových kreacích při lezení. Velkým benefitem je skvěle sedící "kuklovitá/lezecká" kapuce, pod kterou se ale vejde i lezecká přilba. Na mikině naleznete dvě praktické velké kapsy na ruce a jednu náprsní na drobnosti.

Rukávy jsou zakončené elastickými manžetami, které velmi dobře obepínají zápěstí, nepřekáží při manipulaci na skále a dobře se vlezou pod rukavice.

Všechny taháčky na značkových YKK zipech jsou doplněné repšňůrkou s uzlíkem pro lepší ovladatelnost v rukavicích.
 

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man - kapuce
technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man - kapuce

Shrnutí

Mikinu Patagonia MS R2 TechFace JKT jsem měl možnost otestovat při vícedenních horských přechodech na těžko v Kosovu, Makedonii a na Slovensku. Při přechodech byla mikina používána jako hlavní vrstva. Během pohybu v horách skvěle odváděla pot a na hřebenech byla dostatečně odolná i proti silnému větru. Během deště nebo při nutnosti zvýšit tepelný komfort (typicky během odpočinku) jsem jako svrchní vrstvu použil velmi skladnou membránovou bundu Hannah Haken. Jako základní, první vrstva se mi na všech výpravách osvědčilo merinové tričko Hannah Trig, které mi pro pětidenní trek v Makedonii stačilo jediné.

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man v kombinaci s Hannah Haken
V kombinaci s Hannah membránovou bundou Haken

Při tréninkovém popolézání na mostním pilíři a dále při dvojkovém až trojkovém lezení s batohem v závěrečné fázi výstupu na téměř třítisícový řecký Mytikas (Olympos) se ukázalo, že i krkolomné lezecké pohyby nejsou pro tuto mikinu problém a je pro lezení jako stvořená. Jsem přesvědčený, že jí ocení každý nadšenec do vícedélek nebo ferrat.

Vylepšenou „erjedničku od „Patošky“ můžu s klidným srdcem doporučit každému aktivnímu horalovi, lezci, milovníkovi přírody. Dle mých zkušeností se momentálně jedná o jednu z nejuniverzálnějších technických mikin na trhu.

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT man
 


Výhody

  • atletický střih
  • výborná prodyšnost
  • neomezuje v pohybu, elastické manžety na rukávech
  • kapuce, pod kterou se vejde přilba
  • vodoodpudivá úprava
  • vysoká odolnost proti opotřebení
  • částečně využití recyklovaných materiálů


Nevýhody:

  • pro trekking bych uvítal otvory na palce v manžetách
  • vyšší cena, která však odpovídá zpracování a použitým materiálům

 


TECHNICKÉ DETAILY

technická mikina Patagonia MR R2 Techface JKT manMikina Patagonia MS R2 Techface jkt man

materiál: Regulator Fleece (94% polyester - z toho 77% recyklovaný, 6% Spandex)
vodoodpudivost: svrchní voděodolná úprava
certifikace: BlueSign
hmotnost:  485 g

DMOC: 5 399,- Kč

Mikinu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:


Adam MašíkADAM MAŠÍK

"Od mala je mojí velkou vášní cestování, lezení a pobyt v přírodě obecně. Rock Point mi umožňuje se v rámci práce věnovat oboru, který přímo souvisí s mými koníčky a s tím, co mi dělá opravdu radost." V Rock Pointu se Adam věnuje marketingu už od roku 2016. A v čem se cítí jako ryba ve vodě? V lezení, běhu v přírodě, skialpinismu a lyžování, objevování zajímavých míst v horách, na pouštích, v pralesích nebo v české divočině. 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Tahle bludička se stala mou oblíbenkyní pro spoustu aktivit. Kde všude ji využijete a jaký výkon dokáže podat si přečtěte v Káti recenzi...
Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey