Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Garmont Pumori LX

6 min čtení 21. 05. 2018

Minulý rok jsme se s Honzou Haráčem vydali do Pákistánu k pokusům o prvovýstupy na techničtější šestitisícovky. Jedním z nejdůležitějších bodů výbavy, ne-li vůbec nejdůležitějším jsou určitě boty.

Věděli jsme, že potřebujeme boty nové, protože v našich starších, kožených, byť robustních „déčkových“ botách by mohla být zima a nechtěli jsme riskovat omrzliny. Pozn. „D“ je označení kategorie pohorek, A jsou nejlehčí, D nejrobustnější.

Požadavky na boty

Požadavky na boty do zóny nad 6000 m byly jasné. Boty by měly být určeny na techničtější lezení v ledech a mixech, takže by měly být pevné a také kompatibilní s rychloupínáky maček jak vzadu, tak i vpředu. Především by měly perfektně izolovat, lidově řečeno být teplé. Posledním přáním byla možnost jít v nich i během treku z údolí pod stěnu, abychom nemuseli tahat druhé pohorky.

My jsme měli to štěstí, že jsme dostali na vyzkoušení od Rock Pointu novinku - boty Garmont  Pumori LX, které jsou určené pro výstupy do 7000 tisíc metrů a už od pohledu vypadají hodně tvrďácky. Kde je ale pravda?

Obuv Garmont Pumori LX vhodná pro lezení do 7000 m

Opora ve stěně Sugulu

Začnu netradičně od konce. Prvně shrnu výsledek a pak až přidám zdůvodnění. Boty nám byly při výstupu vážně oporou, ani jsme nevěděli, že je máme na nohou. To je dobré znamení, že vše klapalo jak má, a tak to má být. Díky tomu jsme se mohli zaměřit na výstup a neřešit problémy s touto částí výbavy.

Pumori LX byly teplé

Teplotní komfort zvládly boty na jedničku, při výstupu jsem necítil ani jednou žádný chlad a hrozba omrzlin byla nulová. Já jsem to ale trošku čekal. Sám jsem měl podobné boty, na osmitisícovce Manáslu. Tam už mi v nich byla „trochu“ zima, ale vrchol mi pomohly a žádné omrzliny se nekonaly (ale už bych to nikdy neudělal, příště bych si vzal boty o třídu teplejší.

Určitě s klidem v duši doporučuji tyto boty i na hory nad 7000m. Takže pokud máte v plánu svoji první 7k horu, třeba na Pamíru, tohle jsou určitě boty, které na ni budou stačit. Při treku v nich naopak bylo vedro, až se mi potily nohy. Co si ale budeme povídat, nejsou to boty na trek, ale do mrazu, ledu a sněhu.

Lezení v obuvi Garmont Pumori LX

Bez vnitřní botičky

Konstrukce bot není dvoubotičková. Takže si vnitřní botičku do spacáku nedáte, protože tam jednoduše není. Vyndat se dají jenom vložky, které jsou podlepené aluminiovou vrstvou, aby odrážely teplo od chodidel. Já jsem si dával boty normálně do stanu ke spacáku a nikdy jsem problém s mokrými botami neměl.

Velmi tuhé

Co se týče zpracování, jsou určeny na techničtější lezení v zimě, ale týdenní pochod pod horu (náš případ) samozřejmě zvládnou. Jen si pak můžete připadat jak kosmonauti, když vyjdete v těchto ultra botech a nosiči kolem chodí v děravých gumákách bez ponožek :-D  

Podešev je tvrdá, takže ji neohnete ani o milimetr. Je prostě dělaná na lezení a stání na předních hrotech. Rámové i jiné mačky na nich drží jak přibité, jelikož se bota neohýbá.

Nosiči mají občas místo bot děravé gumáky
Nosiči občas vyrazí v děravých gumákách bez ponožek

Bez puchýřů

Tvrdé boty jsou většinou postrachem pro ty, kdo trpí na puchýře. Mě skvěle padla velikost, takže mě Pumori nikde netlačily a žádné puchýře se nekonaly. Ovšem já na puchýře netrpím, dokonce je neměl ani parťák Honza Haráč, a ten je na ně naopak přeborník!

Převleky nahradí návleky

Dalším skvělým prvkem bot jsou převleky, které jsou až do půlky lýtek. Díky tomu, že zapínání je z opravdu tuhého a pevného zipu, tak se nemusíte bát, že by se převleky „rozjely“ a můžete je klidně použít i jako návleky. Což je nesporná výhoda, protože návleky samy o sobě váží i přes půl kila a tak tuto váhu ušetříte. V případě, že chcete větrat, převleky si rozepnete, protože bota „funguje“ i bez nich a z bot se rázem stávají normální pohory.

Lezení v obuvi Garmont Pumori LX

Lehké ve své kategorii

Tímto se dostáváme k váze. 950 gramů na jednu botu této kategorie mi přijde velmi příjemných. Toto skvělé číslo ještě umocňuje ušetření váhy za návleky.

Odolná Cordura

Svrchní materiál je odolný, přesto velmi lehký, vyrobený z Cordury. Není moc lepších materiálů, které by tak odolávaly oděru, ale ani cordura není všemocná. Při přímé konfrontaci s ostrým hrotem maček se může protrhnout, což se stalo i mě. Nutno ale podotknout, že těch kontaktů bylo opravdu hodně a nevydržel jenom jednou. Ale je třeba s tím počítat, že to není jako kůže.

Lezení v obuvi Garmont Pumori LX

Cena odpovídá kvalitě

Cena není nízká, ale kdo chce nekompromisní kvalitu a vědomí toho, že má na nohou něco, na co se může spolehnout, tak zde určitě přimhouří oko. Vzhledem k tomu, že boty považuji za skoro nejdůležitější část výbavy, tak jestli někde investovat, tak je to zde!
 


Technické detaily

Garmont Pumori LX


materiál: Cordura, Schoeller
podšívka: 3M Thinsulate
termální vložky: Primaloft 200g
podrážka: Vibram Titus
váha: 950 g/8 UK 1/2 pár

DMOC: 10.999 Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


TESTOVAL:

MARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

 

Mohlo by vás zajímat:

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů