Test obuvi Hoka Mafate Speed 3

6 min čtení 06. 05. 2021

Dlouhou dobu jsem nebyl fanouškem maximalistických bot. Měl jsem za to, že když budu mít pod nohou tolik pěny, zákonitě ztratím kontakt se zemí. Chvilku trvalo, než jsem si před dvěma lety pořídil první boty od Hoka.

Že člověk necítí každý kamínek, může být naopak velká výhoda, a to díky vysokému profilu s 33 mm speciální EVA pěny s dvojí hustotou v zadní části boty a s 29 mm vpředu. Rozdíl mezi patou a špičkou jsou 4 mm. Takový drop je u všech trailových modelů Hoka, se kterými mám zkušenosti.

Než jsem si pořídil první boty od Hoka, běhal jsem s podstatně vyšším dropem (pata – špička až 10 mm). Při téměř každodenním tréninku to byl pro mě poměrně velký skok, respektive pro moje achilovky. Po této mé zkušenosti doporučuji pozvolnější přechod z vysokého dropu na nízký.

Během testování jsem naběhal přes 400 kmBěhem testování jsem naběhal přes 400 km (Foto: PeFlo)

s mafate speed 3 přes 400 km v nohách

S botami Mafate Speed 3 jsem naběhal přes 400 km. Zkoušel jsem s nimi snad všechny typy povrchu, různé vzdálenosti i odlišné rychlosti. Během testování se mi podařilo absolvovat i  výběh, který byl více jak 100 km dlouhý.

V den výběhu panovalo takové počasí, že cesta byla jedna velká louže s blátem, pak trasa přecházela přes sněhovou pokrývku, a tak střídavě dokola po celý den. Takže na test těchto bot ideální podmínky.

Po celém promáčeném dni byly nohy stále v pohodlí bez jakékoliv oděrky. To už značí o tom, že to bude sakra pohodlná bota. Pohodlí jsem pociťoval i při sbíhání v prudkých sebězích, kdy nárazy prstů v přední části boty byly jen minimální.

V technických pasážích, kde je nutné zajistit dobrou přilnavost k povrchu, jsou Mafate Speed 3 jako doma. Na ostrých skalách nemá bota žádné slabé místo po celé délce podrážky, takže pichlavé pocity o ostré kameny nehrozí.

Čím náročnější terén, tím jsou Hoka Mafate Speed 3 spokojenějšíČím náročnější terén, tím jsou Hoka Mafate Speed 3 spokojenější (Foto: PeFlo)

Stejně jako u předchozího modelu jazyk boty výborně obepíná nohu, takže nijak nepřekáží a zároveň dobře chrání před drobnými kamínky a jejich vlítnutím do boty.  Mafate Speed ​​3 může být velmi dobrou volbou pro ty, kteří mají širší chodidla.  Vložky jsou stejné jako u ostatních botHoka, a to pohodlné Ortholite, které poskytují další možné odpružení.

Kdy botu obout

Případy, kdy v botníku sáhnu po těchto botách, budou záviset na délce běhu a typu terénu.  Čím delší běh budu plánovat, tím spíše sáhnu, právě po Mafate Speed 3.

Ještě větší roli při rozhodování bude hrát profil trasy a počasí. Čím technicky náročnější profil bude, o to více bude Mafate Speed 3 sedět. Naopak, na trasu, která bude z větší části vedena po rovném a tvrdém povrchu, bych dal přednost jiné botě.

Tento model jsem si nejvíc v tréninku oblíbil, když potřebuji nastoupat rychlé výškové metry, které často naháním na sjezdovce. Ani při sbíhání mokré prudké sjezdovky nemají boty tendenci podklouznout.

Při pokusech o krátké rychlostní intervaly se mi nepodařilo dosáhnout úplné spokojenosti. Při zrychlení, čili při zvýšené akci v podobě intenzivnějšího dokroku, je reakce taková, že tlumivá mezipodešev z EVA pěny nevrátí dost energie zpět do odrazu, jak by běžec uvítal. Na kratší závody, kde je vyžadována dynamika běžeckého kroku, bych to s těmito botkami neviděl.

Porovnání s jinými modely

Model Mafate Speed 3 mohu porovnávat s Mafate Speed 2, Speedgoat 3 a Speedgoat 4. Stejně jako u předchozího modelu, jazyk boty výborně obepíná horní část chodidla a zároveň chrání před vlítnutím drobných kamínků do boty.

Hmotnost boty Mafate Speed 3 je o několik gramů vyšší, než model Mafate Speed 2. Dle údajů výrobce je rozdíl 8 gramů. Takový rozdíl asi na noze v praxi nikdo nepozná, ale u někoho to může hrát roli při výběru bot na prodejně. Běžci mají rádi lehké boty.

V porovnání se Speedgoat 4 mají Mafate Speed 3 mírně širší špičku. To by mohli uvítat ti, kteří mají širší nohu. Mafate Speed 3 na mě oproti jiným modelům působí trochu tvrději při dokroku. To může být zřejmě způsobeno vyšší hustotou EVA pěny mezipodešve. Proto bych se co nejvíce vyhýbal silnicím a jiným tvrdým povrchům. Dost závodů je u nás koncipovaných tak, že část trasy je vedena po asfaltu. V této pasáži bota nebude nejsilnější zbraní. Na asfalt ale samozřejmě není ani určena.

Mírně širší špičku na modelu Hoka Mafate Speed 3 uvítají i ti, kteří mají širší nohuMírně širší špičku na modelu Hoka Mafate Speed 3 uvítají i ti, kteří mají širší nohu (Foto: PeFlo)

SHRNUTÍ

Kdybych měl botu popsat jen jedním slovem, tak bych určitě řekl slovo POHODLNOST.  A to za téměř jakýchkoliv podmínek. Je to bota, která patří do přírody a čím náročnější terén bude pod sebou mít, tím více radosti přinese. Pokud hledáte botu na závod typu Beskydská sedmička nebo Lysohorský UltraTrail, tohle by měla být dobrá volba.

 

Mafate Speed 3 jsem si nejvíce oblíbil, když potřebuji nastoupat rychlé výškové metry Mafate Speed 3 jsem si nejvíce oblíbil, když potřebuji nastoupat rychlé výškové metry  (Foto: PeFlo)

VÝHODY:

  • pohodlí (to je pro mě základem každé boty, Mafate Speed 3 to splňují na 100 %)
  • prodyšný svršek, který snese všechno
  • spolehlivá podešev i v těch nejhorších podmínkách


NEVÝHODY:

  • mírně vyšší hmotnost
  • nižší dynamika na kratších a rychlejších úsecích

 


Technické detaily

Obuv Hoka Mafate Speed 3

určení: terén
svršek: odolná prodyšná síťovina
mezipodešev: EVA pěna s dvojí hustotou
podešev: Vibram® Megagrip 5 mm
drop: 4 mm (33 mm pod patou a 29 mm pod špičkou)
hmotnost: 303 g

MOC: 4 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Aleš Sedlák
ALEŠ SEDLÁK

Aleš je trailový běžec, co má nejraději závody okolo 100 km v terénu, ale nepohrdne ani silničním závodem na kratší distanci. V minulém roce se stal vítězem Rock Point výzvy „napříč Šumavou“, ve které zdolal 160km trasu za necelých 18 hodin. Mezi jeho další běžecké úspěchy patří například vítězství na závodech 100 Miles of Istria, Krakonošově stovce, Baroko Ultramaratonu nebo Rock Point Horské výzvě na Pálavě.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Spacák, se kterým se skvěle cestuje. Je malý, lehký a skladný. Nesměl chybět jako doprovod na Vltava run. Jak se m
Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey