Test obuvi Brooks Ghost 14

5 min čtení 02. 10. 2021

Kdybych měl tento model popsat pár slovy, shrnul bych ho takto: UNIVERZÁLNÍ SILNIČNÍ BOTA. Přesně to Ghost 14 z dílny americké firmy Brooks je. Zkrátka bota, kterou si vezmete na pohodový podvečerní výběh po cyklostezce, intervalové tréninky třeba i za deště, anebo na městský maraton. Bez problému!

Brooks Ghost 14. generace zvládnou všechno. Není totiž náhoda, že tady mluvíme o jedné z nejoblíbenějších běžeckých bot na trhu. Proč tomu tak je? Na to se teď společně podíváme…

Obsah:

Svršek s 3D printem je výborně prodyšný a na noze téměř není cítit
Svršek s 3D printem je výborně prodyšný a na noze téměř není cítit

Svršek

Tady se nám od loňského modelu Ghost 13 příliš nezměnilo. Svršek boty je tvořen velice lehkým a prodyšným materiálem s 3D potiskem. Najdeme zde i pár reflexních prvků, které oceníme především při snížené viditelnosti.

Díky polstrovanému límci na patě noha v botě dobře drží, pohyb v ní je komfortní a při běhu je zajištěn pocit bezpečí a stability. Velice oceňuji i provedení jazyka, který je taktéž polstrovaný, na dotyk příjemný a perfektně sedí na nártu. Větší rozdíl mezi Ghost 14 a jejich předchůdcům najdeme u tkaniček. Brooks tentokrát vsadil na plochý tvar, který já osobně upřednostňuji, a to především proto, že se jen tak snadno nerozvazují.

Malý mínus dávám naopak za absenci poutka, které by zabránilo jejich nekontrolovanému pohybu. Tento nedostatek jim ale odpouštím, protože se bavíme o botách určených na silniční běh, kde je riziko zatrhávání o nerovnosti terénu minimální.

Běžecká obuv Brook Ghost 14. generace je bota určená na silniční běh a běh po zpevněném povrchu
Běžecká obuv Brook Ghost 14. generace je bota určená na silniční běh a běh po zpevněném povrchu
 

Podešev

Tu tvoří stejně jako u Ghost třináctek kvalitní a dostatečně tvrdá pryž, která je na celé ploše podrážky. Změnily se pouze její jednotlivé segmenty, které však nemění její funkčnost. Bota krásně drží nejen na asfaltu, ale například i na zpevněných polních cestách, a to za každého počasí.

Na tvrdém rovném povrchu Ghosty 14 krásně drží, a to za jakéhokoliv počasí
Na tvrdém rovném povrchu Ghosty krásně drží, a to za jakéhokoliv počasí

Mezipodešev

Část, která prošla největším upgradem. Mezipodešev loňského modelu tvořily dvě hustotně rozdílné pěny. Měkká tlumící pěna DNA Loft a tvrdší BioMoGo DNA rozmístěná na střední části boty a jejích bočních stranách. U letošního modelu tvoří mezipodešev pouze pěna DNA Loft, což znamená, že je hustota pěny po celé délce boty stejná.

U letošního modelu Ghost 14 je měkká tlumící pěna DNA Loft po celé délce boty
U letošního modelu Ghost 14 je měkká tlumící pěna DNA Loft po celé délce boty

DNA Loft

Pojďme do detailu! Pokud mluvíme o pěně DNA Loft, mluvíme zároveň o nejměkčí tlumící pěně, kterou Brooks vyrábí. Výslednou tuhost má na svědomí směs EVA pěny, gumy a vzduchu. Díky této kombinaci je mezipodešev měkká, zároveň však dostatečně odolná na to, abyste v ní naběhali spoustu kilometrů. Výška tlumící pěny pod patou je 32 mm, pod špičkou 20 mm. Rozdíl nám dává, stejně jako u předchozího modelu, drop 12 mm

Já a Ghost 14

Pokud budu mluvit o vlastních zkušenostech, můžu Ghost 14 jedině doporučit. S nabídkou vyzkoušet tento model jsem neváhal ani minutu a dobře jsem udělal. Boty splnily, ba i předčily všechna má očekávání.

Brooks Ghost 14 man je lehká a velikost US 10,5 váží jen 302 g
Nízkou váhu boty oceníte nejen na dlouhých bězích nebo rychlých tempových trénincích...


Zkusil jsem v nich objemnější tréninky, běh na intervaly, ale i občasný „výklus“ do práce. Měnil jsem i terén od klasické asfaltky přes cyklostezky, až po zpevněné polní cesty mezi vinicemi. Běh v nich byl pokaždé komfortní, což je dle mého zásluha především tlumící pěny a jejího perfektního provedení, které jsem ocenil především na delších trasách.

Vyhovuje mi i celková lehkost boty (302 g/půl pár), která se skvěle hodí například na rychlé tempové výběhy. Model Ghost 14 tak hodnotím na výbornou a doporučuji ho všem běžcům, kteří vyhledávají pohodlí a stabilitu nejen při náročných trénincích a dlouhých trasách, ale i na svých úplných začátcích.

běh mezi vinicemi s obuví Brooks Ghost 14 man
Tlumení zaručuje komfort při běhu, který ocení zkušení běžci i úplní začátečníci
 


Výhody

  • skvělá prodyšnost
  • tlumení
  • ploché tkaničky
  • vysoká životnost


Nevýhody

  • uchycení tkaniček (absence poutka)

 


 

Technické detaily

Silniční obuv Brooks Ghost 14 manBoty Brooks Ghost 14 man

určení: silnice
svršek: prodyšná síťovina, Air Mesh
mezipodešev: DNA Loft (po celé délce boty)
drop: 12 mm (32 mm pod patou a 20 mm pod špičkou)
zapínání: ploché tkaničky
střih: fit střední
reflexní potisk: ANO
hmotnost: 302 gramů/ půl pár (US 10,5)

MOC: 3 699,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Adam FlemrADAM FLEMR
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Brno, OC Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: od dob, kdy jsem ještě neměl občanku
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2020
V Rock Pointu jsem od roku: 2020
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, cyklistika, lezení, trekking
Specialista na výrobky: běžecké boty, turistické boty, funkční prádlo
Spacialista na značky: Hoka, Garmont, Smartwool, Ternua

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...
Dámský batoh na dlouhé treky, který vám šetří záda a ideálně rozloží váhu? Krosnu Ariel II 55 l Káťa otestovala na treku GR221 a jak ji hodnotí si můžete přečíst v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey