Značka Hoka vznikla v roce 2009 v malém městě Annecy ve Francii. Za svou krátkou historii se z ní stala globální ikona, která dokázala převrátit běžecký svět na ruby. Celosvětový úspěch udělal z Hoky v roce 2020 dokonce nejrychleji rostoucí běžeckou značku.
Já jsem si svoji první zkušenost se značkou Hoka odbyl u čistě silničního modelu Mach 3, ve kterém jsem naběhal cca 500 km v zimních měsících. Nutno říct, že jsem byl z těchto bot nadšený, takže jsem pokukoval po nějakém modelu od Hoky, který bych mohl vzít i do terénu.
Hoka Challenger ATR 6 se v terénu i na silnici pohybuje rychle a lehce
typické rysy
Nakonec jsem na základě doporučení zvolil univerzálku Challenger ATR 6 a při mnoha výbězích jsem se přesvědčil, že to byla správná volba. Po šestitýdenním testování mám v botách odběhnuto cca 180 km v různých typech terénu a kromě toho, že jsou boty stále jako nové, neměl jsem potřebu tahat z botníku jiné modely běžeckých bot.
maximalistická podešev s tlumící pěnou, jejíž vrstva tvoří 24 mm pod špičkou a 29 mm pod patou
bezešvá konstrukce svrchního materiálu
TPU špička pro zvýšenou ochranu prstů před nárazem
ploché tkaničky
Podešev se zonální konstrukcí
Dostatečně široké a těsně vedle sebe rozmístěné zónové výstupky zajišťují plynulé přechody z jednoho povrchu na druhý
jaké druhy povrchu jsem testoval?
Nejdelší běh, který jsem v botách absolvoval, měl 22 km s převýšením bezmála 500 metrů. Tento výběh přinesl asfaltové rovinky, prudké výběhy po lesních pěšinkách mezi kameny a mokrými kořeny, stejně jako prudké seběhy po nevyzpytatelných stezkách mezi vlhkými skalami, dlouhé přeběhy po širokých zablácených lesních cestách a intermezza v podobě štěrkových úseků. Výsledek?
Na vrcholky kopců i asfaltové cesty jsou Hoka Challenger ATR 6 skvělou volbou
jak boty obstály?
Skvělý dojem z toho, že boty obstály úplně všude, na všech druzích povrchů. U dlouhých výběhů obvykle trpím cca od 15 km bolestí kolen. Tento pocit jsem tentokrát vůbec nezažil, což přičítám nadstandardní tlumící vrstvě EVA pěny v mezipodešvi.
Bezchybnou přilnavost vykázala podešev, jejíž směs je ideálně měkká a gripy jsou rozmístěny do půlkruhů. Jako velké plus jsem hodnotil i fakt, že se za celou dobu ani jednou nepovolily či nerozvázaly tkaničky. Tento výběh se neobešel bez puchýře na palci, který ale přičítám nevhodně zvoleným ponožkám.
Hoka Challenger ATR 6 je všestranná běžecká obuv pro různorodý terén
prodyšnost a odolnost svršku
Při mnoha dalších výbězích v různých teplotách jsem ocenil prodyšný svrchní materiál vyrobený z recyklovaného materiálu REPREVE. Ačkoliv má materiál nespočet malých ventilačních otvorů, jejich rozměry umožňují skvělou cirkulaci vzduchu, ale zamezují průniku malých kamínků do boty. Materiál je zároveň velmi měkký a příjemný, aniž by jakkoliv ztratil svou pevnost. Za celou dobu používání jsem nezaznamenal jeho sebemenší poškození.
Dalším rysem těchto bot, který mi přišel skvěle vyvinutý a ocenil jsem ho, byl jazyk, který je poměrně vysoký, ale zafixuje se na jednom místě a za celý výběh se ani nehne.
Vzhledem k tomu, že leckdy běhám za šera nebo rovnou za tmy, ocenil jsem i decentně rozmístěné reflexní prvky, které na první pohled prakticky nepostřehnete, ale když je jich třeba, fungují báječně.
Jedinou vlastností, která mi nesedla, ale zároveň přirozeně vyplývá z celkové konstrukce těchto bot, byla jejich určitá neobratnost, pokud běžíte v prudkém svahu traverzem. V takovém případě je bota díky tlusté tlumivé vrstvě poměrně vratká a je třeba dávat pozor, aby si člověk nevyvrtl kotník.
Boty ATR Challenger 6 naprosto splnily moje očekávání a staly se pro mne jednoznačnou první volbou mezi běžeckými botami, co již mám v botníku. Vzhledem k tomu, že Hoka je známa svou životností, což jsem si již vyzkoušel u jiného modelu této značky, předpokládám, že si běžecké kilometry v těchto botách budu užívat ještě mnoho měsíců.
Podešev dobře přilne na kamenitém podkladě
Podrží i na trávě a lesních pěšinách
Ideální na terén "nevím, co mě čeká na dalším kilometru"
typ povrchu: terén 50 % / silnice 50 % svršek: recyklovaná příze Unifi REPREVE® mezipodešev: EVA/CMEVA podešev: se zonální konstrukcí pro optimalizaci přilnavosti drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou) střih boty: střední hmotnost: 279 g
Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné.
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...