Test obuvi Hoka Mafate Speed 3

8 min čtení 18. 09. 2021

Mezi běžci je značka Hoka stále populárnější a dnes patří mezi nejprogresivnější značky v běžeckém segmentu. Sám mám v běžeckém botníku několik modelů a třetí verze Mafate Speed byla očekávaným a chtěným přírůstkem. „Dvojky“ jsem pořizoval jako extra tlumenou stabilní a pohodlnou trailovku na rozběhání po operaci kotníku. Rozběhávání trvalo dlouho, navíc mohu říct, že i životnost předčila očekávání. Proto se u mě dosluhující a nová verze potkaly a mohu je dobře porovnávat.

Obsah:


Stabilní, pohodlná a výborně tlumená trailovka Hoka Mafate Speed 3

Svršek, střih a design

Troufám si tvrdit, že obrovský skok k lepšímu udělaly Hoka Mafate Speed 3 v designu. Vím, design neběhá, ale vývojářům se povedlo v rámci designu pracovat také s funkčními prvky i použitými materiály, a tak jsou „trojky“ nejen hezčí, ale třeba i prodyšnější a lehčí.


Porovnání Mafate Speed 3 (vpravo) se svým předchůdcem Mafate Speed 2 (vlevo)


Svrchní sendvičová síťovina je navíc z recyklovaného polyesteru a po 5měsíčním běhání nevykazuje žádné opotřebení! Svršek jako celek je samozřejmě bezešvý. Polyuretanová nalaminovaná obsázka je tentokrát umístěná úsporněji, a to jen na místech, kde dává opravdu smysl, ať už kvůli ochraně prstů před možným poraněním o kameny nebo tam, kde zabraňuje nadměrnému průniku vody dovnitř boty. Plní i funkci stabilizační, což je u trailovek rozhodně podstatné.

S přechodem do zadní části boty jsou v obsázce na obou stranách vkusně umístěná výrazná loga.


Mafate Speed 3 je posazena na masivní polstrované konstrukci mezipodešve s dvojí hustotou EVA pěny a agresivní podrážce z gumy Vibram®


Opatek je pevný, jak má u správné trailovky být, ale uvnitř komfortně polstrovaný. Zvenku na něm najdete praktické popruhové oko, které usnadňuje obouvání i zouvání. To by mohlo být reflexní, aby se na botě objevil bezpečnostní prvek tohoto charakteru.


Praktické očko nad patou usnadňuje obouvání i zouvání


Střih boty je příjemný, pohodlný. Ani příliš široký ani úzký. Byť bych pocitově řekl, že „trojková“ řada je o něco málo užší. Vnitřní komfort vám zejména při dlouhém běhu pomůže udržet podpora klenby i stélka Ortholite.


Boty nejsou ani široké ani úzké, pocitově mě přijdou "trojkové" Hoka Mafate Speed o něco užší než "dvojky"

Stabilita a šněrování

Když už jsem zmínil stabilizační prvky, tak zásadním v tomto směru je zapuštění a uložení nohy v podešvi pod zvenku viditelnou horní hranou podešve.


Polyuretanová nalaminovaná obsázka je tentokrát umístěná úsporněji, a to jen na místech, kde dává opravdu smysl


Dalším prvkem, který se podílí na stabilizaci, je jazyk, který je po stranách ukotvený strečovou síťovinou do podešve.  Část jazyka, která je ve styku s horním nártem, je z měkčené syntetické kůže. Jako celek je jazyk polstrovaný a prodloužený ke špičce. To je další funkční prvek, který zvyšuje komfort běžce. Na jazyku je umístěné očko na protažení zdrhovadel. Díky tom všemu se jazyk nepohne do nepříjemné polohy ani při horském ultramaratonu.


Jazyk je po stranách ukotvený strečovou síťovinou do podešve a je tak perfektně stabilizován


Zcela nově jsou řešené otvory pro zdrhovadla. Chybí klasická kovová očka. Pro vyztužení části otvorů je využito polyuretanových paprsků, které vychází z obsázky a doplňují stabilizační systém.  Zbytek otvorů je z pružné pevné pryže. Pružnost napomáhá jemnému doladění utažení tkaniček. Vlastní zdhovadla jsou plochá, otvory při utahování dobře kloužou a nerozvazují se. Jsem rád, že tentokrát jsou tkaničky i dostatečně dlouhé.


Ploché tkaničky jsou dostatečně dlouhé, novinkou je absence kovových oček na protažení

Podešev a mezipodešev

Hoka Mafate Speed 3 působí možná mohutně, ale rozhodně nejsou neohrabané nebo neovladatelné. Myslím, že na to, že se jedná o nejtlumivější model značky Hoka, v nich lze stále ještě relativně dobře vnímat terén a rozhodně pří zátěži smysluplně pošetříte svůj pohybový aparát.


Mafate Speed 3 je nejtlumivější trailový model Hoka, ale lze stále ještě relativně dobře vnímat terén


Mezipodešev je tvořená speciální EVA pěnou dvojí hustoty. Na patě je měkčí tlumivější, v přední části pak o poznání tužší kvůli amortizaci a dynamice odrazu. A fungujete to! Zase bych si dovolil jedno srovnání. V tlumivosti mi vychází tlumivější starší model. Co jsem se bavil s běžci, řada z nich má podobný pocit. Jestli je to dobře nebo špatně, je na každém konkrétním uživateli.


Vibramová podešev Mafate Speed 3 po více než 200 km (vpravo) v porovnání s předchozím modelem Mafate Speed 2 s naběhanými téměř tisíci km (vlevo)


Drop je 4 mm, v pánské verzi 33 mm pod patou a 29 mm ve špičce (dámské 31 / 27). Tomu, aby se v Mafate Speed 3 běžec cítil dobře a nezdržovaly při běhu, slouží i další konstrukční prvek – Meta Rocker, který přispívá rychlosti přechodu běžce z došlapu na patu k odrazu ze špičky. Meta Rocker je založený na principu houpacího křesla. Přizvednutí špičky je na první pohled patrné.


Princip "houpacího křesla" - přispívá k vyšší rychlosti přechodu běžce z došlapu na patu k odrazu ze špičky

Boty do divokého terénu

Mafate Speed 3 jsou trailovky do toho nejdivočejšího terénu, bláta, kamení, kořenů, krkolomných seběhů. Tam jsou ve svém živlu, tam maximálně využijete širokou oporu, kterou podešev poskytuje. Tam vás podrží agresivní hluboký vzorek z přilnavé gumové směsi Vibram. Jednotlivé gripy jsou optimálně daleko od sebe, na špičce a patě jdou proti sobě, poskytují výbornou trakci a oporu na rovině i při seběhu a bláto se v nich nedrží.  


Široká podešev a agresivní hluboký vzorek z přilnavé gumové směsi Vibram podrží v krkolomném terénu


Dovolil bych si vytknout zachytávání malých kamínků do otvorů v podešvi. Tato konstrukce je ale osvědčená z předchozích verzí. Napomáhá ohebnosti mohutné mezipodešve. Má své opodstatnění a nezbývá, než si zvyknout, že občas je třeba kamínek vyloupnout ručně. Většinou však vypadne brzo sám.  


5 mm vysoký vzorek podporuje lepší trakci a odolnost

 

Shrnutí

Celkový pocit z Mafate Speed 3 mám opět výborný. Boty splnily, co jsem od nich očekával. V první řadě jsou to doslova buldozery do hlubokého bláta, sněhové kaše a podobně. Umožní prodloužit dobu běžeckého výkonu a citelně pošetří pohybový aparát běžce.


Mafate Speed 3 jsou ideální boty do bláta, sněhové kaše a divokého terénu


Jde o model s neutrálním došlapem. Jako všechny boty Hoka je ideální volbou pro těžší běžce nebo běžce po zraněních a podobně. Velmi příjemná je i hmotnost – půl pár ve velikosti 8,5 UK váží 308 g.

 

video - mafate speed 3 v pohybu

Podívejte se na boty v pohybu...
 

 

Mafate Speed 3 na stříbrné příčce závodu B7

Aleš Sedlák, člen běžeckého týmu Rock Pointu, který na jaře objevoval trasu „napříč Krušnými horami“ právě v modelu Hoka Mafate Speed 3 odběhl letošní ročník kultovního závodu B7. Ve skvělém čase 12 hod. 41 minut a 32 sekund a obsadil celkové 2. místo! Přečtěte si Alešovu recenzi Hoka Mafate Speed 3.


Mafate Speed 3 pošetří energii i pohybový aparát na dlouhých bězích
 


Výhody:

  • vysoká tlumivost
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném technickém terénu, dynamika při odrazu
  • pohodlné
  • výborná životnost použitých materiálů
  • nízká hmotnost


Nevýhody:

  • chybějící reflexní prvky
  • příležitostné zachytávání kamínků v podešvi

 


Technické detaily

trailová běžecká obuv Hoka Mafate Speed 3Boty Hoka Mafate Speed 3

určení: terén
svršek: odolná prodyšná síťovina
mezipodešev: EVA pěna dvojí hustoty
podešev: Vibram® Megagrip, vzorek 5 mm
drop: 4 mm (33 mm pod patou a 29 mm pod špičkou)
zapínání: tkaničky
střih: fit střední
reflexní potisk: NE
hmotnost: 308 g, půl pár vel. 8,5 UK

MOC: 4 399,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey