Test obuvi Dynafit Feline UP woman

5 min čtení 05. 06. 2019

Tyto závoďácké boty dělané pro rychlejší pohyb v terénu mě lákaly už od začátku. Jen jsem váhala, zda jim budu stačit. A stačila. Zatím jsem s nimi naběhala jen něco málo přes osmdesát kilometrů, ale už teď vím, že jich mám s „felinkama“ ještě spoustu před sebou. Feline UP woman jsou určené do terénu, takže si je neberu na úplně každý výběh ani závod. Sáhnu po nich, když jsou alespoň tři čtvrtiny tratě v terénu.

Na cestu vzhůru a zpět

Nejlepší vlastnosti boty vykazují při seběhu z kopce nebo naopak výběhu či výšlapu vzhůru po strmých svazích. V botách cítím jistotu při došlapu a perfektní oporu při odrazu. Nekloužou a vedou bezpečný krok přes kořeny, kameny, blátivý podklad, tvrdou skálu či suťoviště. To vám dodává jistotu a můžete běžet rychleji. Pro tyto vlastnosti si je oblíbí hobíci jako jsem já i ambicióznější běžci, pro které je cílem vítězství.

běžecká obuv Dynafit Feline UP woman ideální na běh vzhůru v terénu a zpět
Do kopce nepodkluzují, zvládly i terény plné listí a jehličí...

Vibramová podešev Megagrip

Vibramová podešev Megagrip zajišťuje výbornou přilnavost na mokrém povrchu. Botka umožňuje velmi dobrou čtivost terénu, takže víte, po čem běžíte a jak na terén reagovat, ale přesto necítíte bolestivý tlak na chodidla.

běžecká obuv Dynafit Feline UP woman má vibramovou podešev a podrží vás na jakémkoliv povrchu
Vibramová podešev má výbornou přilnavost i na mokrém povrchu a vzorek se zase dobře "zakousne" do měkčího podkladu...

Čtyřmilimetrové „špunty“ vám usnadní běh na měkkém lesním, blátivém či kamenitém nebo šotolinovém povrchu. Vzdálenost těchto špuntů zajišťuje spolehlivý samočistící efekt. Podešev je vpředu vytažena až na špičku, pro ochranu před nakopnutím prstů.

Perfektní zavazování

Další věc, kterou chválím, jsou tkaničky. Nemůžu si pomoci, jsem asi "stará škola", ale vyhovují mi více, než moderní „rychlozavazování“ pomocí stahovacího lanka. To je použito u vyšší řady těchto bot – Feline UP Pro a ať jsem ho utahovala méně či více, nohu jsem měla vždycky „přiškrcenou“. Na modelu Feline Up si tkaničky jednou zavážu, mám je přesně tak, jak potřebuji a při běhu s nimi nemusím nic dělat.

Dámská běžecká terénní obuv Dynafit Feline UP woman má tkaničky pěkně ukryté pod síťovanou légou
Tkaničky zastrčíte pod síťovanou légu a při běhu se vám nemohou o nic zatrhnout...

Tkaničky jsou úzké, ploché a nemají šanci se rozvázat. Po zavázání je jednoduše zastrčíte pod krycí légu ze síťoviny, kde jsou bezpečně schované. Nikdy se mi tedy nestalo, že bych je někde trhla za borůvčí nebo větev, jako se mi občas stávalo u Trailbreakerů, které tuto légu nemají. Díky této krycí síťovině se také eliminuje průchod nečistot a prachu do boty.

běžecká obuv Dynafit Feline UP woman
Takhle vypadaly boty po vybalení...
 

běžecké boty Feline Up od Dynafit vypadají po prvních 80 km jako nové Takhle netknutě zatím vypadají po prvních 80 km ...
 
běžecké boty Feline Up od Dynafit  vypadají velmi dobře i po 300 km Takhle po více než 300 km... Jedinou újmu zaznamenal sněžný leopard na levém "jazyku".


Minimal Fit pro užší chodidlo

Je velmi subjektivní říci, že mi „boty skvěle sednou“, což je můj případ. Je jasné, že každý má jinou nohu. Jinak vysoký nárt, jinak široké chodidlo a jinak dlouhé prsty. Feline Up mají konstrukci boty „Minimal Fit“ a jsou určeny jednoznačně pro užší chodidlo. Pozor, pokud jste u Dynafitu zvyklí na konkrétní velikost bot, model Feline UP musíte pořídit o půl čísla větší.

Dámská běžecká terénní obuv Dynafit Feline UP woman s konstrukcí minimal fit pro užší chodidlo
Minimal fit běžeckých bot vyhovuje nejlépe užšímu chodidlu...

Boty jsou lehoučké a po nazutí je na noze vůbec necítíte. Jsou to takové „závoďácké ponožtičky“. Na patě oceníte speciální technologii Heel Preloader, která má za cíl větší podporu a stabilitu paty, aby držela na místě při odrazu. Filine UP mají nižší profil, drop je jen 4 mm.

běžecká obuv Dynafit Feline UP woman
"Drápky" na podešvi se pevně zaklesnou za jakýkoliv pidi záchytný bod...

Shrnutí

Boty bych doporučila zkušenějším běžcům nebo těm, kteří běhají přes střed chodidla či špičku, nikoliv začátečníkům s došlapem přes paty. Při správné technice běhu se využije potenciál boty nejvíce. Je dravá a rychlá, ideální na horské běhy. Zvolte si ji v případě, že chcete posunout svůj výkon nebo hledáte spolehlivou botu pro terénní běhy ve svižnějším tempu. Já ve Felinkách běhám kratší trasy do 12 km a skvěle mi vyhovují. Jediné co si nedovedu představit, je výměna tkaniček. Ale zatím se mi na běžeckých botách nikdy nepřetrhly.

běžecká obuv Dynafit Feline UP woman je vhodná do terénu
Feline UP vás nenechají běžet pomalu...
 


Výhody:

  • Vibram Megagrip s perfektní přilnavostí za mokra
  • kapsička na tkaničky – invisible lacing+
  • podešev se skvělou čtivostí terénu


Nevýhody:

  • Delší jazyk, který se domnívám, že by mohl překážet vyššímu nártu či silnější noze v kotníku
     

Technické detaily

dámská běžecká bota do terénu - Dynafit Feline UP womanBoty Dynafit Feline UP woman

konstrukce boty: Minimal Fit
mezipodešev: Feline UP midsole
podešev: Vibram MegaGrip
drop: 4 mm
hmotnost: 220g (1/2 pár)

DMOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 Testovala

Eva Votavová
EVA VOTAVOVÁ

Evča je zodpovědná za aktuality a články, které najdete na našem webu. Sepisuje pro vás podrobnosti prodejních akcí, aktuálních kolekcí, ale i řadu článků do blogu. Není tady žádným nováčkem. V minulosti se věnovala velkoobchodním zákazníkům. Být součástí Rock Pointu považuje za velkou výhodu, protože se díky práci dostane k novým sportům a aktivitám, které vždy ráda vyzkouší.

 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey