Test obuvi Hoka One One Clifton 5 woman, man

8 min čtení 20. 09. 2018

Připravili jsme pro vás nový formát testu. Dvě běžkyně a dva běžci otestovali boty pro silniční běh Hoka One One Clifton 5 man a woman. Jedná se o ultra lehkou silniční objemovou botu, vysoce tlumivou s dropem 5 mm a 29 mm tlumící pěny pod patou. Váha páru je pouhých 266 g při velikosti 8,5.
 

dámská silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 5 
Dámský model Clifton 5
pánská silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 5 
Pánský model Clifton 5

Jaký jsem běžec (jak často běhám, jaké vzdálenosti, závody…) a jakou mám nohu (široká, úzká, výrostky…)


Jakub Doležel: Běhám 1-2x týdně v závislosti na čase. Přes zimu běhávám do práce 3 km tam a zpět. Přes léto spíše delší běhy 10-20 km. Závodů se účastním málokdy, běhám spíše pro radost a vášeň z pohybu. Mám úzkou a delší nohu, která do boty krásně zapadla.

Radek Civiš: Běhám obvykle 6 dní v týdnu spíše delší vzdálenosti, mám nohu standardního tvaru.

Simona Šíchová: S běháním jsem začala poměrně nedávno a moje technika běhu není úplně dokonalá. Běhám 2x týdně, asi 5-10 km. Terén, silnice, polní cesta, les. Pravidelně běhám závody Rock Point Horské Výzvy na trase Short.

Erika Kopálová: Běhám podle nálady a toho, jestli ladím kondici na nějaké hory nebo ne. Běhám však minimálně 2x12 km týdně, někdy si dám i 20-30 km v kopcích, jindy vyběhnu jen na pár kilometrů. Mám úzkou dlouhou nohu bez výrostků.

Silniční obuv Clifton 5 Hoka One One

Prodyšnost:

Jakub:  Bota je velmi prodyšná, zejména díky síťovině na povrchu. Když se při běhu začíná noha potit, téměř necítíte, pot je odváděn směrem ven z boty.

Radek:  Prodyšnost boty je dobrá.

Simona: Bota má textilní svrchní díl s lehce strečovým materiálem, doplněný na špičce a bocích průduchy, které zajišťují parádní prodyšnost. Při běhu tak cítíte, jak vám lehce proudí vzduch na nohy.

Erika: Jsem zvyklá na vyšší prodyšnost bot a lepší odvětrání. Prodyšnost u bot Cliffton 5 byla dost vysoká na to, abych se v nich i při dlouhém běhu cítila komfortně.

Detail svršku běžecké obuvi Hoka One One Clifton 5 woman

Šněrování:

Jakub:  Šněrování díky plochým tkaničkám je téměř bezchybné. Ani jednou se mi nestalo, že by se pří běhu bota rozvázala. To se mi třeba u konkurečních Adidasek stávalo skoro každý kilometr.

Radek:  Dobré, tkaničky se nerozvazují.

Simona: Po obutí je chodidlo velmi stabilně usazené do měkké stélky. Po zavázání je noha zafixovaná, perfektně sedí, a to bez zbytečného škrcení nohy tkaničkami.  

Erika: Upřednostňuji rychlé typy šněrování, takže návrat ke klasickým tkaničkám byl pro mě chvíli nezvyklý. Z mého pohledu jsou tkaničky zbytečně dlouhé.

Výhodou na běžecké obuvi Clifton 5 Hoka One One jsou ploché tkaničky

Jazyk:

Jakub:  Jazyk je měkký a ohebný a krásně kopíruje tvar boty. V botě nepřekáží a zavazování je rychlé a pohodlné.

Radek:  Sedí lépe, než u předchozího modelu těchto bot.

Simona: Netlačí. Je fixován tkaničkou, neposouvá se.

Erika: Jazyk mě neomezoval, necítila jsem ho, nevnímala, skvěle sedl tam, kam měl.

Jazyk u Clifton 5 od Hoka One One sedí lépe než na svých předchůdcích

Podešev

Podrážka Clifton 5 Hoka One One předurčuje boty na silnici nebo zpevněné povrchyJakub:  Podešev je díky vzorku určena k silničnímu běhu. Je zde použita technologie Meta Rocker, která je speciálně navržena s nízkým diferenciálem paty a vycpávanou podešví. Podporuje přirozenou formu běžce a současně podporuje efektivní a hladký pohyb od počátečního nárazu až po špičku.

Radek:  Z materiálu Eva ve tvaru kolébky Meta-Rocker.

Simona: Mírně kolébkový tvar podešve Meta-Rocker zajišťuje hladký běh a lehký přechod z došlapu do odrazu. Při prvním nazutí jsem si na to musela chvilku zvykat. Vynikající stabilitu na nerovném povrchu zajišťuje široký základ boty. Na patách jsou reflexní prvky.

Erika: I navzdory tomu, že jsou tyhle boty určené především na běh po silnici, já jsem s nimi vyrazila i do lesa a zkoušela jejich chování v terénu a byla jsem příjemně překvapená.  Podešev držela i tam, kde bych to nečekala. Místy jsem měla pocit, že mi víc vyhovují do lesa než na silnici.

Odpružení, tlumení:

Jakub: Bota je díky 5 mm dropu (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou) odpružená tak, že si připadáte, jako kdybyste běželi po trampolíně. Veškeré nerovnosti, které se skrývají na cestě, po které běžíte, jsou perfektně utlumeny.

Radek:  Zajištuje podešev.

Simona: Další úžasnou věcí, která mě ohromila, je maximální tlumení při došlapu. Mezipodešev je z materiálu EVA, který pohltí každý náraz. Dlouho mě trápily ostruhy na obou patách, které se ozývaly právě při běhu na tvrdém povrchu. Díky této vysoké absorpci mě chodidla po doběhnutí nebolí ani po delších výbězích.

Erika: Na tlumení i odpružení jsem si musela na začátku zvyknout, ale čím víc jsem boty testovala, tím víc jsem si všímala i toho, jak se moje tělo přizpůsobuje a reaguje jinak. Nárazy byly téměř jako do vatičky, což bylo příjemné především při dlouhých bězích po silnici, ale na kratších vzdálenostech mi to překáželo. Měla jsem pocit, že se nemůžu pořádně rozběhnout a na začátku testu jsem si připadala, jak ve zpomaleném filmu. Z mého pohledu to nejsou boty pro rychlý běh, ale na trénink velkých objemů jsou ideální.

Radek během testování běžecké obuvi Hoka One One Clifton 5 odběhl i do skal

Kde jsi boty testoval(a), lokalita, povrch… ?

Jakub:  Jelikož pocházím z Liberce, boty jsem testoval především v okolí města, párkrát jsem s nimi vyběhl na Ještěd a do Jizerských hor. Povrch byl především asfaltový, vzhledem k tomu, že bota je převážně určená na silnici. Tuto funkci splňuje do puntíku. Samozřejmě jsem běžel i pár cest terénem, kde se bota také drží, ale silnice je silnice.

Radek:  Boty byly testovány u moře, v Alpách a na Vysočině, převážně asfalt/zpevněné cesty 70/30.

Simona: Okolí Černého Mostu v Praze, kde bydlím, Novohradské Hory, Třeboňsko, Krušné Hory, Šumava, Jeseníky. Povrch: silnice, polní a lesní cestičky, kopce.

Erika: Testovala jsem je v okolí Plzně a Bratislavy. I navzdory tomu, že jsem víc lesní běžec a upřednostňuji měkké povrchy, tak v těchto botách jsem se snažila běhat víc po silnici, ale občas jsem neodolala a dala si v nich i dlouhý běh terénem. Nejlíp se mi v nich běželo do kopce i z kopce v lesním terénu, přičemž do kopce mě to pružení tolik nezpomalovalo a z kopce zase naopak, bylo neocenitelnou výhodou mít Cliftony na nohách.
 

Jakub Doležel Jakub
Radek Civiš Radek
Simona Šíchová Simona
Erika Kopálová Erika

Kolik km jsi v botách už naběhal(a), nachodil(a)?

Jakub:  V botách jsem za měsí testování uběhl zhruba 100 km a ušel 50 km.

Radek: Asi 500 km.

Simona: Přibližně 200 km.

Erika: Nejsem typ, který by si vedl nějaké statistiky, hrubým odhadem 150 km.

Jaké aktivity kromě běhání jsi v nich provozoval(a)?

Jakub:  Jelikož kromě běhání jezdím hodně na koloběžce, tak bota obstála i při jízdě na ní díky konstrukci boty a zvýšenému odpružení.

Radek:  Jen běh.

Simona: Speed hiking.

Erika:  Jen běh.

Clifton 5 od Hoka One One testován i na mimoběžecké aktivity

Co se ti na botě nejvíc líbilo:

Jakub:  Špičková přilnavost k povrchu, její lehkost a odpružení. Pro milovníky silničního běhu téměř ideální bota. Využijí ji jak profesionální závodníci, tak rekreační běžci.

Radek:  Dobře sedí a je šetrná k pohybovému aparátu.

Simona: Váha. Bota je lehká jako pírko – pouhých 216 gramů. To mě úplně nadchlo! A maximální míra tlumení!

Erika: Skvělé tlumení.

Radek Civiš při tréninku a testování běžeckých bot Hoka One One Clifton 5


Výhody:

Jakub: přijatelná cena, lehkost, prodyšnost, perfektní tlumení na silnici.

Radek: vysoká tlumivost, nízká hmotnost, dobrá stabilita chodidla, reflexní prvky, pohodlné.

Simona: lehkost, komfort, stabilita, výkon 

Erika: skvělé tlumení, oceněné především při běhu z kopce, vnitřní stabilita, která mě příjemně překvapila, lehký pocit beztíže, jako bych boty na nohách ani neměla, příjemný design, na nohách vůbec nepůsobí robustně.

Nevýhody:

boty Hoka One One W CLIFTON 5Jakub: zatím jsem nenašel

Radek: větší dírky ve svršku – kamínky v botě

Simona: žádnou jsem nenašla

Erika: Ze ženského úhlu pohledu jsem nebyla úplně ztotožněná s barvou, pro mně trochu široká bota, člověk potřebuje na to, aby si na ni zvykl a přizpůsobil i styl běhání, odběhnout pár kilometrů.

 

 Snad vám odpovědi běžců posloužily při rozhodování, zda si koupit Hoka One One  Clifton 5. Podrobnou recenzi obuvi Clifton 5 připravil Radek Civiš, který má zkušenost s několika generacemi právě modelu Clifton.


Technické detaily:

boty Hoka One One M CLIFTON 5Běžecké boty Hoka One One Clifton 5 man, woman

použití: dlouhé silniční běhy
drop: 5 mm
Tlumení pod patou: 29 mm
Hmotnost: 266 g / pár při velikosti 8,5


DMOC: 3.299,- Kč


Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 
 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey