Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Hoka One One Clifton 7

6 min čtení 16. 10. 2020

Historicky nejúspěšnější a také nejprodávanější model od značky Hoka One One, který je oblíbený mezi hobíky, ale i špičkovými běžci a triatlonisty. Zejména na ultra a Ironmenn distancích se dočkal dalšího upgrade. Světlo světa spatřila už 7. generace!

S botami Hoka One One Clifton 7 se mé nohy sžily okamžitě. Měl jsem možnost měsíčního testování, které probíhalo převážně na silnici. Pár výběhů bylo i na šotolinových zpevněných cestách, kde boty taktéž uspěly na výbornou. Celkově jsem naběhal kolem 350 km. Nejdelší běh měl 30 km…
Ale postupně. 

Běžecké boty Hoka One One Clifton 7

Mezipodešev a tlumení

V porovnání s modelem Clifton 6 se podle výrobce v tlumení vlastně nic nezměnilo, ale vy, kteří běháte ještě v modelu Clifton 5 a rozhodnete se pro „sedmičky“, budete asi hodně překvapeni.

Tlumení a celkový dojem z boty je dle mého názoru daleko pozitivnější. Začněme mezipodešví, která je tvořená vysoce tlumivou vrstvou EVA pěny a výsledným dropem 5 mm -  29 mm tlumící pěny pod patou a 24 mm pod špičkou. Nechybí patentovaná konstrukce ve tvaru kolébky tzv. Meta-Rocker, která zajišťuje plynulý a co možná nejekonomičtější přechod z fáze došlapu do odrazu.

tréninky v Běžecké obuvi Hoka One One Clifton 7 na zpevněném povrchu

29mm tlumicí vrstva pod patou je výborná při sebězích, kdy je došlap na patu přeci jen pravděpodobnější a intenzivnější. 5mm drop zase umožňuje i svižnější tempový běh. Bota se krásně odvaluje. I tempa kolem 4 min/km jsou dobře běhatelná. Při úsecích kolem 3:30 min/km jsem už tak komfortní běžecký pocit neměl. Přišlo mi, že v této rychlosti už se ztrácí dynamika běhu a mezipodešev nestíhá vracet energii došlapu do odrazu a spíš amortizuje.

Podešev

Podešev má podobnou strukturu jako u předchozích modelů. Je odlehčená a jen na místech kontaktu s podložkou jsou části z vysoce odolné gumy. Přilnavost hodnotím jako velmi dobrou na suché i mokré silnici. Životnost bude dlouhodobá, protože 350 km nezanechalo žádné zásadní následky.
 

Běžecké boty Hoka One One Clifton 7
Běžecké boty Hoka One One Clifton 7 - pohled na podešev

Kontrukce svršku boty

Svršek bot Hoka One One Clifton 7 je kompletně přepracovaný. Má nový síťovaný sendvičový svršek, což má za následek lepší prodyšnost a pohodlí. Síťovina je nová, vykazuje více větších otvorů, které šípovitě lemují vnitřní i vnější stranu boty. Opravdu i v teplých dnech letošního slunečného září se noha nijak nadměrně nepotila.

Fajn jsou i vyztužení svršku boty na špičce a na patě (TPU materiálem), která zvyšují odolnost boty v místech, kde lze očekávat mechanické poškození.
 

prodyšný svršek ze sendvičové síťoviny - Běžecké boty Hoka One One Clifton 7
ploché tkaničky na Běžecké obuvi Hoka One One Clifton 7 se nerozvazují

Jako nejlepší zlepšovák hodnotím profilovaný límec na patě, který po obutí příjemně obepíná Achillovu šlachu, odbíhá od Achillovky o malinko níže než u předchozích modelů s klasickým zakončením patní části a tím zmírňuje tlak na tuto choulostivou část běžcova těla.

V poslední době mě, jak na potvoru, právě Achillovka lehce trápila. Při běhání v „sedmičkách“ se její stav subjektivně rozhodně nezhoršil, spíš zlepšil. Achillovku jsem po dlouhé době téměř necítil … Samozřejmě se zlepšilo i nazouvání, protože uchopení límce je daleko jednodušší, než bylo u předchozích modelů chycení poutka. Opravdu velká vychytávka!
 

detail na zakončení paty u achillovky - boty Hoka One One Clifton 7
zadní pohled na zvýšenou patní část a reflexní prvky - boty Hoka One One Clifton 7

Nepatrnou změnou prošel jazyk, který je připevněn síťovinou k vnitřku boty. Osobně bych toto u bot asi nevolil, protože se občas při nazouvání stane, že se síťovina lehce shrne a vadí na bocích nohy. Musí se pak srovnat, ale při běhu drží dobře a samovolně se už nehne.

detail na uchycení jazyka a okolní prodyšnou síťovinu na běžecké obuvi Hoka One One Clifton 7

Nesmím opomenout tkaničky. Na tomto modelu jsou ploché a za celou dobu se mi ani jednou nerozvázaly. Určitě stojí za zmínku i reflexní zóny v patní části, díky nimž bude běžec za šera a v noci při osvětlení viděn.

Běžecké boty Hoka One One Clifton 7 mají velmi komfortní prodyšný svršek

Hoka One One Active Foot Frame

Co je rozhodně fajn a mají to vlastně všechny modely Hoka One One je technologie Hoka Active Foot Frame. To znamená, že i přes vysokou vrstvu tlumicí pěny není chodilo zdaleka tak vysoko, jak by se mohlo zdát. Naopak! Je uloženo hlouběji do mezipodešve.

Při prvním zkoušení má každý pocit, že stojí nezvykle vysoko a jakoby na měkkém polštáři. Ale jde jen o zvyk. Noha příjemně do boty zapadne a drží na svém místě. Díky tomuto řešení má chodidlo nadstandardní podporu při běhu i přes vysokou vrstvu tlumící EVA pěny.  
 

Běžecké boty Hoka One One Clifton 7 se mnou zatím naběhaly přes 350 km

Běhání pro mě nikdy nebylo pohodlnější

Myslím, že použitý střední střih boty - Fit Medium 3, sedne většině běžců. Komu by byly Cliftony úzké, může využít nabízený rozšířený model „wide“.

Jedná se o ultra lehkou silniční botu, která je ideální pro nabíhání objemových kilometrů, ale nezklame ani při tempovém tréninku a dlouhých závodech.

Asi primárním přínosem je, že boty Hoka One One Clifton 7 maximálně šetří nohy a poskytují maximální ochranu pohybového aparátu.  

Vhodné jsou i pro toho, kdo v nich chce trávit méně tréninkového času a upřednostňuje pohodlí, případně pro běžce s robustnější tělesnou konstitucí, anebo pro běžce, jejichž pohybový aparát není v optimální kondici. To jsem si ověřil na vlastní kůži. Kdo nezkusí, neuvěří.
 

Běžecké boty Hoka One One Clifton 7 jsou určeny na silnice a zpevněný povrch

Barva

Jak zhodnotit nové barevné provedení? Za mě osobně palec nahoru. Když vzpomenu na model 5 v brčálově zelené doplněné fosforově-žlutou, je toto mnohem lepší. Ale to bude určitě u každého na osobním vkusu.
 


Výhody:

  • výborné tlumení
  • nízká hmotnost
  • dobrá stabilita chodidla v botě
  • rychlý přechod z došlapu do odrazu
  • prodyšnost svršku
  • bezproblémová i pro svižnější souvislé běhy
  • odolná a přilnavá gumová podešev


Nevýhody:

  • při velmi rychlém běhu (kolem 3:30 / min.) pocit nestability a nadměrné amortizace kinetické energie

 


Pánská silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 manTechnické detaily

Boty Hoka One One Clifton 7 man

materiál: odolná prodyšná síťovina (30 % z recyklovaného materiálu)
střih boty: střední, Fit Medium 3
mezipodešev: EVA
drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou)
tkaničky: ploché
hmotnost: 247 g

DMOC: 3 599,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Filip TomešFILIP TOMEŠ

V mládežnických kategoriích nadějný běžec na dráze. Závodil za Baník Stříbro a pravidelně se účastnil atletických republikových šampionátu dorostu a juniorů v běhu na 800 m. Později se studiem na vysoké škole objevil kouzlo skalního a následně vysokohorského lezení. V posledních letech se věnuje trailovému běhání S Martinem Mužíkem společně trénují v rodném Tachově a podnikají spolu trailové výzvy  např. jednodenní přeběh Českého lesa v délce lehce přes 100 km. Nebo s Honzou Krabcem třeba 22hodinový nonstop speedhikingový traverz alpského hřebene Jubileumsgrat mezi vrcholy Alpspitze a Zugspitze.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Pohodlná objemová bota, která snese běh na různých površích, včetně sněhu. Kde jsem testoval, jaký povrch zvládá nejlépe a jaký naopak Trail Talonka nemusí...