Test obuvi Dynafit Ultra 100 man

6 min čtení 18. 07. 2021

Co Vás jako první napadne pod pojmem ULTRA 100? Většina z Vás si pravděpodobně představí především dlouhé tratě. Což ovšem neznamená, že je tento model z dílny Dynafit určen pouze pro ultra běžce, a že pokud neběháte 100kilometrové trasy, můžete na něj zapomenout. Ba naopak. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak krásně se přizpůsobí jakémukoliv běžci, který hledá kvalitní a tlumenou trailovou botu pro pohodlný běh.

Obsah:

Boty Dynafit Ultra 100 jsou ideální pro všechny se zálibou v trailovém běhu
Boty Dynafit Ultra 100 jsou ideální pro všechny se zálibou v trailovém běhu

S lepším počasím přišel i čas na zdolávání obtížnějších terénů. Proto jsem s nabídkou k testování tohoto modelu neváhal a pustil se do toho. Běh v přírodě je mi přece jen nejbližší a Dynafit Ultra 100 jsou proto ideálním adeptem. Rychlé a bezpečné seběhy, skvělá dynamika, ale například i pohodlný běh po stezkách v klidnějším tempu. To všechno a ještě mnohem víc vám může tato bota nabídnout. A teď už k samotné recenzi.

Celkový vzhled boty

Design toho modelu je „typicky dynafiťácký“. U testovaného modelu Dynafit Ultra 100 jde především o modré barvy, výrazné zelené nápisy a tkaničky, což už z dálky naznačuje, v jaké dílně bota vznikla. Bílý, reflexní leopard na jazyku vše jen potvrzuje.

Naopak, ne úplně typické je množství tlumící pěny, ale o tom podrobněji později. Jedná se o širší, neutrální botu, která i přes svou lehkost působí na první dojem dost robustně - pro představu bota velikosti EU 45 váží 316 g.

Dynafit Ultra 100 - bezpečný seběh, skvělá dynamika i pohodlný běh po stezkách v klidnějším tempu
Dynafit Ultra 100 - bezpečný seběh, skvělá dynamika i pohodlný běh po stezkách v klidnějším tempu

Svršek boty

Svršek je bezešvý a lehký, díky čemuž bota při běhu skvěle dýchá. Tkaničky jsou chráněny elastickou tkaninou, která zabraňuje proniknutí nečistot do boty a zároveň slouží jako ochrana tkaniček samotných. Nemožnost dotáhnout si tkaničky od špičky boty se může zdát nepraktické. Já osobně to jako negativum nevnímám. Bota se dá z mé zkušenosti dotáhnout přesně tak, jak potřebujete.
 

Zavazování sice nejde od špičky, ale systém šněrování botu dotáhne jak je potřeba Zavazování sice nejde od špičky, ale systém šněrování botu dotáhne jak je potřeba
Tkaničky lze schovat do síťované krycí légy, pro zajištění, že je nezatrhnete o térén kolem (borůvčí, kameny...) Tkaničky lze schovat do síťované krycí légy, pro zajištění, že je nezatrhnete o térén kolem (borůvčí, kameny...)


Jazyk je díky svému polstrování pohodlný. Podíváme-li se na něj zblízka, zjistíme, že je lehkou a prodyšnou síťovinou po stranách všitý dovnitř boty. Na špičce se nachází lehký okop, který má chránit prsty v náročnějším a techničtějším terénu, což můžu potvrdit a hodnotit jako velké pozitivum především v kamenitějším terénu. Co se týče zadní části, díky tvrdšímu opatku je pata dobře chráněna a HEEL PRELOADER zajistí, aby zůstala po celou dobu běhu stabilní a kotník zpevněný.

Systém Heel Preloader bot Dynafit Ultra 100 zajistí potřebnou stabilitu paty a kotníku
Systém Heel Preloader bot Dynafit Ultra 100 zajistí potřebnou stabilitu paty a kotníku

Podešev

Podrážka je vyrobena z materiálu POMOCA. Jedná se poměrně o měkkou směs, která je přilnavá na jakýkoliv povrch. Najdeme zde taky několik různě nasměrovaných gripů. Kvůli jejich nižší výšce není bota úplně vhodná do měkkého trailu (např. bahno), to ale není ani její účel.

Hlavním cílem boty je být tzv. „univerzální trailovka“ což podle mě naprosto splňuje. Ať už vaše cesty Dynafit Ultra 100 povedou lesem po kořenech, v horách po kamenech nebo šotolinové cestě. Ultra stovky vás vždy skvěle podrží. Na druhou stranu musím zmínit i nevýhodu takhle měkké podešve, a to její poměrně rychlé opotřebení.

Celá podešev má tvar kolébky. To jsem ocenil především při delších tratích, v momentě, kdy už jsem ztrácel síly a lapal po dechu. Právě v tuhle chvíli vás totiž bota žene dál tím, že svým tvarem pomáhá do dalšího kroku.  

Pomoca podešev trailovek Dynafit Ultra 100 je dobře přilnavá na různých površích
Pomoca podešev trailovek Dynafit Ultra 100 je dobře přilnavá na různých površích

Tlumení a mezipodešev

Po tom co víme, můžeme o tomto modelu mluvit jako o objemové trailovce. Vrátíme-li se k masivní vrstvě tlumící pěny, kterou jsem rozebíral již u samotného designu, jde o podešev s 6mm dropem - pod patou 22 mm a pod špičkou 16 mm. Což je za mě pro tento typ tou nejlepší volbou. Díky tomuto dropu vás bota dobře pustí na špičku a zároveň je při delším běhu šetrná k vašim achilovkám.

Obecně platí, že čím vyšší je tlumící pěna, tím důležitější je vyrovnání stability boty. Dynafit to u Ultra 100 vyřešil tak, že rozšířil patní část podešve, čímž máte zejména při dokroku na patu zajištěnou větší stabilitu.

Podešev vytažená ve špičce nahoru spolu s okopem zajišťují bezpečí pro prsty při běhu, zejména na techničtějších úsecích
Podešev vytažená ve špičce nahoru spolu s okopem zajišťují bezpečí pro prsty při běhu, zejména na techničtějších úsecích

Dynafit Ultra 100 a já

Během testování jsem v botě naběhal nejrůznější vzdálenosti – od těch kratších kolem 10 km, až po ty delší. Každý běh jsem si díky nim upřímně naplno užíval. Snažil jsem se co nejvíce měnit terén. Vyrazil jsem do některých našich českých hor, ale především jsem vybíhal po kamenitých a i  lesních cestách kolem Brna. Nevyhnul jsem se ani asfaltu. Kopce jsem vybíhal, sbíhal, běhal po rovince a musím říct, že ve všech situacích obstály boty na jedničku.

Bota je komfortní, stabilní, funkční a perfektně přilne na každý povrch. Dynafit Ultra 100 jsou podle mě ideální volbou především pro všechny se zálibou v trailovém běhu, které oceníte zejména při objemových trénincích či delších závodech.
 

Dynafit Ultra 100 jsou ideální pro trialové běhání Dynafit Ultra 100 jsou ideální pro trialové běhání

Výhody:

  • pohodlný střih
  • prodyšnost
  • skvělé tlumení
  • přilnavost k povrchům
  • krytí tkaniček
  • dobrá stabilita při sebězích


Nevýhody:

  • vzhledem k měkké podešvi POMOCA, očekávám rychlejší opotřebení
  • osobně to neberu jako nevýhodu, ale boty bych z tohoto důvodu nedoporučil například milovníkům měkkých trailů

 


Technické detaily

Boty Dynafit Ultra 100

pánská běžecká trailová bota Dynafit Ultra 100určení: terén
svršek: lehká a prodyšná síťovina
stélka: OrthoLite®
podešev: Pomoka
střih: Sensitive Fit+
zapínání: tkaničky s krycí légou
drop: 6 mm (22 mm pod patou a 16 mm pod špičkou)
hmotnost: 316 g - půl pár (velikost EU 45)

MOC: 3 999,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Adam FlemrADAM FLEMR
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Brno, OC Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: od dob, kdy jsem ještě neměl občanku
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2020
V Rock Pointu jsem od roku: 2020
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, cyklistika, lezení, trekking
Specialista na výrobky: běžecké boty, turistické boty, funkční prádlo
Spacialista na značky: Hoka One One, Garmont, Smartwool, Ternua

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey