Test obuvi Brooks Catamount

7 min čtení 15. 04. 2021

V botách Brooks jsem běhával už v době, kdy jsem se atletice věnoval na vrcholové úrovni. Je to už hodně pátků, ale co jsou 3 dekády proti více než stoleté tradici značky, která sídlí v americkém Seatlu. Jsem rád, že mohu polykat kilometry i v aktuálních modelech a podělit se o svoje postřehy a zkušenosti.

vícesměrné gripy na podešvi bot Brooks Catamount man zajistí stabilitu i při seběhu
Model Catamount patří mezi nejlehčí a nejdynamičtější trailovku v nabídce Brooks

Run Happy v brooks obuvi

Běžecké boty Catamount jsem provětrával během podzimu, na konci zimy a v předjaří v pestrém trailovém terénu. Model je v postupně se rozšiřující nabídce trailovek Brooks nejlehčí a také nejdynamičtější. Vývojáři v Brooksu ho nadupali pokročilými technologiemi a materiály.

Catamounty jsou opravdu od pohledu subtilní a působí svižně. Řekl bych, že tomu přispívá i designové řešení, včetně neobvykle barevné béžové podešve. Hmotnost je na trailovku skutečně výborná – 266 g /půl pár ve velikosti 8,5 UK. Osobně mi připomínají, jak užitnými vlastnostmi, tak charakteristikou od výrobce, podobně směrovaný model Hoka One One Torrent 2, byť rozdíly samozřejmě najdeme.

nejlehčí a nejdynamitější trailovka z nabídky Brooks je Catamount man
Bezešvý svršek je z velmi odolné a prodyšné síťoviny

 

Svršek

Bezešvý svršek je pojatý minimalisticky. Velmi prodyšná (v zimě mi v botách na začátku tréninku bylo někdy až chladno), odolná síťovina, je po obvodu podešve vyztužená dostatečně vysokou nalaminovanou nepromokavou obsázkou, která brání průniku vlhkosti a zároveň chrání svršek boty a nohy uvnitř před mechanickým poškozením.

Že designer o botě přemýšlel, svědčí i to, že místy obsázka chybí. Tato místa chápu jako prostor pro vytečení vody, kterou v terénu do boty nabrat můžete. Ve špičce je laminace tuhá a s jistotou ochrání prsty i pokud běžec kopne do kamenu, kořenu a podobně.  

Natištěné decentní nápisy Brooks jsou reflexní.

střih běžeckých bot Brooks Catamount man je spíše užší
Dostatečně vysoká nalaminovaná obsázka brání průniku vlhkosti i chrání svršek před poškozením

Tkaničky

Plochá zdrhovadla se nerozvazují a ocenil jsem i otvory pro jejich provlečení přesně ve tvaru i velikosti zdrhovadel. Otvory zdrhovadel jsou vyztužené.  Utržení nehrozí. Možná se maličko hůř dotahují, ale pak drží a nepovolí ani o kousek.

Brooks Catamount man mají ploché tkaničky
Tvar a velikost otvorů zdrhovadel zajistí, že tkaničky spolehlivě drží zavázané

Jazyk

Komfortní polstrování i tvar jazyku ocení každý běžec, který vyběhne za svojí obvyklou dávkou kilometrů. Jazyk není volný, ale je z boků doplněný o velmi elastický materiál. Tím je vytvořen celek připomínající ponožku bez špičky. Ten napomáhá stabilizovat nohu v botě a zároveň brání posouvání jazyka. Zajímavým prvkem je na jazyku našitá gumička, jejíž funkci vidím v pomoci doladit usazení jazyka do maximálního komfortu.

Brooks Catamount man - detail na uchycení jazyka
Strečová vsadka drží jazyk na svém místě, takže brání jeho shrnování a nechtěnému posunu

Střih

Přemýšlím nad funkcí pásku suchého zipu na patě. Využíval jsem ho při obouvání, ale dokážu si představit, že by mohl sloužit k připevnění návleků. Opatek je luxusně vypolstrovaný. Střih modelu Catamount je dle mého názoru poněkud užší. Nemůžu říct, že by byl nekomfortní, to určitě ne, ale osobně asi preferuji o něco širší boty. Hlavně na delší tréninky. Noha tvoří s botou jeden celek a tím lépe i rychle reaguje na terénní nerovnosti.

Brooks Catamount man mají bezešvý střih
Střih modelu Brooks Catamount je spíše užší

prémiová Mezipodešev dna flash

Od boty, která je výrobcem doporučená na extrémně dlouhé výběhy a závody, bych čekal vyšší tlumivost. Možná jsem rozmazlený z tlumivých modelů a moje tělo se už odmítá smířit s dynamičtějším obutím. Na druhou stranu, dynamika mezipodešvi opravdu nechybí a vysoko si dovolím hodnotit i „čtení terénu“.

Mezipodešev je tvořena prémiovou pěnou, kterou Brooks vyvinul pod názvem DNA FLASH.  Její kouzlo spočívá v tom, že je naplněna dusíkem. Tím je dosaženo:
 

 • nižší hmotnosti
 • špičkové životnosti
 • vyššímu návratu energie z dokroku do odrazu
   

speciálné mezipodešev běžeckých bot Brooks Catamount man je naplněna dusíkem
Prémiová pěna DNA Flash (vyvynutá značkou Brooks) je naplněna dusíkem a zajišťuje hned několik výhod najednou

Podešev

Vlastní netradičně béžová pryžová podešev Brooks Trail Tack je tvořena poměrně hustě vyskládanými 3mm gripy, které mají v přední části a na patě různý záběrový směr:
 

 • ve špičce po směru běhu - čímž podporují odraz
 • na patě proti směru běhu - aby byl běžec jistější při dokroku přes patu, například v prudkých sebězích


Podešev vykazuje velmi dobrou míru samočištění. Je dobře přilnavá a spolehlivá na různých površích, ale do hlubšího bláta bych volil boty s jinou strukturou gripů a také s gripy vyššími.  Mezi podešví a mezipodešví je umístěná výztuha s názvem Ballistic Rock Shield. Chrání podešev před proražením a chodidla před případným poraněním o ostré kameny a podobně. Je však dostatečně flexibilní, takže nijak nebrání přirozenému běhu.

Drop je 6 mm – pod patou 32 mm a ve špičce 26 mm.

Vnitřní stélka ničím zvláštním nezaujme. Je klasická, ale já jsem ji (jako u každé mé běžecké boty) hned vyměnil za svoji na míru udělanou ortopedickou.

samočistící podešev na trailovkách Brooks Catamount man
Podešev Trail Tack se ukázala spolehlivá na různých površích, jen hluboké bahno jí nesvědčí

Shrnutí na závěr

Dle mého názoru Brooks dlouhodobě vyrábí jedny z nejkomfortnějších běžeckých bot, které na trhu jsou. Zejména co se týká svršku a použitých materiálů. Vyhlášená je i životnost. Vše potvrzuje i model Catamount, byť jsem na základě produktových informací od výrobce očekával vyšší tlumivost.

Nicméně, tréninky do 20 km jsem si v Catamountech užíval a když byla chuť, trochu se do tempa opřít, byly výborným parťákem. Nejsou to určitě typické závodky, ale i na závody dobře poslouží.  Myslím, že úplný běžecký nováček nebo běžec s vyšší hmotností zcela nedocení jejich dynamičnost a stabilitu. Pokročilejším běžcům udělají radost.

Brooks Catamount man je dynamická a stabilní
Dynamičnost a stabilitu plně docení zejména zkušenější běžci
 


Výhody:

 • špičkové materiály a komfort
 • precizně a promyšleně řešená obsázka i okop ve špičce
 • kvalitní zdrhovadla
 • velmi funkční řešení jazyku a jeho uchycení k vlastní botě
 • citlivost a dynamika
 • přilnavá podešev


Nevýhody:

 • očekával jsem vyšší tlumivost
 • snesl bych mírně širší střih ve špičce

 


Technické detaily

trailová obuv Brooks Catamount manObuv Brooks Catamount man

určení: terén
svršek: odolná prodyšná síťovina
podešev: pryžová podešev TrailTack s 3mm gripy
mezipodešev: pěna DNA Flash naplněná dusíkem
drop: 6 mm (32 mm pod patou, 26 mm pod špičkou)
hmotnost: 266 g /půl pár ve velikosti 8,5 UK

MOC: 4 199,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů
Lehká turistická obuv na rychlé přesuny přírodou. Nubuková kůže s Gore-Tex membránou a masivním tlumením se mi osvědčila. Proč...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey