Test obuvi Garmont Pinnacle GTX

6 min čtení 24. 09. 2019

Horolezecké boty

Není moc kusů výbavy, na kterou si musí dát horolezec při výběru tak velký pozor, jako na boty. Co se týče VHT, jedná se jistě o jednu z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitější součást výbavy. Zajišťují kontakt s terénem a izolují od vnějšího drsného prostředí, což je pro pohyb esenciální.

Pinnacle je trvalka!

Já mám to štěstí, že boty Garmont Pinnacle GTX byly moje první kvalitní pohorky. Vyrostl jsem na nich a vylezl jsem s nimi svoje první vyšší hory a zdolal první dálkový trek. Pořídil jsem si je už v roce 2008 a jeden model mi sloužil až do roku 2019. Když je viděl Adam z Rock Pointu, zeptal se, zda je mám fakt už 11 let.

Jasně, sice jsem je musel dát jednou podlepit, mám je spálené od ohně, ale pořád drží. Byl z toho celý vedle a rovnou mi poslal nové na testování. Jsem za nové boty rád, ale vzhledem k tomu, že je sám nosím už déle než 10 let, tak můžu z fleku napsat třeba tři recenze. Rozhodl jsem se to pojmout svědomitě a nový model jsem jel v létě 2019 poctivě testovat do Kyrgyzstánu, Číny a na Gerlach.

Pevné pohorky do náročného terénu

Boty Garmont Pinnacle GTX patří určitě mezi tvrdší boty. Pokud máte rádi snadné procházky na lehko, tak jste na špatné adrese. Pinnacle cílí hlavně na náročný terén. Pokud budete používat mačky nebo půjdete členitým terénem, kde je třeba našlapovat i na menší výčnělky a stát na špičce, tyhle boty vás určitě nenechají ve štychu!
 

Díky pevné a stabilní podrážce se mohou hodit i na lehké ledolezení v ne úplně kolmém ledu. Jsou na to uzpůsobeny i rantlíkem na patě pro páku rychloupínacích maček. Zároveň to nejsou boty, které se neprohnou ani o milimetr. Po rozchození a rozšlápnutí se boty výborně hodí i na dálkové treky s větší zátěží. Využijou je tedy hlavně zkušenější trekaři a středně pokročilí horolezci. Určitě se nemusíte bát, že byste si v nich podvrtli kotník.

Odolná kůže a nepromokavá membrána

Boty jsou vyrobeny z řezané kůže o hrubosti 3 mm, která se postará o dostatečnou ochranu nohy. V kombinaci s goretexovou membránou zajišťuje nepromokavost, na horách tolik potřebnou, v zimě i v létě.


Výstup na Pik Skobeleva 5051m - ledovec

Mohutná obsázka

Co je nadstandardní, tak je výše obsázky, která hlavně v zadní části boty dosahuje až po kotník. Obsázka zabraňuje oděru, okopávání a na jejím povrchu nehrozí vsakování vody, což přijde vhod na mokrém sněhu.

Podešev z Vibramu

Podešev je z osvědčeného Vibramu, který zabraňuje podkluzování a v případě potřeby (extrémního prochození) lze boty znovu podrazit. Obecně jsou boty velmi pevné a robustní. Vzhledem k tomu, že mi ty první vydržely 10 let, není zpracování co vytknout.


Pod Pik Korona

Komfort je individuální, mě Pinnacle sedí

Pokud jde o pohodlnost bot, nelze ji objektivně hodnotit, je to individuální. Mě boty sedí skvěle. Bez rozchození jsem v nich zvládl 10denní trek, aniž bych měl jediný puchýř. Nutno podotknout, že sice na puchýře netrpím, ale třeba z bot Garmont Dragontail jsem puchýře měl. Je to tedy na každém, kdo má jaký tvar nohy. Prostor uvnitř boty je ovšem dost prostorný, široký, nic netlačí a je dost prostoru na prsty. To se může hodit třeba v zimních podmínkách, kdy je třeba si prsty rozhýbat.


Vrchol Pik Skobeleva 5051m

Teplotní určení bot

Málo zmiňovaný, hodně subjektivní a přesto velmi důležitý aspekt. Pro mě samotného to byl vždy parametr č. 2, který jsem zkoumal. Boty jsem využíval na zimní lezení v Tatrách, vylezl jsem v nich na ekvádorskou šestitisícovku Chimborazo, nebo třeba na Elbrus. Vše zvládly bez problémů. Nejvyšší meta s těmito Garmonty  byl pamírský Pik Korženěvské, vysoký 6650 m. Zde si myslím, že se lámal chleba, myslím tím limit pro použití těchto pohorek! Subjektivně jsou podle mých zkušeností boty Garmont Pinnacle GTX vhodné do hor nadmořské výšky kolem 6000 metrů, v letní sezoně.

Staré lásky na Špicberkách

Starý model jsem po deseti letech vytáhl na polární výlet na Špicberky. Pěšky jsme se vydali z Longyearbyenu do Pyramidenu, kde se teploty pohybovaly mezi -15 a -25 °C. Skoro celou trasu jsem šel v Garmont Pinnacle GTX, na večer jsem se přezouval do polárních sněhulí. Když jsem se pohyboval, byl teplotní komfort dostatečný. Boty tedy zvládnou opravdu mnoho, ale jako hlavní boty na polární výpravy bych je určitě nedoporučoval. Zimní radovánky v evropských podmínkách, ale určitě zvládnou.

Shrnutí

Při letním testování jsem s botami ušel desetidenní trek na těžko, vylezl na dvě  čtyřtisícovky (když jedna byla v nejhorší suti, kterou jsem kdy šel), jednu pětitisícovku po ledovci a vše zakončil výstupem na Gerlach. Nové boty potvrdily moje zkušenosti, získané s těmi starými. Pokud se budete pohybovat v náročnějším vysokohorském terénu, tak výběrem těchto bot nikdy neuděláte chybu.

Snad jen ti, kteří jsou citliví na tvrdší boty, by mohli zvážit nějaký měkčí model. Já jsem je ovšem vytáhl nové z krabice a ušel s nimi desetidenní trek a nic mě netlačilo. Boty Garmont Pinnacle GTX jsou pro mě jasná volba mezi botami kategorie „C“. Až mi doslouží tyto nové, koupím si určitě další Pinnacly!


pánské horolezecké boty Garmont Pinnacle GTXTechnické detaily:

Garmont Pinnacle GTX

podšívka: Gore-Tex Performance Comfort
podešev: Vibram Titus
možnost upnutí maček: ANO
hmotnost: 858g ( UK 8)

MOC cena: 6 999,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey