Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Garmont Vetta GTX

Značku Garmont – tradičního italského výrobce obuvi pro outdoor není potřeba dlouho představovat. Firma již téměř 30 let navazuje na tradici a zkušenosti italské rodinné firmy Morlin, která vyráběla obuv od roku 1867.

Testováno na ostrém vápenci

Testované Vetty GTX jsou mojí první botou od této značky, která se díky svému důrazu na detail, inovacím a kvalitě zpracování outdoorové obuvi rychle etablovala na světových trzích.

Boty jsem prozatím otestoval jak při běžných túrách v Brdech a Krušných horách, tak při vícedenním přechodu chorvatského Severního Velebitu a při pobíhání v paklenické soutěsce.

Boty Garmont Vetta GTX man na běžné túry, vícedenní přechody i ferraty

Jedná se o univerzální, středně vysoké pohorky, které upoutají svým atraktivním vzhledem. Vizuálně Vetta GTX na první pohled zapadá mezi oblíbený Dragontail a Ascent. Dragontail je všem outdoorovým nadšencům známý bestseller od Garmontu. Dragontail nejsou jen jednotlivé boty, ale modelová řada nízkých, spíše tuhých, vysoce stabilních bot, které jsou vhodné pro pohyb v horách, přechody s lehčím batohem nebo lezení po zajištěných cestách.

Na druhé straně je u Vetty možné najít podobu s botami Ascent, moderním pohorkám, hodícím se i pro pohyb s mačkami na sněhu a ledu. Středně vysoká Vetta je ideální kompromis a ačkoli se to na první pohled nezdá, dokáže dle mého názoru v mnohém zastoupit oba zmíněné typy bot.

Boty Garmont Vetta GTX man je ideální kompromis mezi nízkou trekovkou a vysokou pohorkou

První dojem a první obutí

Vetty se zdají na první pohled jako tvrdé pohorky, člověk může mít dojem, že budou nepoddajné a pro chození mimo skalnatý terén nevhodné. Myslím si, že názor změníte hned po prvním obutí.

Díky promyšlené konstrukci boty, vibramové podešvi, membráně Gore-Tex, špičkové semišové kůži a dalším vychytávkám, o kterých si ještě povíme, se jedná o opravdové univerzály, které jsou navíc velmi pohodlné, jak při nenáročné turistice, tak při přechodech na těžko, což jsem ocenil právě ve Velebitu. Navíc, Vetty poskytují skvělou oporu ve skalním terénu.

Velkým benefitem bot je z mého pohledu nízká váha, zůstává však zachována opora chodidla, kterou bych čekal spíše u mnohem robustnějších pohorek. Klasikou u turistických a horských bot od Garmontu je zavazování směřující přímo od špičky, díky čemuž se v případě nutnosti dají boty přesně utáhnout již od špičky, zvyšuje se tak citlivost na malých stupech a bota se lépe přizpůsobí různým chodidlům.

Boty Garmont Vetta GTX man se zavazováním od špičky

Technologie Garmont A.D.D.

Patentovaná technologie Garmontu  u které je design a funkčnost konstrukce podřízen anatomii chodidla. Jednotlivé díly boty jsou anatomicky tvarovány a přizpůsobeny podle tvaru chodidla, výstelky a polstrování jsou na těch správných místech a v různých tloušťkách. Šněrování vychází z tvaru prstů a nártu. Velkou výhodou je za mě i skvěle tvarovaný jazyk, který dobře odepíná nohy a boty se velmi snadno nazouvají.

Jsem přesvědčený, že právě díky této technologii jsem před přechodem Severního Velebitu nemusel botu rozcházet na kratších výletech a mohl jsem si dovolit ji použít rovnou naostro, což obecně doporučit nelze, ale po pozitivní zpětné vazbě na boty Garmont od mých kamarádů, jsem to risknul a vyšlo to.

Boty Garmont Vetta GTX man s vynikající technologií A.D.D.

Heel Lock System

Jedná se o systém stahování a fixace patní části, který Garmont používá u velké části svých modelů. Díky stahovacím páskům je pata lépe stabilizovaná, což zabraňuje mikropohybům a nežádoucím puchýřům. Nevím, zda je to právě tímto systémem, ale ani během delších výletů nebo treků jsem u Vett problém s puchýři nikdy neměl.

Odolnost proti nepříznivým vnějším vlivům

Na svršek boty je použita kvalitní semišová kůže Perwanger o síle 1,8 mm. Jedná se o tradiční italskou broušenou kůži, která je velmi odolná proti vodě a opotřebení. V Tyrolsku se vyrábí již od roku 1780.

Gore-Texová membrána zajišťuje, že ani během deště, při chození ve sněhu nebo brodění potůčků, boty neprotečou. Během dubnového treku ve Velebitu jsme často během dne museli překonávat několik kilometrů dlouhé úseky v rozbředlém sněhu, které boty zvládly na výbornou a nohy zůstaly v suchu.
 

Boty Garmont Vetta GTX man na sněhu
Boty Garmont Vetta GTX man na měkké lesní cesstě

Vysoká gumová obsázka obepíná většinu boty, skvěle pokrývá špičku a zaručuje další dodatečnou ochranu nohy a boty před vnějšími vlivy. Vyjímatelná stélka Frame flex lite poskytuje skvělý komfort při túrách s těžkým batohem.
 

Boty Garmont Vetta GTX man na ostrých kamenech
Boty Garmont Vetta GTX man na nezpevněném povrchu

Vibram Maton

Na podešvi je umístěný značkový Vibram Bi-compoud Maton s členitým vzorkem, který skvěle drží na různých typech povrchů. Mohu potvrdit, že poskytuje skvělou oporu při delších trecích i běžných skalních výstupech a díky dobrým adhezivním vlastnostem skvěle drží i při chůzi na „tření“.

Zdůrazněný podpatek zvyšuje brzdnou účinnost při dlouhých sestupech. Pokud vezmete botu do ruky, zdá se podešev velmi tuhá a tvrdá, ale díky propracovaném svršku boty a celkové konstrukci boty je podrážka mnohem více citlivá, než se může na první pohled zdát.

Boty Garmont Vetta GTX man s podešví Vibram Maton

shrnutí

Boty Garmont Vetta jsem si hned po prvním obutí oblíbil. Absolvovaly se mnou několikadenní trek v horách na těžko, kde nebyla nouze ani o velmi ostré kameny, nebo sněhová pole. Během výletů v Brdech a Krušných horách jsem s Vettami brodil potůčky a chodil na podmáčených loukách. Při všech dosavadních výletech mi poskytly oporu, kterou jsem očekával a nohy zůstaly bez puchýřů a v suchu. S klidným svědomím mohu Vetty doporučit dalším zájemcům.
 

Boty Garmont Vetta GTX man

výhody

 • boty od tradičního výrobce s dlouhou zkušeností s výrobou obuvi do hor
 • promyšlený komplexní systém konstrukce A. D. D.
 • Heel Lock Systém stabilizující patu
 • anatomický jazyk
 • kvalitní kůže Perwanger
 • šněrování od špičky boty
 • háčky na tkaničky
 • poutko pro usnadnění nazouvání
 • kvalitní podešev Vibram Maton
 • gumová obsázka
 • membrána Gore-Tex


Nevýhody

Během testování jsem žádné slabé stránky doposud neobjevil a jsem z bot nadšený.

Pro někoho může být nevyhovující, že se jedná o mezistupeň mezi nízkou trekovkou a vysokou pohorkou, nicméně pro většinu běžných treků i s těžším batohem, ferrat, lehčího lezení apod. se mi boty Garmont Vetta osvědčily jako dostatečně vysoké.

 

pánské pohorky Garmont Vetta GTX manTechnické detaily:

Obuv Garmont Vetta GTX man

svršek: 1,8 mm Suede kůže (Perwanger)
membrána: Gore-Tex
stélka: vyjímatelná stélka Frame flex lite
podešev: Vibram Maton
hmotnost: 610g (1/2 pár vel. 8UK)

DMOC: 4 699,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testoval:


Adam MašíkADAM MAŠÍK

"Od mala je mojí velkou vášní cestování, lezení a pobyt v přírodě obecně. Rock Point mi umožňuje se v rámci práce věnovat oboru, který přímo souvisí s mými koníčky a s tím, co mi dělá opravdu radost." V Rock Pointu se Adam věnuje marketingu už od roku 2016. A v čem se cítí jako ryba ve vodě? V lezení, běhu v přírodě, skialpinismu a lyžování, objevování zajímavých míst v horách, na pouštích, v pralesích nebo v české divočině. 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Je to bota, která patří do přírody. A čím náročnější terén bude pod sebou mít, tím více radosti přinese. Hodnocení po 400 km v nohách...
Úžasně pohodlné lezecké kalhoty do skal i na umělku, které nezklamou ani při dalších volnočasových aktivitách...
Polštář plný kuliček, který se skvěle přizpůsobí terénu...