Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Hoka One One Clifton 5 man

Když přišla možnost testovat boty Hoka One One Clifton 5 neváhal jsem ani chvilku. Řada lidí co mě zná, by řekla a někteří opravdu řekli, co to mám na nohou? Několik let řeším problém s kolenem, které mi neumožňovalo pravidelně sportovat. Vždy po nějaké době vypovědělo službu a s běháním byl na několik týdnů konec.

Kamarád mi jednou vyprávěl o značce Hoka, ať ji zkusím, v tu dobu ještě neuzrál čas a já se značce spíše vysmíval, za což se jí dnes omlouvám. Na podzim 2017 se ve mě vnitřně něco zlomilo a pořídil jsem si první pár Clifton 3. Ten byl ještě kombinovaný s botami Inov8 a adidas. Ale od jara již běhám jen v botách Hoka One One a problém s kolenem je zapomenut. Určitě to není jen botami, ale i různými kompenzačními cvičeními atd.  V mém botníku se nyní nachází Clifton ve třech generacích a Mafate Speed 2. Běhám převážně zpevněné polní a lesní cesty, ale nevyhýbám se ani asfaltu. Ač to nevypadá, boty mě ani nezpomalily, spíše ženou mé kroky vpřed.

běžecká obuv Clifton 5 man, Hoka One One je silniční objemová bota
Hoka One One Clifton 5 - ultra lehká silniční objemová bota

CLIFTON 5 – pátá generace

Clifton 5 byly mé čtvrté boty Hoka One One. Jedná se o ultra lehkou silniční objemovou botu, vysoce tlumivou s dropem 5 mm a vrstvou tloušťky 29 mm tlumící pěny pod patou. Váha činí 266 g/ pár při velikosti 8,5. Cena 3299 Kč.

Řekl bych ideální bota pro maximální ochranu pohybového aparátu, ale to by bylo málo. V Clifton 3 mám naběháno stovky kilomertů a nebýt sešlapané podrážky, tak by člověk řekl, že jsou jako nové. Model Clifton 4 musel dát přednost novému modelu a tak v nich zatím nemám moc naběháno, ale na srovnání to stačí. S botami Clifton 5 se mé nohy sžily okamžitě a za 14 dní, díky dovolené, naběhaly to, co obvykle za měsíc. Musím podotknout, že převážně na silnici, odhadem 70/30.

test běžeckých bot Hoka One One - Clifton 5 man
Převážně jsem boty zkoušel na silnici, ale velmi se osvědčily se i na zpevněných cestách

Konstrukce boty – Marshmallow - měkký polštář

Svršek bot Clifton 5 je kompletně přepracovaný. Má méně gumových překryvů v přední části a na bocích pod tkaničkami, což má za následek lepší prodyšnost a lepší pohodlí. Naopak více těchto překryvů je v zadní části boty a ty mají za následek o něco lepší fixaci a stabilizaci paty. Síťovina je také přepracovaná, vykazuje více větších otvorů, s tím byl problém, několikrát se mi objevil malý kamínek pod prsty. Další vylepšení je v zesílených očkách na tkaničky.

Nepatrnou změnou prošel jazyk, díky ní lépe sedí na nártu. Nesmím, opomenout tkaničky, na tomto modelu jsou ploché a za celou dobu se mi ani jednou nerozvázaly, mohly být ale s reflexním pruhem. Celkově svršek boty lépe obepíná nohu než u modelu Clifton 4, kde bylo zbytečně hodně prostoru nad prsty. Bohužel to nešlo dotáhnout a noha v nich úplně ve špičce neseděla. U modelu Clifton 5 to je již na pohled celé jinak a díky tomu bota ještě lépe sedí a je pohodlnější.

Běžecké boty Clifton 5 man, Hoka One One mají pod patou 29 mm tlumící pěny
29 mm tlumící pěny pod patou

Podešev zůstala stejná jako u modelu „4“, je z materiálu Eva ve tvaru kolébky – Meta-Rocker, která zajišťuje plynulý přechod z dopadu do odrazu. Plochá geometrie boty poskytuje vnitřní stabilitu a na podrážce zajišťuje snížení hmotnosti systém hi-abrasion - gumové zóny. Určitě stojí za zmínku i reflexní zóny v patní části, díky nim bude běžec za šera a v noci při osvětlení viděn.

Při vyzkoušení, má každý pocit, že stojí nezvykle vysoko a na měkkém polštáři „Marshmallow“ jak uvádí výrobce Hoka One One. Ale jde jen o zvyk. Noha příjemně do boty zapadne a drží na svém místě.

Boty pro běžce, který má rád pohodlí

Fit boty je střední a počítám, že sedne většině běžců. Komu by byly Cliftony úzké, může se zajímat i o rozšířený model „wide“, ale ten v aktuální nabídce Rock Pointu nemáme. Ale od jara 2019 už variantu „wide“ najdete na našich obchodech i eshopu.

Bota je ideální pro nabíhání objemových kilometrů, ale nezklame ani při tempovém tréninku nebo závodě. Cílem boty je maximálně šetřit nohy při maximálním komfortu. Vhodná je i pro toho, kdo v ní chce trávit méně času, a upřednostňuje pohodlí nebo má nějaké zdravotní problémy pohybového aparátu, což jsem si ověřil na vlastní kůži. Kdo nezkusí, neuvěří.

Test běžeckých bot Clifton 5 man, Hoka One One
Vhodná i pro ty, kteří mají nějaké zdravotní problémy pohybového aparátu

Shrnutí

Boty jsem používal převážně na silnici, při delších bězích, kdy se běží pod kopec a pak pěšinou nahoru až na vrchol. Po celou dobu testování boty velmi dobře držely na noze, lépe než předchozí model, jako by se staly nedílnou součástí mých nohou. Pata je lépe fixovaná a ani po desítkách kilometrů se nestalo, že by v botě bylo o něco volněji. To jsem velmi ocenil při dlouhých sebězích. Není problém běžet několik kilometrů do kopce, ale dolů to může být někdy problém. Přilnavost na silnici je velmi dobrá i za mokra. V terénu je to obdobné, ale musí se jednat o zpevněnou cestu. Pokud vyběhnete mimo zpevněnou cestu, tak boty již nemají ideální přilnavost a můžou se smekat, ale tam není jejich určení.

Test běžeckých bot Clifton 5, man - Hoka One One


Běžecká obuv Hoka One One Clifton 5 manVýhody

  • Vysoká tlumivost
  • Nízká hmotnost
  • Dobrá stabilita chodidla
  • Reflexní prvky
  • Pohodlné

Nevýhody

  • Větší dírky ve svršku – kamínky v botě

     

Běžecká obuv Hoka One One Clifton 5 man - pohled na podeševTechnické detaily:

Běžecké boty Hoka One One Clifton 5 man

použití: dlouhé silniční běhy
drop: 5 mm
Tlumení pod patou: 29 mm
Hmotnost: 266 g / pár při velikosti 8,5


DMOC: 3.299,- Kč


Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

testoval:

 

Radek CivišRADEK CIVIŠ

Outdoorové CV ve zkratce:

V Rock Pointu mám na starost: vedení obchodů v Brně a Jihlavě
Outdoorové sporty provozuji od roku: 1990
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2005
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: Kajak a plachetnice jsou vášní, hory láskou, běh a volné potápění inspirací
 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Je to bota, která patří do přírody. A čím náročnější terén bude pod sebou mít, tím více radosti přinese. Hodnocení po 400 km v nohách...
Úžasně pohodlné lezecké kalhoty do skal i na umělku, které nezklamou ani při dalších volnočasových aktivitách...
Polštář plný kuliček, který se skvěle přizpůsobí terénu...