Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Garmont Agamura

6 min čtení 25. 05. 2019

Italský Garmont je jedním z tradičních výrobců trekových bot. Firma, jejíž historie sahá do roku 1964, sídlí v podhůří Dolomit v oblasti Montebelluna, kde najdeme i řadu dalších obuvnických značek, které ve světě outdooru něco znamenají. Model Garmont Agamura je novinkou jarní sezóny 2019. Patří k představitelům nového moderního směru, kterým se outdoorové značky snaží nabídnout svým příznivcům boty pohodlné a elegantní, které lze nosit častěji, než jen na horách.

pánská nízká trekovka Garmont Agamura man, kterou využijete i ve městě

Multifunkční boty

Boty Agamura jsou outdoorového stylu a opravdu slušivé i při použití ve městě. Garmont má tuto kategorii nazvanou Light Approach. Takové přece musí mí v botníku každý outdoorový nadšenec! Vlastně ne v botníku! Takové boty chce nosit každý outdoorový nadšenec! A věřte, že já je během počátku jara užil opravdu dost. Tady jsou mé zkušenosti...

První pocity

Jsem přesvědčený, že Agamury nejde v obchodě mezi ostatními horskými botami přehlédnout. Na první pohled totiž vypadají jinak. Jsou subtilní, žádné zvláštní výztuhy, zpevnění, zdvojení materiálu atd. Jsou opravdu hodně nízké a působí atraktivně i designově. V momentě, kdy se ocitnou v rukách uživatele, hmatové senzory okamžitě sdělí, že jsou lehké a příjemně poddajné.

Další fází seznamování je obutí a první kroky při zkoušení. Z chodidel přichází signál, že Agamury perfektně sedí a jsou pohodlné. A navíc tím, že jsou celokožené, se postupem času noze ještě lépe přizpůsobily. Netlačí ani kolem kotníků, což bývá u řady nízkých trekovek problém, protože svým určením do hor musí přeci jen víc stabilizovat kotník. Jsou tedy o chloupek vyšší a také pevnější. Mě zpočátku pravá bota nepříjemně tlačila na achilovku. Měl jsem pocit, že pravá bota je na patě jakoby uzavřenější v horní třetině výšky opatku. Nicméně po týdnu používání bylo po problému. 
 

pánská nízká trekovka Garmont Agamura man má šněrování od špičky
pánská nízká trekovka Garmont Agamura man s Vibram podešví

Dlouhodobé zkušenosti

Podešev a podrážka

Poměrně nízká mezipodešev z EVA pěny naprosto sedí k tomu, na co je bota určená. Popocházení po městě většinou na krátké vzdálenosti a s častými přestávkami nebo kratší nenáročné výlety a procházky po zpevněných cestách. Úroveň tlumení je, řekl bych, očekávaná a odpovídá výšce vrstvy tlumící EVA pěny. Krátký pohyb po asfaltu nevadí, ale vícehodinová asfaltová anabáze už mým nohám, ani zbytku opěrného aparátu radost neudělala.

pánská nízká trekovka Garmont Agamura man s podešví Vibram Rock

Podešev ze značkové směsi Vibram Rock je dobře přilnavá i na mokrám asfaltu, dlažebních kostkách, zámkové dlažbě, kamenech nebo kořenech.  Ve špičce má dokonce tzv. „climbing zónu“. Díky níž dobře drží i na menších stupech. Je třeba mít ale na paměti, že konstrukčně nejsou Agamury stavěné na krkolomné horské stezky nebo lezení. Podrážka je zdařilá i designově – mezi gripy jsou v prolisech znázorněné vrstevnice. Jako celek jsou mezipodešev s podrážkou poddajné a nechávají hodně prostoru pro přirozenou práci chodidla při chůzi.

Garmont Agamura man s podešví Vibram Rock

Svršek boty

Svrchní část boty je ušitá z kvalitní 1,6 mm široké hrubé nebroušené semišové kůže. Kůže, jako přirozený materiál má spoustu výhod. Kromě toho, že je pocitově příjemná, přirozeně zachytí i jistou úroveň kontaktu s vodou a hlavně skvěle „dýchá“. Ani po celodenním výletě jsem neměl nohy nepříjemně zpocené. Celý svršek je až na oblast kolem paty bezešvý, takže nikde nic netlačí, případně se nemá co párat.

Podšívka neobsahuje žádnou membránu, je pouze v patní části z komfortní bavlněné síťoviny. Na špičce je nalaminovaný plastový okop, který chrání prsty třeba při zakopnutí o obrubník nebo jinou překážku v cestě. Stejný materiál na opatku má jednak funkci designovou, ale hlavně působí jako stabilizátor paty. Na patní části si nejde nevšimnout poutek, která zjednodušují obouvaní a zároveň mohou posloužit jako očka k zavěšení bot, třeba na batoh.

pánská nízká trekovka Garmont Agamura man je celokožená a velmi pohodlná

A.D.D. jistí přizpůsobení boty noze

Chloubou Garmontu je patentovaná A.D.D. technologie, která je založená na zohlednění anatomie lidského chodidla a funguje! Zahrnuje několik promyšlených vychytávek, které jako celek vysvětlují, proč jsou Garmonty vesměs pohodlné boty. O co jde?

1. Optimální šířka boty v oblasti přední části chodidla.

2. Asymetrický střih v oblasti vnitřního a zevního kotníku. Konkrétně u nízkého modelu Agamura to znamená, že je na vnější straně bota nižší a netlačí do kotníku.

3. Anatomický asymetrický jazyk, který je v případě Agamur kožený a měkký. Nikde netlačí, nikam se neposunuje, neshrnuje se. 

4. Asymetrická podpora a polstrování v oblasti vnějšího a vnitřního kotníku, která se samozřejmě netýká nízkého modelu Agamura.

5. Asymetrické šněrování začíná hodně vpředu a je řešené tak, aby šlo optimálně stáhnout v každé části boty a chodidlo do boty bezpečně usadit. Ploché tkaničky jsou dostatečně dlouhé a nerozvazují se. Trochu je možné vytknout, že tkaničky v dírkách, které nejsou ničím ohraničené, hůř kloužou. Na druhou stranu se díky tomu nepovolují. 
 

pánská nízká trekovka Garmont Agamura man s technologii A.D.D.
pánská nízká trekovka Garmont Agamura man, kterou využijete i ve městě

Shrnutí

Garmont Agamura jsou multifunkční nízké, lehké, komfortní celokožené boty, ve kterých se budete cítit „in“ při každodenním civilním použití ve městě, ale nezklamou vás ani při jednoduchých výletech za dobrodružstvím do přírody. Svou službu udělají i na upravených horských cestách. Jsou to hodně prodyšné, příjemně tlumivé boty, které budete opravdu rádi nosit.

pánská nízká trekovka Garmont Agamura man na výlety i do města
 


Výhody:

  • komfortní nízká celokožená trekovka
  • široká využitelnost od každodenního používání ve městě až po výlety za dobrodružstvím
  • dobrý grip a přilnavost podešve Vibram Rock
  • pohodlí díky technologii Garmont A.D.D.
  • zdařilý design.

 

Nevýhody:

  • horší klouzání tkaniček v dírkách 

 


pánská nízká trekovka Garmont Agamura man, kterou využijete i ve městěTechnické detaily

Obuv Agamura man

svršek: 1,6 mm Suede kůže
mezipodešev: EVA
podešev: Vibram Rock
hmotnost: 320 g půlpár (vel. 8,5 UK)

MOC: 2 999,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.


 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů