Test obuvi Hoka Clifton Wide 7 man

4 min čtení 09. 03. 2021

Delší čas jsem odolával značce běžeckých bot Hoka One One, až se jednoho dne naskytla příležitost otestovat model Clifton 7. Vzhledem k šířce mého chodidla jsem uvítal rozšířenou variantu Hoka One One Clifton 7 Wide. Plný očekávání jsem tentýž den vyběhl nabírat první kilometry.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - těsně po vybalení

Prvotní nedůvěřivost ke značce s tolik typicky mohutnou podrážkou vzala ihned za své. Podešev s mezipodešví jako celek jsou měkké, chodidlo má veškerý komfort i při dlouhých trénincích a zároveň na šotolině nebo polní cestě necítíte kamínky a nerovnostmi. V místě styku s podložkou jsou na podešvi části z pevné gumy.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - ideální na běžeckou dráhu

Pro hladký běh

Protože není podešev celogumová, ušetřil výrobce na Cliftonech 7 hezkých pár gramů hmotnosti.   To ovšem nijak nesnižuje přilnavost k suchému i mokrému povrchu. Je opravdu výborná! subjektivně bych řekl, že lepší než u typické podešve tradičních silničních bot. Velmi oceňuji mírné zkosení paty a její šikmý náklon, což napomáhá plynulosti běhu.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - ideální na silnici

Velkým plusem je tlumení a jedničkový je celkový dojem z běhu. Tlumení zajišťuje mezipodešev ze silné vrstvy měkké EVA pěny. Další vychytávkou u Clifton 7 Wide je kolébkovitá technologie Meta-Rocker pro plynulý přechod z fáze došlapu do odrazu při běhu. Tlumící vrstva vydatně šetřila mé tělo i při výbězích a sebězích kopců.
 

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - na asfalt
silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - na zpevněné pěšiny
silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - na zpevněný povrch nahoru i dolů

Výrobce deklaruje, že mezipodešev zajišťuje dostatečné odpružení po celou dobu životnosti boty. Po přibližně 200 km to stále platí! A kamarádi mi upozorňují, že to ještě dlouho platit bude. To samé mohu říci o vzorku na podešvi, na které kilometry nezanechaly známku opotřebení.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - detail na podešev

Čím se Hoky mohou pochlubit, a to nejen model Clifton 7 Wide, je technologie Hoka Active Foot Frame. Znamená to, že i přes vysokou vrstvu tlumicí pěny je noha uložena hlouběji do mezipodešve a tím získává běžec na stabilitě.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - ploché tkaničky

Skvěle prodyšný svršek

Svršek boty je vyroben z dvouvrstvé síťoviny, která zajišťuje perfektní prodyšnost i při vyšších teplotách. Na svršku je mnoho větracích otvorů umístěných do šípu, tím pádem tělesné teplo může rychleji cirkulovat ven z boty. Na svršku boty nenajdete ani jeden šev, proto nikde nic nedře a ani při běhu neznepokojuje. Jazyk je ve své dolní polovině připevněn k botě síťovinou a drží tak při běhu přesně na svém místě.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide -  na tréninky, abecedu i závody

Praktické vychytávky

Špička a pata je na svršku chráněna vyztužením z TPU materiálu, proto nepřekvapí ani neočekávaný kámen nebo výmol. Co na botě zaujme na první pohled je vyvýšený límec na patě. Měkký, profilovaný límec objímá Achillovu šlachu, která se nedře o klasické zakončení jako u bot jiných modelů a značek. Benefitem je také pohodlné nazouvání a vyzouvání boty.

běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide je určena na silnici

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na tkaničky. Jsou zde použity ploché tkaničky, které se ani jednou samovolně nerozvázaly. Jejich délka je dobře zvolena a nemusíte nikde nic zkracovat nebo měnit.

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - bezešvý svršek pro maximální komfort

silniční bota s maximálním pohodlím

Hoka One One Clifton 7 Wide je perfektní bota, která si bez vytáček poradí s asfaltem, dráhou, šotolinou, ale i lehčí polní a lesní cestou. Výborně drží za sucha i mokra. Pokud si chcete běh užít, s Clifton 7 rozhodně neprohloupíte, ba naopak. Vývojáři z Hoky se zde drží hesla Time to fly. Je čas běhat, je čas létat!

silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 Wide - skvělá na umělý povrch


Výhody:

  • výborná přilnavost
  • vydatné tlumení
  • inovovaný síťovaný svršek pro větší prodyšnost
  • skvělá stabilita chodidla

 

Nevýhody:

  • chtíč po dalších Hokách rychle zaplňuje botník

 


pánská silniční běžecká obuv Hoka One One Clifton 7 WideTechnické detaily

Obuv Hoka One One Clifton 7 Wide Man

svršek: odolná sendvičová síťovina    
mezipodešev: EVA pěna
drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou)
hmotnost: 247 g (půlpár)

MOC: 3 699,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Jan ŠtikaTestoval:

JAN ŠTIKA

Honza působí v marketingovém oddělení a stará se o značku Hannah a KEEN. Sport pro něho rozhodně cizí není a ve firmě skvěle spojuje radost z pohybu s pracovními činnostmi. Své vlastní zkušenosti předává do dalšího vývoje nových Hannah kolekcí a pomáhá jim dávat směr. Spolupodílí se na prezentaci značky Hannah. Svůj osobní čas pak věnuje zejména rodině a společným akcím. Sportování venku, ať už běh, turistiku nebo kolo si užívá během celého roku, však i své děti vede k pohybu v přírodě.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey