Test obuvi Dynafit Feline UP man

4 min čtení 29. 05. 2019

Bota Feline UP od Dynafitu byla s trochou nadsázky skutečně inspirována šelmou vyobrazenou v logu. Technických údajů o botě, použité materiály či specifikace můžete lehce dohledat, ovšem nejcennější informací jsou mnohdy zkušenosti z terénu.

Já jsem dostal možnost otestovat tyto boty na vlastní kůži, a to myslím doslova, jelikož v botě se dá běhat i naboso. V této recenzi se zaměřím především na své pocity a dojmy.

Feline UP jsou Úzké trailové boty

Bota je velmi úzká. Jelikož v běžném životě preferuji obuv barefoot a mám širší chodidlo, měl jsem trochu obavy. Myslel jsem si, že boty využiji opravdu jen při krátkých tréninkových jednotkách a v kratších trailových závodech. A s tímto přesvědčením jsem také začal testovat.

Několik kratších, asi 10 kilometrových běhů v různých typech terénu mi však vnukly myšlenku, abych boty vyzkoušel i na delší vzdálenost, a vyplatilo se…

pánské běžecké boty Dynafit Feline UP man jsou určené do terénu

První pocity po obutí

První pocit nebyl až tak překvapivý: bota je velmi úzká, v tom toho moc neuběhnu. Zároveň přišla následující informace - je vskutku příjemně lehká. A přestože mě stahovala (ne však tlačila či omezovala v pohybu), přibyl další pocit - je překvapivě komfortní.

Radost po prvním běžeckém tréninku

Již první trénink v Dynafit botách Feline UP jsem hodnotil kladně. Utekl mi velmi rychle a po doběhu ze mě sršela radost nejen z vyplavených endorfinů, ale rovněž z příjemného překvapení z těchto bot.

Bota sedí na noze jako přibitá, díky čemuž jsem si mohl být vždy jistý došlapem i odrazem. Perfektně přenáší záměr každého kroku a pomáhá k zefektivnění a zrychlení běhu.

pánské běžecké boty Dynafit Feline UP man s velmi odolnou vnější síťovinou

Osvědčily se při běhu „přes špičku“

Díky nízkému dropu mě bota nenutila běžet přes patu, zachoval jsem si dopad na přední část chodidla a následný odraz byl efektivnější. V rámci testování jsem záměrně vyzkoušel také běh přes paty, ale u této techniky jsem pociťoval přenášení dopadu v podobě nárazu (otřesu) na svaly, klouby a záda.

pánské běžecké boty Dynafit Feline UP man s dropem 4 mm

"Felinky" Drží jako drápy šelmy

Co se týče podrážky a její přilnavosti, přirovnal bych ji k drápům zmíněné kočky z loga Dynafit. Krásně se zarývá do země, v blátivém prostředí vás podrží a umožní přenést sílu vašeho odrazu a využít jeho plnou energii.

Na mokrých kamenech jsem se cítil jako šelma odrážející se ze skály na skálu s maximální jistotou. Při běhu v zasněženém terénu jsem byl malinko zklamán, čekal jsem zde od vzorku boty více, nohy mi lehce podkluzovaly a při kroku jsem ztrácel pár centimetrů. Nicméně podmáčený, blátivý terén, to je píseň těchto krásek jménem Feline UP.

 

pánské běžecké boty Dynafit Feline UP man s uplatní na blátě i mokrém kamení

Výborné na krátký běh. ani na dlouhé trati nezklamaly

Bota je určena především na kratší vzdálenosti, ale jak jsem již psal, v botě jsem se cítil velmi dobře, a tak jsem vyzkoušel i několik delších běhů ve vzdálenostech od 30 do 43 km a ani jednou jsem po běhu neměl pocit, že by mne bota začala nějak více stahovat, omezovat a nemohl bych dále pokračovat.

Za jediné mínus na botě pokládám přilepenou přední část vložky. S vložkou se bota hůře suší, ovšem za příliš podstatné bych toto tvrzení při výběru boty neoznačil. Přilepení vložky je z důvodu zamezení jejího posunu.

pánské běžecké boty Dynafit Feline UP man ideální na kratší výběhy v terénu

Dobrá odolnost

Pokud bych měl ohodnotit botu Feline UP v číslech, patřilo by ji po zásluze 9 bodů z 10. Tato běžecká zbraň si našla pevné místo v mém botníku, a věřím, že v něm ještě nějaký čas vydrží. V botách jsem naběhal asi 250 km a stále na ní nejsou znát žádné větší známky opotřebení.

Svršek je takřka bez šrámu a ze vzorku podrážky ubylo nanejvýš 10 %. Nutno dodat, že jsem neběhal po asfaltu, kde by zřejmě podrážka mizela podstatně rychleji, ale využíval jsem přírodní terén, do kterého je koneckonců bota určena.
 

pro pánské běžecké boty Dynafit Feline UP man není nic překážkou
 


Technické údaje

Pánské běžecké lehké boty Dynafit Feline UP man určené do terénuBoty Dynafit Feline UP man

svršek: prodyšná síťovina
vložka: OrthoLite®
podešev: Vibram® Megagrip
drop: 4 mm (19mm pod patou a 11mm pod špičkou)
hmotnost: 250 g (půl pár)

DMOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point

 


Testoval:

Jakub MartynekJAKUB MARTYNEK

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Ostrava - Nová Karolina
Outdoorové sporty provozuji od roku: 1993
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2018
V Rock Pointu jsem od roku: 2018
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, lezení, slackline
Specialista na výrobky: běžecká obuv, lezecké vybavení
 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...
Dámský batoh na dlouhé treky, který vám šetří záda a ideálně rozloží váhu? Krosnu Ariel II 55 l Káťa otestovala na treku GR221 a jak ji hodnotí si můžete přečíst v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey