Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Dynafit Ultra 100

Jak nejlépe naložit s časem, který díky aktuálně nařízenému home office ušetřím každý den na dojíždění do práce? Přece proběhat ho s rouškou po lesích! A díky rychle naskakujícím kilometrům jsem  se mohl pustit do smysluplné recenze, na kterou jsem se těšil - na novinku v kolekci značky Dynafit – trailové boty ULTRA 100.

Objemová "trailovka"

Už když jsem je měl šanci na jaře 2019 poprvé obout a trochu se v nich proskočit v rámci prezentací nových kolekcí pro jaro 2020, navnadily mě. Získal jsem pocit, že by to mohla být běžecká bota od Dynafitu, která vyloženě sedne do podmínek našich trailů, hor a běhání po lesních pěšinách, kde není tolik kamení jako v Alpách. Můžete namítnout, že přece existuje oblíbený model Alpine Pro. Ano, to je pravda, ale ten je přeci jen univerzálnější. ULTRA 100 je objemová trailovka.


Při únorovém tréninku, kdy se počasí tak trochu "spletlo" a místo na lyže jsem chodil běhat...

Co říká teorie

ULTRA 100 nezapřou dynafití design svršku. Při dalším zkoumání zjistíte, že i technologické vymoženosti a komponenty nesou zřetelný rukopis vývojářů značky Dynafit. Ale přesto jsou zřetelně jiné a působí, jako by se v Dynafit kolekci objevily snad i nedopatřením. Vévodí jim totiž vysoká podešev s 6 mm dropem – pod patou 22 mm / pod špičkou 16 mm. Tuto podešev tvoří extra tlumivá a trvanlivá ULTRA pěna. Tvarově je podešev kolébkovitá se zřetelným zvýrazněním kolébky na patě a ve špičce. Jedná se o neutrální boty.

Vlastní podešev, kterou vyvinuli odborníci ve švýcarské firmě Pomoca ze speciální měkčené kaučukové směsi má mnoho různě nasměrovaných gripů. Tato směs by měla umožnit co možná nejlépe číst terén a skvěle přilnout k povrchu. V předozadní ose tvoří gripy písmeno S. Toto uspořádání by mělo pomoci stabilitě v blátě a podobně.  Podešev je navíc přetažená přes špičku.

design svršku nezapře Dynafit styl

Barevně bota ladí se zbytkem kolekce, ale běžce budou spíš zajímat vymoženosti, které mu pomůžou zlepšit a prodloužit výkon, oddálit nástup únavy, zamezit zraněním a podobně. A že těch vymožeností je! Samozřejmostí je bezešvý střih.

Na špičce je nalaminovaný okop, který následně přechází v polyuretanovou obsázku proti nadměrnému pronikání nečistot i vlhkosti síťovaným svrškem do vnitřku boty. Toto vyztužení je použito i kolem šněrovacích otvorů a v místě našití elastického síťovaného krytu šněrování, který slouží i jako garáž na tkaničky po jejich zavázání.

Jazyk je polstrovaný a pomocí elastické síťoviny je po stranách všitý až do spodního švu boty. Výrazné je vyztužení paty a zpevnění kotníku v podobě HEEL PRELOADER systému. ULTRA 100 jsou dodávány se značkovou stélkou OrhtoLite.

Reálné zkušenosti s Dynafit ULTRA 100?

Hned od prvních kilometrů bylo jasné, že tato běžecká bota je opravdu komfortně odtlumená, ale rozhodně to není žádné necitlivé kopyto. Terén čte velmi slušně. Střih je velmi komfortní a bota na noze opravdu parádně sedí. Stabilizace HEEL PRELOADER v oblasti kotníku a paty funguje skvěle i v traverzech i v krkolomných sebězích. Chodidlo vám lítat ani sklouzávat v botě nebude. Nemusíte se bát s kopce „valit“. Navíc jsou dostatečně tuhé v torzi, což jen umocňuje celkovou stabilitu běžce. Okop i polyuretanové vyztužení ve špičce a na bocích je vyřešeno dobře a funkčně.

Na profilu boty jasně patrné zkosení podešve na patě a přizvednutí špičky rozhodně není samoúčelné. Přizvednutá špička usnadňuje a zrychluje přechod z oporové fáze běžeckého kroku do odrazu. Oceníte zejména při rychlejším běhu. Naopak pata je uzpůsobená většímu komfortu a jistotě při dokroku v sebězích.

Podešev Pomoca zaměřena na přilnavost

Co se týče podešve POMOCA GLIDING PATH, tak jí nelze nic vytknout na kamení, kořenech a podobných zejména za vlhka kluzkých površích. Běžné bláto je také bez problémů a drží nadstandardně. Horší je to v hlubším bahně. Tam už poměrně nízký grip přestává plnit svoji funkci ideálně a bota se i s běžcem občas „utrhne“ od podložky. Na druhou stranu bláto ani jiné nečistoty mezi gripy dlouho nevydrží a sami se rychle vyklepají. Z dlouhodobého hlediska bych měl obavu o životnost gripů zejména, pokud uživatel nebude běhat vyloženě po měkkých površích. Směs je opravdu zaměřená na přilnavost!
 

Síťovaným materiálům použitým na svršku boty, nemám co vytknout. Jsou bezvadně prodyšné a zdají se i dostatečně odolné. Jazyk je velmi komfortní. Díky svému zpracování a ukotvení i on přispívá celkové stabilitě chodidla v botě.

Bezstarostné tkaničky

Tkaničky se nerozvazují a po jejich „zaparkování do garáže“ nemusíte mít obavu, že byste s nimi někde zachytli třeba o ostružiny a rozvázaly se vám. Jak bezelstně prohlásil můj 7letý syn, garáž lze využít i na nějaké drobné v pytlíčku na občerstvení po letním běhu. Poutko na patě usnadňuje obouvání. Vkládací stélka Ortholite je bezesporu kvalitní, tvořená ze 4 mm pěny, ale osobně využívám své na míru připravené ortopedické vložky.

Ideální do podmínek našich hor a lesů

Dynafit boty ULTRA 100 doporučuji pro dlouhé traily na 40 km. Přiznávám, že nyní nejsem ve stavu, abych se do takových tréninků pouštěl. Ale výběhy kolem 15-20 km jsem si v nich vyloženě užíval.

Na to jak jsou boty mohutné, jsou lehké. Moje ve velikosti 43 EU mají hmotnost 308 g (1/2 pár). Těším se, až je protáhnu v létě na Rock Point Trailrunningovém kempu v Alpách, i když v současné koronavirové situaci se kemp jeví jako hodně vzdálený.

Celkový dojem z trailovek Dynafit ultra 100 mám velmi pozitivní a těší mi, že jsem si měl možnost potvrdit, že se jedná o velmi komfortní běžeckou botu od Dynafitu, která vyloženě sedne do podmínek našich trailů, hor a běhání po lesních pěšinách.


 


Výhody:

  • velmi komfortní na dlouhé traily
  • skvělá tlumivost
  • jistota v oporové fázi
  • dobrá přilnavost na většině produktů
  • nízká hmotnost


Nevýhody:

  • Spíš jako upozornění, než zápor zdůrazňuji fakt, že jsem zatím nestihl dostatečně prověřit životnost podešve Pomoca, u které vzhledem k měkké přilnavé kaučukové směsi, předpokládám rychlejší opotřebení.

 


trailová běžecká obuv Dynafit Ultra 100Technické detaily

Boty Dynafit Ultra 100

svršek: prodyšná síťovina
podešev: POMOCA®
stélka: OrthoLite®
drop: 6 mm (22 mm pod patou a 16 mm pod špičkou)
hmotnost: 308 g (vel. 43 EU, 1/2 pár)

MOC: 3 999,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehkou hybridní bundu Agile jsem venku prakticky nesundal. Přečtěte si, proč je tahle hybridní bunda ideální volba...
Designově i funkčně povedená péřovka, která překvapí svou lehkostí...
Zimní sněhule, které ocení děti i rodiče...