Test obuvi Hoka ATR Challenger 6

5 min čtení 26. 05. 2021

Značka Hoka vznikla v roce 2009 v malém městě Annecy ve Francii. Za svou krátkou historii se z ní stala globální ikona, která dokázala převrátit běžecký svět na ruby. Celosvětový úspěch udělal z Hoky v roce 2020 dokonce nejrychleji rostoucí běžeckou značku.  

Já jsem si svoji první zkušenost se značkou Hoka odbyl u čistě silničního modelu Mach 3, ve kterém jsem naběhal cca 500 km v zimních měsících. Nutno říct, že jsem byl z těchto bot nadšený, takže jsem pokukoval po nějakém modelu od Hoky, který bych mohl vzít i do terénu.

Obsah:

Hoka Challenger ATR 6 se v terénu i na silnici pohybuje rychle a lehce
Hoka Challenger ATR 6 se v terénu i na silnici pohybuje rychle a lehce

typické rysy

Nakonec jsem na základě doporučení zvolil univerzálku Challenger ATR 6 a při mnoha výbězích jsem se přesvědčil, že to byla správná volba. Po šestitýdenním testování mám v botách odběhnuto cca 180 km v různých typech terénu a kromě toho, že jsou boty stále jako nové, neměl jsem potřebu tahat z botníku jiné modely běžeckých bot.

Šestá generace modelu ATR Challenger se vyznačuje všemi typickými rysy bot značky Hoka:
 

 • maximalistická podešev s tlumící pěnou, jejíž vrstva tvoří 24 mm pod špičkou a 29 mm pod patou
 • bezešvá konstrukce svrchního materiálu
 • TPU špička pro zvýšenou ochranu prstů před nárazem
 • ploché tkaničky
 • Podešev se zonální konstrukcí
   

Zonální řešení maximalistické podešve zajišťuje plynulý přechod z jednoho povrchu na druhý
Dostatečně široké a těsně vedle sebe rozmístěné zónové výstupky zajišťují plynulé přechody z jednoho povrchu na druhý

jaké druhy povrchu jsem testoval?

Nejdelší běh, který jsem v botách absolvoval, měl 22 km s převýšením bezmála 500 metrů. Tento výběh přinesl asfaltové rovinky, prudké výběhy po lesních pěšinkách mezi kameny a mokrými kořeny, stejně jako prudké seběhy po nevyzpytatelných stezkách mezi vlhkými skalami, dlouhé přeběhy po širokých zablácených lesních cestách a intermezza v podobě štěrkových úseků. Výsledek?

Na vrcholky kopců i asfaltové cesty jsou Hoka Challenger ATR 6 skvělou volbou
Na vrcholky kopců i asfaltové cesty jsou Hoka Challenger ATR 6 skvělou volbou

jak boty obstály?

Skvělý dojem z toho, že boty obstály úplně všude, na všech druzích povrchů. U dlouhých výběhů obvykle trpím cca od 15 km bolestí kolen. Tento pocit jsem tentokrát vůbec nezažil, což přičítám nadstandardní tlumící vrstvě EVA pěny v mezipodešvi.

Bezchybnou přilnavost vykázala podešev, jejíž směs je ideálně měkká a gripy jsou rozmístěny do půlkruhů. Jako velké plus jsem hodnotil i fakt, že se za celou dobu ani jednou nepovolily či nerozvázaly tkaničky. Tento výběh se neobešel bez puchýře na palci, který ale přičítám nevhodně zvoleným ponožkám. 

Hoka Challenger ATR 6 je všestranná běžecká obuv pro různorodý terén
Hoka Challenger ATR 6 je všestranná běžecká obuv pro různorodý terén

prodyšnost a odolnost svršku

Při mnoha dalších výbězích v různých teplotách jsem ocenil prodyšný svrchní materiál vyrobený z recyklovaného materiálu REPREVE. Ačkoliv má materiál nespočet malých ventilačních otvorů, jejich rozměry umožňují skvělou cirkulaci vzduchu, ale zamezují průniku malých kamínků do boty. Materiál je zároveň velmi měkký a příjemný, aniž by jakkoliv ztratil svou pevnost. Za celou dobu používání jsem nezaznamenal jeho sebemenší poškození.

Dalším rysem těchto bot, který mi přišel skvěle vyvinutý a ocenil jsem ho, byl jazyk, který je poměrně vysoký, ale zafixuje se na jednom místě a za celý výběh se ani nehne.

Vzhledem k tomu, že leckdy běhám za šera nebo rovnou za tmy, ocenil jsem i decentně rozmístěné reflexní prvky, které na první pohled prakticky nepostřehnete, ale když je jich třeba, fungují báječně.

Svršek z recyklované příze REPREVE zajistí optimální cirkulaci vzduchu, zkrátka, skvěle větrá
Svršek z recyklované příze REPREVE zajistí optimální cirkulaci vzduchu, zkrátka, skvěle větrá

V traverzu opatrně

Jedinou vlastností, která mi nesedla, ale zároveň přirozeně vyplývá z celkové konstrukce těchto bot, byla jejich určitá neobratnost, pokud běžíte v prudkém svahu traverzem. V takovém případě je bota díky tlusté tlumivé vrstvě poměrně vratká a je třeba dávat pozor, aby si člověk nevyvrtl kotník. 

Boty ATR Challenger 6 naprosto splnily moje očekávání a staly se pro mne jednoznačnou první volbou mezi běžeckými botami, co již mám v botníku. Vzhledem k tomu, že Hoka je známa svou životností, což jsem si již vyzkoušel u jiného modelu této značky, předpokládám, že si běžecké kilometry v těchto botách budu užívat ještě mnoho měsíců.
 

Podešev dobře přilne na kamenitém podkladě Podešev dobře přilne na kamenitém podkladě
Podrží i na trávě a lesních pěšinách Podrží i na trávě a lesních pěšinách
 
Hoka Challenger ATR 6 je Ideální na terén Ideální na terén "nevím, co mě čeká na dalším kilometru"

Výhody:

 • univerzálnost
 • odolnost
 • prodyšnost


Nevýhody:

 • neobratné v případě běhu v traverzu

 


pánské univerzální běžecké boty Hoka Challenger ATR 6Technické detaily

Obuv ATR Challenger 6

typ povrchu: terén 50 % / silnice 50 %
svršek: recyklovaná příze Unifi REPREVE®
mezipodešev: EVA/CMEVA
podešev: se zonální konstrukcí pro optimalizaci přilnavosti
drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou)
střih boty: střední
hmotnost: 279 g

MOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Tomáš Krpata TOMÁŠ KRPATA

Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné.
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey