Test obuvi Garmont G-Radikal GTX

8 min čtení 15. 02. 2020

Sedět unavený po túře a řešit bolavá chodidla, nechce asi nikdo, navíc, když ho čeká ještě pár dní v botách, které si tak pečlivě vybíral. Asi každý, když si boty pořizuje, stojí nad otázkou: budou to opravdu ty správné? Při výběru bot se nic nesmí podcenit a musí se tomu dát čas.

Boty patří mezi tu část výbavy, na kterou se musíte 100% spolehnout, jelikož ty během túry či výpravy nevyměníte. Nikdo vám je na horách nepůjčí, tak jako třeba bundu nebo rukavice. Je to část výbavy, která jakoby s vámi srostla. Proto je výběr bot tak důležitý. Může se stát cokoliv, ale se správnou botou byste měli mít vždy jistý krok po celou dobu své cesty. Nehledě na počasí, roční období nebo povrch cesty. V botách musí být nohy jako v bavlnce.    

Garmont G-Radikal GTX je určena do hor

Hodiny strávené v botách

Vybrat si nové boty na chození po horách zabere nemálo času. Člověk má určitou představu a chce se k ní maximálně přiblížit. Zda boty Garmont G-Radikal GTX mé představy zcela naplní, jsem nevěděl, ale věřil jsem jim. Jedná se o botu plnou nových technologií a materiálů, na kterých Garmont pracoval několik let. Popisovat tady všechny inovace je zbytečné, to by bylo na samostatný článek, ale  vyzdvihnu ty nejdůležitější technologie.

Stovky hodin strávených v Radikalech ve všemožných podmínkách mi pomohly udělat si na tyto boty relevantní názor. Jedná se o špičkové pohorky do náročného terénu, ideální pro horské vůdce a rychlé horolezce.

Garmont G-Radikal GTX umožňuje nasadit poloautomatické mačky

Vnitřní botička

Radikal se vyznačuje vnitřní botičkou G-liner, která poskytuje přesné a pohodlné uložení nohy v botě s volnými prsty. Revoluční technologie G-Wrap je upevňovací systém, který působí mezi svrchním materiálem a podšívkou v přední části boty a obaluje chodidlo jako druhá kůže. Díky vnitřní botičce boty nejen lépe „dýchají“, ale po vyjmutí lze jednoduše vnitřní botu vyprat, což ocení asi každý. 

Garmont G-Radikal GTX - pohled na vnitřní botičku a vnější botu

Garmont Radikal si dobře vyzkoušejte

Než si člověk boty poprvé nasadí, raději by se měl podívat na návod, jak je správně obout. Je důležité, aby vnitřní botička seděla přesně tak, jak má:
 

 

Boty lze používat i bez vnitřní botičky a to především, když se oteplí. Součástí je samostatná stélka, lidově řečeno vložka. Není od věci pořídit si komfortní tvarovanou stélku, třeba od osvědčeného specialisty na stélky - značky Sidas. Každý ale musí počítat s tím, že vnitřek boty se diametrálně změní, takže doporučuji vyzkoušet si boty před nákupem i bez vnitřní botičky a se silnější ponožkou.

Garmont G-Radikal GTX - pohled na vnitřní botičku (vlevo) a stélku (vpravo)

Po obutí, které usnadňuje vykrojená zadní část, bota přilne k noze a pohybuje se s chodidlem jako jeden celek. Noha nikam nejezdí a pevně drží na svém místě, i když boty úplně nedotáhnete. Důmyslný dvojitý utahovací systém do „brzdičky“ umožňuje rozdílné utažení v oblasti nártu a v oblasti kotníku.

detail na šněrování s dvojitým utahovacím systémem na pohorkách Garmont G-Radikal GTX

Mačky ano, ale raději ne dlouhodobě

Podešev je připravena na poloautomatické mačky, ale za mě spíš jen na občasné použití na chůzi po ledovci, než aby se s nimi chodilo nebo lezlo pravidelně.

Garmont G-Radikal GTX s poloautomatickými mačkami

G-Radical mě podržel na všech površích

Bota s podešví VIBRAM® MONT mě s jistotou podržela na všem možném, ať už to bylo suťovisko, skála nebo hlína. Jediný drobný problém jsem zaznamenal na hladkých, mokrých površích a v blátě, kde nebyla přilnavost 100%. Se sněhem si podešev poradila také, ale na zledovatělý povrch je jistější nasadit mačky.

Garmont G-Radikal GTX se hodí na všechny povrchy

Membrána udrží nohy suché a teplé

Nejen díky vnitřní botičce jsou určené do zimy či chladných podmínek, ale především zásluhou membrány GORE-TEX® Insulated Comfort. Ta je navržena tak, aby udržela nohy suché a teplé. Nepromokavost boty garantuje již zmíněná membrána s optimální prodyšností.

Při plusových teplotách (10°C) již pocítíte větší teplo uvnitř boty. Oddálit to částečně můžete vyjmutím vnitřní botičky, ale rozhodně to není bota do teplého počasí a doporučuji používat je v chladných podmínkách s funkční ponožkou.

V mínusových teplotách ( -10°C) vynikne výhoda membrány a vnitřní botičky a vaše nohy budou v teple jak u rodinného krbu.

Díky výšce bot, která je dostatečně překryta nohavicí se do bot nedostane nic, co tam nepatří. V hlubokém sněhu, doporučuji použít kalhoty s nohavicemi natěsno přes boty nebo návleky.

Garmont G-Radikal GTX je dostatečně úzká, takže přetáhnete bez problému nohavici přes botu

Chce to správné ponožky

Boty jsem používal i bez vnitřních botiček, když se rtuť teploměru šplhala letošní zimu tam, kde ji nikdo vidět nechtěl. Pokud není silný mráz, stačí používat tenčí ponožky. Ale logicky po vyjmutí G-Lineru je ideální, vzít si trochu silnější ponožky.

Garmont G-Radikal GTX ideální model pro horské vůdce

Já používal model Lorpen T3MMN Midweight Hiker, aby kompenzovaly absenci vnitřní botičky a chození v nich bylo příjemnější. Člověk již pocítí drobné nedostatky, jako pevný lem nad kotníkem, který bude zpočátku vytvářet nepříjemný pocit a potřebu boty více utahovat. Ale na to si člověk časem zvykne.

u bot Garmont G-Radikal GTX je nutné volit funkční ponožky

Příjemně ohebné v kotníku

Pro boty této kategorie je typické, že mají poměrně pevný a neforemný kotník a tvrdou podešev. Díky technologiím a materiálům, které Garmont u této boty použil, tomu tak není. Při chůzi vás nic neomezuje, ani neškrtí a vůbec si nepřipadáte, že máte tak vysoké a pevné pohorky. To umocní ještě podešev, která není úplně tvrdá a díky tomu se v ní velmi pohodlně chodí, až jsem měl někdy chuť se rozběhnout.

Garmont G-Radikal GTX lze využívat i bez vnitřní botičky, když není moc chladno

Superodolné proti poškození

Boty mají dostatečně velkou gumovou obsázku, kterou můžu označit za neprůstřelnou. Aby byly radikály lehčí a dostatečně prodyšné, napomáhá tomu svrchní materiál Putek. Kromě toho, že propustí páry ven z boty, odolává nástrahám horského terénu, zejména ostrým hranám skal a kamenů.
 

detail na odolnou textilii Putek na pohorkách Garmont G-Radikal GTX
vysoký a nezničitelný okop na obuvi Garmont G-Radikal GTX
přední pohled na pohorky Garmont G-Radikal GTX
zadní pohled na pohorky Garmont G-Radikal GTX

G-Radikal patří do hor

Mít pohodlnou a spolehlivou botu je základem povedené akce. Každá cesta vede jiným směrem, ty mé vedou většinou do horských výšin, kde člověk nechce řešit jakékoliv problémy. G-Radikal GTX od Garmontu mé očekávání splnil. Po horách se pohybuji hlavně nalehko a rychle, takže tato bota jako by byla určená přímo pro mě.

multifunkční pohorka Garmont G-Radikal GTX

Kdo pohorky Garmont G-Radikal ocení:

 • ten, kdo chodí v náročném horském terénu (kamenité, exponované stezky apod.),
 • trekař, který putuje po horách s těžkým batohem,
 • ten, kdo leze po ferátách, které jsou součástí horské túry (ne sportovní ferraty kousek od parkoviště),
 • horolezec na nástup pod skálu a pro lezení v horách nižší obtížnosti, ať už s jištěním nebo bez,
 • ten, kdo chodí po horách i v zimě, G-Radikal jsou určené do chladných podmínek,
 • ten, kdo má radši měkčí a poddajnější boty, než velmi tvrdé, nepoddajné,
 • ten, kdo chce být v horách rychlý,
 • ten kdo hledá lehkou a přitom spolehlivou botu do náročných podmínek.

 

Garmont G-Radikal GTX je dobře ohebná v kotníku

Shrnutí

Slova o tom, že bota splyne s nohou a stane se z ní druhá kůže, jsem bral s rezervou. Ale po pár dnech používání G-Radikalu jsem pochopil, o čem to je. Po celodenní túře jsem se v minulosti vždy těšil, jak boty vyzuji a nasadím si sandály, abych ulevil unaveným chodidlům, ale nyní to bylo jinak. Nejdříve vyměnit triko, mikinu, bundu, uvařit, najíst a připravit se na další den a až pak z bot ven. 

Garmont G-Radikal GTX splyne s chodidlem v jeden celek


Výhody

 • velmi pohodlná a lehká bota pro rychlý výstup
 • dvojitý šněrovací systém
 • mimořádně vysoká odolnost proti odírání svršku
 • vyjímatelná botička
 • trendy design


Nevýhody

 • uvítal bych lepší stélku, bohužel díky vnitřní botičce nejde vyměnit, samostatnou stélku jsem používal od jiného výrobce
 • moc měkká podešev na pravidelné použití s mačkami, ale to bylo asi cílem výrobce. Ne v botách lézt, ale chodit.

 


multifunkční pohorka Garmont G-Radikal GTXTechnické detaily

Obuv Garmont G-Radikal GTX

svršek: odolná tkanina Lenzi Putek
membrána: GORE-TEX® Insulated Comfort
vyjímatelná vnitřní botička:  Foot-Sleeve
podešev: VIBRAM® MONT
upevnění maček: kompatibilní s poloautomatickými mačkami
hmotnost: 745 g (1/2 pár velikost UK 8)

MOC: 8 999,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

testoval:

Radek CivišRADEK CIVIŠ

Outdoorové CV ve zkratce:

V Rock Pointu mám na starost: vedení obchodů v Brně a Jihlavě
Outdoorové sporty provozuji od roku: 1990
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2005
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: Kajak a plachetnice jsou vášní, hory láskou, běh a volné potápění inspirací
 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey