Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Hoka One One Clifton 7 man

Tréninková bota nebo závodka?

Jak pro koho a jak na co. Nemám moc rád tohle označení, které se často v obchodech běžcům servíruje. Bota, která mi sedí a běhá se mi v ní dobře, je můj favorit pro trénink i pro závod. Rozdíl bych řešil, pokud bych v tréninku běhal něco úplně jiného než v závodech. Takhle mám v botníku několik párů jak starších, tak i novějších bot. V těch novějších běhám závody a v těch starších trénuju, než dožijou.

A protože jsem už nějaké ty Cliftony z domu poslal na běžeckou věčnost, tak jsem byl zvědavý, co nového chystá 7. řada téhle všestranné silniční boty pro každého. Moje očekávání nebyla malá, protože laťka byla předchozími verzemi nastavená vysoko.

Clifton 7 po vybaleni
Hoka One One Clifton 7 - po vybalení

Když Cliftony poprvé obujete

Můj první pocit bylo pohodlí a dost prostoru pro nohu v základní verzi (existuje i verze pro širší chodidlo).

Jsou tak lehké, slovo robustní vás nenapadne. Chvíli jsem v nich jen tak chodil po bytě (takový zlozvyk z ultramaratonů - chodit), a pak hned ven je pořádně provětrat a oni fakt běhají dobře, moc dobře i rychle.

Hoka One One Clifton 7 poprvé na noze
Hoka One One Clifton 7 poprvé na noze

Pro koho, k čemu a kam

Obecné zaměření této boty je jasné díky velkému tlumení patrnému na první pohled – dlouhé běhy, objemové tréninky, ultra závody nebo pro někoho s pár kily navíc, a rozhodně na silnici. Tím každopádně nic nezkazíte, to vám garantuju.

Jenže pak se v půlce tréninku rozmyslíte, že uhnete z asfaltu do lesa a ono to taky jde vcelku dobře, pokud není úplně mokro. V lese se cesta nakloní nahoru/dolů a vy pořád běžíte pohodlně dál. Pak vás třeba napadne si v nich zaběhnout rychlejší trénink nebo jen úsek – kilometr, 2, 5, 10, jak je libo a ty boty to dají s vámi taky. Možná budete překvapení, že to vůbec nebude pomalu.

první zkoušení na asfaltu
první zkoušení na asfaltu

Na závod 5/10 km, pokud cílíte na časy v tempu pod 4 min/km, to není, ale na všechno ostatní silniční nebo šotolinové bez problémů. Klouzat po blátě nebo balancovat na mokrých kamenech při horských trailech v nich taky nebudete chtít.

Kdo se podívá na podešev, musel by být blázen, aby do toho šel. Přesto jsem byl neplánovaně jedním z nich. Shodou okolností se mnou Hoka One One Clifton 7 proběhly posledních 30 km (ze 160 km)  24h hodinové Rock Point Výzvy „napříč Šumavou“ přes Plechý. Původně jsem je bral jako zálohu do auta na pohodlnou cestu domů. Na ten hřeben se fakt nehodí. Ale když jedny boty cestou roztrhnete a totál zaděláte druhý, co vám zbývá...

Stav Cliftonů po měsíci a po naběhaných cca 300 km
Stav Cliftonů po měsíci a po naběhaných cca 300 km

 

Co říkají první zkušenosti

V Cliftonech 7 jsem zatím stihl 300 km, což může být zlomek jejich životnosti. Hodnotím nejen první dojem, ale i s ohledem na předchozí modely, se kterými jsem byl naprosto spokojený.

Obecné vlastnosti, design

Nejde si nevšimnout, že se designem i celkovým provedením nechala značka inspirovat verzí Clifton 5, což mě osobně těší, protože právě „pětky“ považuju doposud za nejpovedenější botu.

Barevné kombinace budou vždycky inspirovány módními trendy, na to si udělá názor každý sám. Určitá střídmost barev tady je. Asi i proto, že běžným běžcům mohou vydržet i víc než jednu sezónu.

 

Svršek

Je lehký a vzdušný, a přesto dostatečně pevný i pohodlný. To co místy vypadá jako čistě designová záležitost na jinak bezešvém svršku, se ukazuje jako dobře promyšlená opora a zpevnění v místech, kde boty nebo noha běžce často trpí – lehké pogumování na špičce, okolí nártu, zpevněná pata a oblast kotníku. Svršek je vyrobený z nového síťovaného materiálu, který obsahuje 30 % recyklátu.

tempo 4 min / km nebo kopce nejsou problém
tempo 4 min / km nebo kopce nejsou problém

Mezipodešev

Podle parametrů je tlumení opravdu velké. Ocení ho běžci s vyšší váhou, běžci holdující ultra vzdálenostem, anebo prostě jen ti, kteří chtějí více pohodlí a opory pod patou.

Kdybych měl srovnat Hoka One One Clifton 4, 5, 6 a 7, tak 4ky jsem si kupoval právě kvůli ultra a velkému tlumení, ale tvar podrážky byl až nepřirozený kolíbkový a úplně mi nevyhovoval pro rychlejší běh přes střed nebo přední část chodidla, natož pak běh do kopce. Tam jako by člověk šlapal vodu. To Hoka od modelu Clifton 5 vylepšila, a teď mohu říci, že tempo 4 min/km nebo kopce nejsou problém.

Dynamika odrazu už pro Clifton není cizí slovo! Pokrok je vidět i mezi měkčí šestkou a pevnější, dynamičtější sedmičkou. EVA pěna, použitá na mezipodešev Cliftonů 7 je nová a nabízí běžcům větší citlivější „čtení“ povrchu.
 

Tlumení mají Cliftony 7 opravdu velké Tlumení mají Cliftony 7 opravdu velké

Podešev

Krátce -  žádná změna!  A to je v tomto případě dobře, na většině povrchů drží a neklouže. Na bláto, podzimní listí a mokré kameny jsou jiné boty. Při troše opatrnosti zvládnete i to. Co je důležité, že opotřebení je velmi pomalé, takže vlastnosti podešve budou dlouhou dobu stejné.

Podešev Cliftonů 7 těsně po vybalení
Podešev Cliftonů 7 těsně po vybalení

Životnost

Ukáže čas, ale soudě podle Clifton 5, měl jsem 2 páry a oba vydržely cca 3000 km, Clifton 6 bez problémů už přes 1000 km, věřím v podobné číslo i u sedmiček. Zatím jsem v nich odběhal 300 km a kromě drobného opotřebení podešve jsou boty „jako nové“
 

srovnání opotřebení podešve Clifton 7 po 300 km (nahoře) a Clifton 6 po 1000 km (dole) srovnání opotřebení podešve Clifton 7 po 300 km (nahoře) a Clifton 6 po 1000 km (dole)

Detaily

Ploché tkaničky už jsou standard a ani tyhle se nerozvážou. Vnitřní pružné uchycení jazyku proti nechtěnému posouvání za běhu je novinka a může být užitečná.
Pro mě záhadné asymetrické zakončení vnějšího okraje patní části, jsem zatím nedocenil. Kdyby váha bot atakovala 300 g, asi bych řekl, pryč s ním, ale ničemu nevadí, tak budiž.

Zatím je funkce tohoto patního "límce" dobrá na rychlé uchopení při vyndání z botníku a možná usnadní obouvání. Na dřívější variantě vykrojené paty s poutkem bych do budoucna neviděl nic špatného.

srování patního zakončení Clifton 7 (nahoře) s modelem Clifton 6 (dole)
srování patního zakončení Clifton 7 (nahoře) s modelem Clifton 6 (dole)

Závěrečné zhodnocení

Pokud někdo ještě nikdy neměl na nohách běžecké boty značky Hoka One One, bude si na ně asi zvykat, než se v nich najde. Ale brzy si zvykne na jejich pohodlí, lehkost a přijde i na to, že s nimi nemusí běhat jen pomalé dlouhé běhy. Za mě je hodnocení velmi pozitivní a místo v mém běžeckém botníku už mají jisté.

Ochrana špičky poskytuje zvýšenou odolnost proti mechanickému opotřebení
Ochrana špičky poskytuje zvýšenou odolnost proti mechanickému opotřebení
 


Výhody

  • dobré tlumení, pohodlí, nízká váha
  • vzdušný svršek
  • stabilita nohy
  • univerzálnost použití
  • poměr cena/výkon = kvalita zpracování, životnost


nevýhody

  • nižší dynamika pro krátké tratě

 


clifton 7 hoka one one - silniční běžecká obuvTechnické detaily

Obuv Hoka One One Clifton 7 man

svršek: odolná prodyšná síťovina    
mezipodešev: EVA
drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou)
typ povrchu: silnice
hmotnost: 247 g

MOC: 3 599,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Petr HerejtPETR HEREJT

Těžko řícI, kdy s běháním začal, protože běhá celý život. Nejdřív to bylo tak nějak pro zpestření ke všem ostatním sportům, a že jich bylo dost, až po současný stav, kdy se stal běh součástí dne, stejně jako rodina, práce, oběd, spánek... Chuť se hýbat, něco dělat, něco vidět a zažít, to je ten motor, který Petra žene ven se proběhnout. Skvěle na něj sedí heslo: „More miles, more fun", protože se rád vydává v závodech na tratě od maratonu dál. A taky proto, že těch kratších distancí si užívá v tréninku dost každý den.
 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Minimalistický, aerodynamický a elegantní. Na batohu nenajdete žádné zbytečnosti...
Nejlehčí a nejdynamičtější trailovka z nabídky Brooks. Provětrával jsem ji od  podzimu do jara. Jak hodnotím?
Ultralehký stan, který jsme testovali na extrémním závodě napříč Amerikou. Zažil noci na poušti i bouže kdy padaly kroupy velikosti křepelčích vajec...