Test obuvi Garmont Dragontail MNT

4 min čtení 07. 06. 2017

Když jsem dostal možnost otestovat boty od italského výrobce Garmont, ani na chvíli jsem neváhal. Již v minulosti jsem měl vynikající zkušenosti s modely Garmont Nova, což byly měkké boty do lehkého terénu a Garmont Montana, vhodné naopak do velmi náročných podmínek terénu.

Model Dragontail MNT je svou konstrukcí někde mezi těmito dvěma typy bot, což z něj dělá všestrannou obuv do téměř všech podmínek, od procházky po ferratu.

 

Obuv Garmont Dragontail MNT ManPásek obepíná patu a díky tomu bota vždy spolehlivě drží na noze
Obuv Garmont Dragontail MNT ManPata je dobře fixovaná i v různorodém terénu
 
Obuv Garmont Dragontail MNT ManVysoká obsázka boty je vhodná i v lesním terénu
 

Šněrování od špičky

Na první pohled jsem měl trochu nedůvěru v komfort nošení, protože testovaná bota je na rozdíl od výše zmíněných modelů, o fous užší ve špici. Ale obavy se vzápětí rozplynuly. Jen co jsem botu obul a nastavil si šněrování, které je vedeno téměř od špičky boty, pocítil jsem ideální usazení chodidla v botě.

Ochranná obsázka

Co se mi na botě hodně líbí, je výrazná gumová obsázka. Ta má za úkol chránit kůži před poškrábáním a prodřením, když se budete pohybovat třeba ve skalnatém terénu či na via ferratách. Zároveň botu dostatečně zpevňuje.

Obuv Garmont Dragontail MNT Man

Nadprůměrná prodyšnost

Jak jsem již zmínil, Dragontaily jsou vyrobeny z kůže, která poskytuje částečnou vodoodpudivou ochranu a při ošetření impregnací na bázi včelího vosku odolává vodě velmi slušně. Dragontaily nemají goretex, což spoustu lidí možná odradí, ale vzhledem k tomu že jsou to boty převážně na ferraty, kam se stejně chodí hlavně za suchého počasí, stává se tato absence naopak výhodou. A když je zrovna mokro, obsázka po obvodu tvoří spolehlivou bariéru proti vodě. Noha se v botách tolik nepotí, bez goretexové membrány je prodyšnější.

Po dobu mého testování boty v pohodě přežily i trek v lehce blátivém terénu, kdy i po několika hodinách chůze bylo v botě stále příjemné sucho. Zkrátka, když je kůže dobře naimpregnovaná, lehce si poradí i s menší vlhkostí.

Spolehlivý Vibram

Když už jsme u toho bláta, velice mě potěšil výrazně hluboký vzorek vibramové podešve, který se téměř nezanáší a tak mám při pohybu v různorodém terénu větší jistotu, že mi bota neuklouzne. Asi je to i tím, že podešev je značně tuhá, ale zároveň příjemně poddajná a tak parádně drží na téměř jakémkoliv povrchu. Bez problémů jsem s nimi jen tak vylezl na strom. Tvar podrážky je proveden takzvaně do kolébky, což při takovéto tuhosti boty je jen ku prospěchu rychlosti chůze. Navíc pata je v botě mírně zvýšená, což mě taky žene rychleji kupředu.

Obuv Garmont Dragontail MNT Man

A když už si tak rychle kráčím krajinou, je potřeba, aby mi bota dobře držela na noze. O to se snadno postará pohyblivý pásek obepínající celou patu, propojený v nártu s tkaničkami. Tímto způsobem je bota kolem kotníku neustále pevně fixovaná a opravdu drží na svém místě, i když sestupuji z prudkého kopce, kdy noha tlačí nártem do měkce polstrovaného jazyku. Pásek se tak utahuje kolem paty. Opravdu důmyslně vyřešeno.

 


GARMONT Dragontail Mnt ManTechnické detaily:


Obuv Garmont Dragontail MNT Man

hmotnost: 545g (UK 8)
svršek: 1,8 mm semišové kůže s DWR úpravou
podrážka: Vibram Maton s 6mm vysokým samočistícím vzorkem

DMOC: 3999,- Kč
Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Výhody:

  • všestrannost využití

  • fixace nohy v botě díky pásku kolem kotníku

  • tvar podrážky usnadní rychlou chůzi

  • odolná obsázka

  • pevná špička pomůže na ferratách

  • výrazný vzorek co hodně vydrží

 

Nevýhody:

  • nejspíš nebude vyhovovat lidem s vysokým nártem

 


Testoval: Pavel Teichman

Pavel TeichmanOutdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point, Brno - Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: zhruba od roku 1989
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2008
V Rock Pointu jsem od roku: 2008
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: cyklistika, plavání
Specialista na výrobky: stany, spacáky, boty, batohy, oblečení
Specialista na značky: Hannah, Salewa, Ternua, Keen, Osprey

otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey