Test obuvi Garmont Toubkal GTX

3 min čtení 12. 06. 2020

Přestože jsem prošel většinu známých světových túr, cesta na bhútánský Snowman Trek mě donutila pečlivěji se zamyslet nad výběrem nejdůležitějšího vybavení – bot.

Snowman Trek je téměř měsíc dlouhý vysokohorský trek jen s omezenými možnostmi ústupu do civilizace, volba správných bot je tedy jedním z nejdůležitějších předpokladů jeho úspěšného absolvování.

Jan Hocek - boty Garmont Toubkal GTX na treku

Mít nohy jako v bavlnce

Pohory Garmont Toubkal mě zaujaly klasickým celokoženým designem s minimem švů. Toto provedení, jak se i ukázalo během treku, odolává poškození při dlouhodobé zátěži. Boty jsem vzal na rozchození do Roháčů, kde jsme s rodinou absolvovali několik náročných horských túr.

První překvapení přišlo hned na začátku – k mé radosti se mi při prvním nošení vůbec neudělaly puchýře. Přestože jsou boty Toubkal poměrně robustní, měl jsem v nich od začátku příjemný pocit a nohy byly jako v bavlnce.

Kožená bota je kolem dokola „opancéřována“ vysokou gumovou obsázkou, kterou oceníte zejména v kamenitém terénu. Obsázka chrání hlavně špičku před poškozením nebo předčasným opotřebením.

Velmi příjemně je vyřešené šněrování – s plastovými kladkami a zasekávacím háčkem je pevné utažení boty velmi rychlé a jednoduché. Díky tomu lze také zvolit rozdílné utažení nártu a kotníku.

detail bot Garmont Toubkal GTX

Zkouška ohněm na nejtěžším světovém treku

Jestliže v Roháčích boty nijak nezklamaly, v Bhútánu je čekala skutečná zkouška ohněm – Snowman trek je považován za nejtěžší světovou túru. Stezka vede často sněhem nebo bahnitým terénem, přes brody, po kluzkých kamenech i přes skalnaté pasáže.

Díky vysokému kotníku, goretexové membráně a částečně i gumové obsázce jsem neměl problém s promokavostí bot, kožený svršek jde navíc velmi dobře impregnovat voskem. V polovině treku jsem večer v kempu botám dopřál kompletní očistu, vypral tkaničky a napustil je voskem.

Kvalitní podešev Vibram Apex nezklamala na sněhu ani během ošemetných průchodů po nestabilních morénách nebo ve strmých travnatých svazích.

Když jsem došel na konec 300 kilometrů dlouhé cesty, byly boty nejenom v pořádku, ale v podstatě jako nové – bez typického „zbačkorovatění“, uvolněných švů nebo zborcené konstrukce. Boty Garmont Toubkal jsou zkrátka boty do nepohody, které vás podrží i v těch nejnáročnějších podmínkách!

boty Garmont Toubkal GTX odolají sněhu i dešti
 


pánské pohorky z nubuku Garmont Toubkal GTXTechnické detaily

Boty Garmont Toubkal GTX

svršek: voděodolná kůže nubuk 1.8 mm, balistický nylon
membrána: Gore-Tex Performance Comfort
podešev: Vibram Apex
mezipodešev: PU dvojí hustoty
hmotnost: 650 g (1/2 pár ve velikosti 8 UK)

MOC: 6 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Jan Hocek
JAN HOCEK

Práce fotografa a průvodce ve vlastní cestovce VIP Holiday jej postupně zavedla na všechny kontinenty včetně Antarktidy. Rád vyráží na cesty sám, ale ještě raději společně se svou ženou a se svými dětmi. Fotografuje světové i české hory, vydává se na horské túry, miluje backcountry lyžování a skialpinistické túry, plaví se po českých řekách na kanoi a s rodinou na plachetnici objevuje volnost cestování po moři. Je autorem několika knih, z nichž „Nejhezčí túry světa“ se stala bestsellerem.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey