Test obuvi Hoka One One Rincon2

4 min čtení 18. 11. 2020

Kombinace stylu, extrémní lehkosti a pohodlí, to vše inspirované vlnami na oblíbené surfařské pláži u městečka Rincon na Puerto-Ricu, dělá z nových Hoka One One Rincon 2 všestrannou, oku atraktivní a neuvěřitelně komfortní běžeckou obuv za příznivou cenu. Vhodnou jak pro začátečníky, tak pokročilé běžce. Jak obstála během mémo testování?

silniční obuv Hoka One One Rincon 2

Můj přesun z maloměsta do druhého největšího města republiky s sebou přinesl i zásadní změnu běžeckého terénu. Dříve privilegované lesní a polní cesty, jsem byl díky časové náročnosti dostat se za město, nucen vyměnit za cesty asfaltové. Vyvstala tedy potřeba pořídit svou první silniční běžeckou botu.

Shodou okolností se naskytla šance testování a tím možnost, podívat se na zoubek novince Hoka One One Rincon 2. Rád jsem výzvu přijal a o své zkušenosti se s vámi podělím v recenzi. Hned na úvod musím říct, že splnily vše, co jsem od nich očekával.

Hoka One One Rincon 2 jsou ideální pro začátečníky a na kratší běhání

Vzhled svršku

Designově jsou Hoka One One Rincon 2 svou jednoduchostí velmi podobné předešlému modelu Rincon 1. Oproti první verzi mají však Rincon 2 vylepšený, bezešvý, dvouvrstvý síťový svršek, který je o poznání pevnější, díky čemuž mi boty skvěle padly a dodávaly pocit kontroly a stability po celou dobu běhu.

Jazyk je z opravdu lehkého a velmi prodyšného materiálu, který není na noze cítit, ale přesto stoprocentně plní svojí funkci. Další výhodou jsou ploché tkaničky, které dobře drží a nemají tendenci k samovolnému rozvazování. Nemůžu opomenout mohutnější poutko na patě, díky kterému se bota dobře nazouvá.

silniční obuv Hoka One One Rincon 2 - detail na svršek

Robustní, ale zároveň lehká

I přes svůj robustní vzhled váží Rincon 2 pouhých 218 gramů (při velikosti US 10,5 = 239 g), což z nich dělá jeden z nejlehčích modelů Hoka One One vůbec.

Přesto jde však, díky typické Hoka tlumivé pěně EVA, ze které je celá mezipodešev, o botu s tlumením, na které jsou příznivci této francouzské značky zvyklí. Drop boty je 5 mm, přičemž podešev má 29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou.

Pro ještě výraznější usnadnění a zrychlení „odvalování“ = přechodu z dokroku k odrazu je tu osvědčený a vylepšený Hoka systém Meta–Rocker (bota má tvar kolébky), který jsem ocenil především při delších trasách, ale také při svižnějších trénincích.

silniční obuv Hoka One One Rincon 2 - detail na podešev

Rychlost na prvním místě

Podešev se od předchozího modelu nezměnila a zůstává naprosto identická. Pryžové části jsou strategicky umístěné pouze v místech styku s podložkou, kde dochází k největšímu zatížení, tzn. na přední části nohy a patě, v obou případech však na velmi malé ploše.

To snižuje hmotnost celé boty a umožňuje tak dynamičtější běh. Soudě podle zkušeností kolegů běžců, kteří používají např. silniční model Hoka One One Clifton, je toto řešení vyzkoušené a nemá vliv na životnost podešve. Naopak, Rincon 2 se proti aktuální modelu Clifton chovají dynamičtěji a agresivněji. Nicméně je třeba počítat, že na extrémně dlouhé běhy nebudou tak komfortní.

silniční obuv Hoka One One Rincon 2 - detail na podešev

Jasná volba

Podle mého názoru jsou boty Hoka One One Rincon 2 jasnou volbou pro běžce, kteří si za cíl nekladou stovky nasbíraných kilometrů, ale rádi zvyšují své tempo.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se jedná o botu opravdu rychlou, na noze lehkou, stabilní a komfortní, což jsem ocenil především právě při rychlejší trénincích. Co se povrchu týče, bota se mi osvědčila na suchém i mokrém povrchu asfaltových cest, nedoporučil bych ji naopak do náročnějšího terénu nezpevněných cest, na které zkrátka není stavěná, ať už kvůli svému tlumení či rychlému opotřebení – přece jenom jde primárně o botu silniční.

Hoka One One Rincon 2 určitě skvěle využijí i např. méně zkušení běžci nebo začátečníci s vyšší tělesnou hmotností.

silniční obuv Hoka One One Rincon 2
 


VÝHODY

  • celková dynamičnost boty
  • vylepšený Meta-Rocker
  • nízká hmotnost
  • skvělé tlumení
  • prodyšnost
  • přilnavost k povrchu


NEVÝHODY

  • nedoporučil bych je na dlouhé běhy nad 20 nebo 30km (to už je nutné sáhnout po jiném silničním modelu např. Hoka One One Clifton 7)

 


pánská silniční bota Hoka One One Rincon 2Technické detaily

Boty Hoka One One Rincon 2

svršek: prodyšná síťovina, sendvičová konstrukce
mezipodešev: EVA pěna
drop: 5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou)
hmotnost: 218 g  (při velikosti US 10,5 = 239 g)

MOC: 3 099,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


 

Testoval:

Adam FlemrADAM FLEMR
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Brno, OC Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: od dob, kdy jsem ještě neměl občanku
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2020
V Rock Pointu jsem od roku: 2020
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, cyklistika, lezení, trekking
Specialista na výrobky: běžecké boty, turistické boty, funkční prádlo
Spacialista na značky: Hoka One One, Garmont, Smartwool, Ternua

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey