Test obuvi Hoka Clifton 8

6 min čtení 07. 09. 2021

V mém botníku je rozhodně více bot do terénu než silniček. Rád si čas od času z terénních závodů odskočím a jdu čistě silniční závod, ať už je to na kratší vzdálenost, maraton nebo něco delšího. S chutí jsem se tak pustil do  testování nejnovějšího přírůstku HOKA z řady Clifton. Díky svým zkušenostem mám porovnání i s několika jinými značkami, které silniční boty vyrábějí. Jak nové Cliftony hodnotím?

Obsah:

Achillový límec na Hoka Clifton 8 pro zmírnění tlaku a lepší obouvání

Achillový límec pro zmírnění tlaku a lepší obouvání

Kde jsem testoval

Během měsíce, kdy jsem boty testoval, jsem prakticky neobul nic jiného. Mojí snahou bylo pořádně je vyzkoušet a natočil jsem dohromady přes 500 km. Oblíbil jsem si je natolik, že jsem je bral na všechny tréninky, na různé povrchy, i když jsou určeny především na silnici.

Mezipodešev a podešev

Mezipodešev je tvořena novou pěnou, která by údajně měla být o nějakých 15 % lehčí. Nejsem úplně detailista, abych takový drobný rozdíl poznal, ale obzvlášť u dlouhých distancí se každý gram z boty dolů hodí. Váží okolo 260 gramů, což je vzhledem k tučnému odpružení, nízká hmotnost.

Na dotek je mezipodešev měkčí, ale i přesto zajišťuje perfektní dynamický odraz. Velmi dobré dynamice napomáhá tužší přední část podešve. V porovnání s předchozím modelem zůstává podešev téměř neměnná a drží dobře kontakt se zemí.

Hoka Clifton 8 - Tužší přední část podešve napomáhá lepší dynamice
Tužší přední část podešve napomáhá lepší dynamice

Svršek

Svršek je tvořen z technické síťoviny, která je velmi prodyšná. Na HOKA Clifton 8 jsou reflexní prvky na zadní straně paty a po stranách špičky. Reflexní prvky na sportovním vybavení se mohou zdát jako banální záležitost, ale v této zrychlené době je dobré mít na sobě jakékoliv zviditelnění. Za mě rozhodně plusové body za reflexní prvky vpředu i vzadu.

Na zadní části boty je umístěn vyvýšený límec, který zasahuje až do oblasti achilovky a zajistí tím snížení tlaku na šlachu.  Zároveň tento límec může posloužit ke snadnějšímu obouvání.

Přepracovaný svršek Clifton 8 z technické síťoviny (vegan) nabízí maximálně pohodlný fit
Přepracovaný svršek boty z technické síťoviny (vegan) nabízí maximálně pohodlný fit

Největší univerzálka

Boty jsem vyzkoušel na různých distancích s odlišným tempem a musím říct, že bota na mě působí, co se týká tempa, dost univerzálně. Většina tréninků měla charakter volného běhu v tempu okolo 4:30 až 5:00 na kilometr. Že se v Cliftonech 8 dá běhat i svižněji, jsem testoval na intervalových trénincích a ostrý test jsem mohl prověřit v závodě v Novém městě na Moravě na 10 km, kdy rovinatější pasáže byly okolo 3:30 na km.

Skvěle si boty poradily i s kopcovitým technickým povrchem, který čítal zhruba polovinu trasy závodu. Díky své lehkosti a tomu, že je opravdu měkká a neuvěřitelně pohodlná, jsem botu mohl používat na každodenní trénink.

Dále jsem Cliftony otestoval i na 100km běhu. U tak dlouhého běhu se dají dobře rozpoznat silné i slabé vlastnosti bot. Když ani po ultra běhu nohy nejeví žádné nežádoucí oděrky, je to dobré znamení.

Zároveň mohu na základě mého testování boty označit za největší „univerzálky“, co jsem kdy měl na noze. Kdo si může dovolit vlastnit pouze omezený počet párů bot nebo jen jeden pár bot, dost možná by Cliftony 8 mohly být dobrá volba, protože je možné je využít na téměř všechny typy tréninku.

Modelová řada Hoka Clifton je vhodná na každodenní trénink
Hoka Clifton jsou boty vhodné na každodenní trénink

CLIFTON 8 versus CLIFTON 7

To, že se řada Clifton povedla, potvrzuje i to, že je na světě už osmá řada. Já mám porovnání pouze s předposlední sedmou řadou, se kterou jsem dodnes moc spokojený a z mé strany nebylo sedmé řadě moc co vytknout. O to víc jsem raději, že oproti předchůdci nenastaly žádné dramatické změny. Je dobře, že se Hoka držela pravidla „Neměnit vítězný tým“.

Největší rozdíl, co jsem zaznamenal, je v jazyku, který je nyní více polstrovaný. Nevadilo by mi, kdyby polstrování bylo stejné jako u Clifton 7, neměl jsem s ním žádný problém.  U aktuálního modelu by výrazně polstrovaný jazyk mohl mít v letních teplých dnech vliv na zhoršenou prodyšnost. Další novinkou je nové umístění odolné styčné gumy na podešvi pro lepší kontakt, odolnost a snížení hmotnosti.

Klíčovým slovem je pohodlí

Na pohodlí jsem si u Hoky zvyknul natolik, že jej u každého nového modelu trochu očekávám a beru už automaticky. Touto vlastností oplývá i model Clifton 8. Je to jeden z hlavních faktorů, které u běžeckých bot vyžaduji a to je důvod, proč je tato francouzská značka má nejoblíbenější. Jako u všech modelů je i při dlouhých bězích noha jak v bavlnce. Díky pohodlnosti je bota vhodná pro každodenní trénování.

Tlumení Hoka Clifton 8 oceníte na ultra běhy, ale i delší procházky
Tlumení Hoka Clifton 8 oceníte na ultra běhy, ale i delší procházky

Shrnutí

Díky skvělému tlumení pošetří energii na dlouhých bězích.  Bota je dost univerzální a hodí se na různé typy běhů počínaje krátkými a konče ultra dlouhými běhy. Já jsem si botu nejvíc oblíbil na dlouhé trasy, kdy není vyžadována nikterak vysoká rychlost. Cliftony najdou využití nejen u zkušených běžců, ale i u začátečníků. Tento typ boty mohu doporučit i lidem, co mají rádi delší procházky.

Při mé nedávné návštěvě Norska mě mile překvapilo, jak velká část místních turistů obula právě značku Hoka, obzvláště starší ročníky. To v Čechách k vidění tak často není, ale snad tento trend přijde brzy i k nám.
 


Výhody:

  • všestranné užití
  • vysoká úroveň odpružení
  • pohodlnost


Nevýhody:

  • výrazně polstrovaný jazyk

 


TECHNICKÉ DETAILY

pánské silniční boty Hoka Clifton 8 manObuv HOKA Clifton 8 man

využití: silnice
svršek: technická síťovina (vegan)
mezipodešev: ANO
reflexní prvky: ANO
střih: fit střední
podešev: vysoce oděruvzdorná guma, TPU části na špičce a patě
drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou)
hmotnost: 250 g

MOC: 3 599,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


TESTOVAL:

Aleš Sedlák
ALEŠ SEDLÁK

Aleš je trailový běžec, co má nejraději závody okolo 100 km v terénu, ale nepohrdne ani silničním závodem na kratší distanci. V minulém roce se stal vítězem Rock Point výzvy „napříč Šumavou“, ve které zdolal 160km trasu za necelých 18 hodin. Mezi jeho další běžecké úspěchy patří například vítězství na závodech 100 Miles of Istria, Krakonošově stovce, Baroko Ultramaratonu nebo Rock Point Horské výzvě na Pálavě.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey