Test obuvi adidas Terrex Agravic

7 min čtení 07. 12. 2017

Za roky, co polykám běžecké kilometry, jsem „proběhal“ spoustu párů bot všech možných značek. Globální značky mi k srdci nikdy moc nepřirostly. Nicméně model adidas Terrex Agravic mě zaujal už jako žhavá novinka na jaře 2016. Rok na to jsem už neodolal…

Možná si mě na první pohled získal tím, že je prostě jiný než klasické adidasky, které jsem měl ve škatulce nesedící „široké boty“. Navíc se mi vždycky ještě vytáhly. Adidas Terrex Agravic se na botní stěně nedaly minout.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC

Materiály

Působí agresivně a svižně, jsou atraktivní designově i barevně, zjevně střihově spíše užší a navíc ušité z jednoho kusu vzdušného textilního materiálu. Trailový běžec určitě nepřehlédne gumovou obsázku po obvodu boty, která jednak botu podél chodidla zpevní a zamezí pronikání vlhkosti dovnitř, ale v nejexponovanějších místech také brání opotřebení vnějšího lehkého a prodyšného materiálu.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC - gumová obsázka

Šněrování

Při podrobnějším ohledání bot zaujme systém šněrování. Není totiž klasický. Dírky na protažení tkaniček jsou dále od sebe. Řešení možná trochu zvláštní, ale výrobce ho zdůvodňuje tím, že si běžec může botu lépe „usadit“ na nohu. Perforovaný jazyk je vyrobený z materiálu EVA. Měl by zvýšit pohodlnost boty a pohltit tlak pevně utažených tkaniček.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC - kulaté tkaničky

Podešev od Continentalu

Samozřejmě, že ani Agravicům nechybí vyztužená špička a trailový běžec neopomene důkladně prozkoumat podrážku. Ta je tvořena vysoce přilnavou podešví Continental. Gripy jsou dostatečně vysoké, rozmístěné po celé ploše podrážky a dostatečně daleko od sebe, což podporuje „samočistící“ proces a zabraňuje ucpávání mezer blátem. Záběr a stabilitu při běhu v náročném terénu umocňuje i nasazení gripů, které využívá zkušenosti Continentalu z oblasti plášťů pro horská kola. V přední části podrážky jsou gripy směřované špičkou vpřed pro lepší záběr a zadní 2/3 pak naopak špičkou vzad, aby bota „neplavala“ při došlapu.

Ze silničních modelů je převzatá všude vychvalovaná tlumící technologie BOOST®. Boost je tvořený energetickými kapslemi, které fungují tak, že se při došlapu stlačí a při odrazu vrátí stlačenou energii. Sklon mezi patou a špičkou je 6 mm a výborná je u tohoto trialového modelu hmotnost. Pouhých 310 g (velikost 8,5 UK), kterou se výrobce chlubí výraznou nášivkou „310“ na jazyku boty.  Očekávání, která s sebou nesla takto „vytuněná“ bota, byla opravdu vysoká.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC - podrážka Continental

Jak jsem testoval

A jaké jsou mé zkušenosti s Agravic po zhruba 400 km, které jsem naběhal v rozličném terénu, zahrnujícím rozbahněné pěšiny, mokré louky, zpevněné šotolinové cesty, úseky plné kořenů i kamení, asfaltové přeběhy i záměrně zařazované výběhy, seběhy i traverzy svahů v lese. V podmínkách končící zimy, jara i horkých letních dnů.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC - test obuvi

Seděla mi hned!

Preferuji spíše mohutnější a dobře odpružené boty. Bota „sedla“ hned při zkoušení. Žádné „vyšlapávání“ a usazovaní na nohu během prvních několika desítek kilometrů. Tenhle výborný pocit se s přibývajícími kilometry už jen umocňoval. Nikde netlačily zbytečné švy, svršek nohu i díky řešení šněrování a měkkému EVA jazyku pevně a přitom příjemně obepnul a i při dlouhodobější zátěži měla noha uvnitř stále svůj komfort.

Na utažené tkaničky byl spoleh

Speciálně jsem se zaměřil na netradičně řešené šněrování, které jsem popsal výše. Jednak velkou důvěru nebudily kulaté tkaničky a také širší rozsah stažení sváděl k úvaze, co na to svršek boty i noha uvnitř. Negativní zkušenost jsem s předpokládaným rozvazováním kulatých tkaniček neudělal. Pravdou ale je, že někteří další uživatelé toto komentují jako problém a také musím přiznat, že jsem si na pořádném utažení kličky dával opravdu záležet. Dvojitou kličku jsem záměrně nepoužíval. Mojí relativně užší noze vyhovoval i větší rozsah stažení a tím i lepší upevnění nohy v botě.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC

Continental s dobrou přilnavostí!

Podrážka Continental se osvědčila jako slušně trvanlivá a přitom skvěle přilnavá k různým podkladům v náročných terénech. Pocit stability nohou ani běžce jako celku nijak neklesal ani v traverzech na mokré trávě nebo hlubším podkladu v lese.

Tlumení Boost

Boostu jsem byl hodně nadšený. Tato technologie převzatá ze silničních bot funguje opravdu dobře a pocit „vracení“ došlapové energie zpět do odrazu prostě člověk cítí. Samozřejmě zejména na tvrdších podkladech, kterým se často ani v terénu nevyhnete. Boost oceníte i při delších výbězích, to pak nemáte nohy zdaleka tak „omlácené“, jako u běžných bot.

dynamice odrazu bota samozřejmě zaostává za silničními závodními modely. Ale ve třídě krosových bot s hrubší podrážkou patří podle mě mezi špičku.

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC - tlumení Boost

Výborná prodyšnost

Vrchní vzdušný a maximálně odlehčený materiál jsem ocenil hlavně v létě, kdy se noha výrazně méně potila. V jarních plískanicích, zbytcích sněhu nebo hlubším bahně by se dalo botám něco vytknout, ale tyto drobné mínusy je třeba vzít jako předpokládaný fakt už při nákupu a bohatě je vykompenzují plusy. A navíc lze tato nepříznivá období překlenout modelem s membránou GORE-TEX.  

Zvýšená odolnost svršku

Na co jsem byl zvědavý, byla životnost svršku. Tady musím pochválit výrazné zlepšení proti modelu z roku 2016, na který nebyly úplně pozitivní ohlasy. U mnou testovaného páru nebylo znát žádné poškození ani po 400 km.   

boty ADIDAS TERREX AGRAVIC

Co říci závěrem?

Prostě spokojenost! Bota nemůže zklamat, pokud nejste vyznavači barfootového běhání. Osobně bych ji doporučil do běžného přírodního terénu i náročného horského trailu, protože se skvěle uplatní v bahně i na sněhu.

Myslím, že dobrou zkušenost s Adidas Agravic udělají jak rekreační běžci, tak i polykači objemů nebo trailoví závoďáci. Nezklame při tempovém tréninku ani trailovém závodě a nohy ocení pohodlí i při uběhnutých dlouhých až velmi dlouhých vzdálenostech. Pro mě je plusem také to, že se jedná o botu s neutrální podporou.  
 


Výhody

  • boty ADIDAS TERREX AGRAVICna trailovku nízká hmotnost

  • výborná přilnavost k různým druhům povrchů

  • skvělé odpružení/terrex-agravic

  • výborný záběr

  • komfort nošení/terrex-agravic

  • zpevněná špička


Nevýhody

  • někteří uživatelé si stěžují na rozvazování tkaniček

  • boty nebudou vyhovovat běžcům s širším chodidlem

 


Technické detaily

boty ADIDAS TERREX AGRAVICObuv adidas Terrex Agravic man

hmotnost: 310 g (velikost 8,5 UK)
mezipodešev: Boost
podrážka: Continental

DMOC: 3.499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


Testoval:

Jan KrabecHONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

Foto: Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey