Test mikiny Rafiki Ascent

4 min čtení 15. 01. 2020

Tento produkt, ale hlavně značku, jsem si vybral z důvodu, že se budu podílet na jejím rozvoji a proto jsem si chtěl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké výrobky mám pod rukama. Mohlo by se tedy zdát, že nejsem úplně vhodnou osobou pro tento test, ale k mému štěstí je tato mikina natolik kvalitní, že si opravdu nebylo třeba vůbec nic přibarvovat.

Tři barevné kombinace

Když jsem u té barevnosti, tak se mikina dělá ve třech provedeních, přičemž každá varianta upoutá jak pestrým složením barev, které na první pohled určitě zaujme, tak svým střihem. Já zvolil kombinaci granite green, která se mi líbila asi nejvíc. Je pěkné, jak se u Rafiki pracuje s detaily, které jsou plně funkční. Třeba černé koncovky rukávů, které dobře přilnou k ruce, a tím se eliminuje průnik chladu pod mikinu.

mikina Rafiki Ascent je ideální na lezecké aktivity

Na lezení i do města

Protože se jedná o technickou mikinu, svými vlastnostmi zaměřenou na lezení, nebo obecně na pohyb, čekal jsem, že ji budu testovat převážně při sportu a do města nebude z hlediska pohodlí nejvhodnější. Tady jsem se ale úplně spletl. Díky mřížované struktuře na vnitřní straně je velmi příjemná na dotyk. Když to vezmu poměrově, tak jsem mikinu nosil v 60 % ve městě a dalších 40 % jsem pak rozdělil mezi lezení na skalách, turistiku a další pohybové aktivity.
 

mikina Rafiki Ascent neomezuje v žádném pohybu - ideální na lezení
Rafiki Ascent mikina je vhodná i do města díky svému pohodlí a designu

Pružný a příjemný Polar Stretch Grid

Na běžné nošení do práce je mikina velmi příjemná, a to je důvod, proč ji nosit i jindy než při sportování. Ovšem až při sportu oceníte vlastnosti, díky kterým mikina skvěle plní svou funkci. Na skalách se mi osvědčil strečový materiál Polar Stretch Grid. Ani jednou jsem nepocítil, že by mě mikina omezovala v pohybu. Model Ascent je úzkého, sportovního střihu, tudíž vám při sportovním výkonu nikde nic nevlaje a nezavazí.

detail na kostičkovaný materiál Polar Stretch Grid u mikiny Rafiki Ascent

Zipy, kapsy, kapuce…

Mikina Ascent disponuje dvěma kapsami na zip. Má hlavní dvoucestný zip, který je nespornou výhodou při jištění spolulezce, pokud nemáte mikinu pod opaskem sedáku. Kapuce dokonale kopíruje tvar hlavy, minimálně tedy té mé, a dobře se tak vejde pod přilbu. Právě dobře padnoucí kapuce je za mě velkým pozitivem, protože se mi ani jednou nestalo, že bych se při otočení díval jedním okem směrem „do kapuce“, jak se mi to stávalo dříve u jiného oblečení.

kapuce na mikině Rafiki Ascent skvěle přilne, takže při otáčení nezůstává přes oko.

 

Testováno při boulderingu

Nejvíce zabrat dostala mikina určitě na skalách, kde jsem ji na sobě měl celý den a věnoval se boulderingu. Tímto testem prošla úspěšně, a to jak svou prodyšností, tak pružností materiálu a prostě celkovým uživatelským komfortem. Přesto bych měl možná malou výtku, která se vztahuje pouze k boulderingu a tou jsou možná trochu volnější záda na spodním okraji, takže mikina v horizontálních polohách nekopíruje tělo a spíše na vás mírně visí. Kdyby to ale bylo naopak, tak by mikina nebyla tolik použitelná pro další aktivity a spíše by svírala, takže se dá tento problém s lehkostí přejít.

mikina Rafiki Ascent man při boulderignu

Pokud se pro tuhle mikinu rozhodnete, jsem si jistý, že se vám v ní bude dobře hýbat a rádi si ji oblečete i na nesportovní činnosti. Podobně jako v mém případě.
 

Rafiki Ascent - vemte i na procházky parkem
Mikina Rafiki Ascent - zadní díl


A ještě dobrá zpráva pro holky. Mikina se dělá také v dámské variantě pod názvem Linya.
 


Lezecká mikina Rafiki AscentTechnické detaily

Mikina Rafiki Ascent man

materiál: Polar Stretch Grid, (95 % polyester + 5 % spandex)
zip: hlavní zip dvoucestný
hmotnost: 450 g / L

MOC: 2 490,- Kč

Mikinu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


 

Testoval:


Marek Gajdečka
MAREK GAJDEČKA

Marek je lezec každým coulem. Však už má za sebou skutečně pěknou hromadu zkušeností. Proto má taky ve firmě na starost značku Rafiki a rád si "své" produkty testuje "na vlastní kůži". Preferuje bouldering a sportovní lezení a jelikož má z té naší domoviny poměrně solidní základy, vyráží i do zahraničí. Naposledy to byla např. Mallorca, a teď ho láká lezení v Thajsku. Potkat ho však můžete i na lyžích, v hale u badmintonu nebo třeba pobíhat za mičudou na fotbalovém hřišti.
 

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey