Test obuvi Hoka One One Sky Kaha

7 min čtení 16. 09. 2019

Mám 3 měsíce po operaci kotníku. Přišel jsem o výrůstek na tibii, který dělal neplechu v kloubním pouzdře. Chystáme se na rodinnou dovolenou do Alp. Kotník už nějaký čas postupně zatěžuji, ale teď to bude přeci jen 14 dní v Alpách. Sice žádné divoké lezení nebo dlouhé přechody, ale rádi bychom s dětmi co nejvíc chodili a sem tak zkusili nějakou lehkou ferratu.

Našeho nejmenšího budu ještě muset většinou transportovat v dětském nosítku. Pro mě, jako příznivce běžeckých bot Hoka One One, se jednoznačně nabízí, vyzkoušet relativně nový produktový směr této značky – boty na hiking

Podložená fakta nebo sliby a chyby?

Řada zákazníků si vybrané modely bot francouzské značky Hoka One One kupovala na turistiku dříve, než se na trhu objevily pro chůzi upravené modely této značky. I to svědčí o tom, že koncept, se kterým Hoka One One přišla - tedy postavit hikovou botu na konceptu běžecké, zejména s využitím konstrukce podešve - nebyl holým nesmyslem.

Proto si mohla značka ve svých reklamních materiálech dovolit tvrdit, že přináší produktovou řadu bot, které jsou lehké, nadstandardně tlumené, a tedy komfortní při dlouhodobém zatížení během horské túry, a přitom díky své robustnosti dokáží poskytnout dostatečnou podporu i ochranu při pohybu po horských stezkách, třeba i s těžším batohem.
 

Vysoká hiková bota, která nezapře svůj běžecký původ

Jako všechny boty Hoka One One působí i model Sky Kaha na první pohled neohrabaně až komicky. Obzvlášť, pokud je umístěný mezi klasickými horskými botami. Je prostě jiný! Může za to samozřejmě vysoká podešev ze dvou různých směsí tlumící pěny.

První, blíže k chodidlu, je EVA pěna, která zvyšuje komfort chodidla a má především tlumící funkci. Druhá část je zcela nová pěnová směs Rangi, která se vyznačuje dlouhou životností, skvělou tlumivostí a poskytuje oporu chodidla. V neposlední řadě má za úkol pomoci chodidlu reagovat na terén. Uvádět výšku podešve a drop není u turistických bot úplně běžné. U bot Hoka One One to však smysl má. Sky Kaha má při 6mm dropu pod patou podešev vysokou 33 mm a ve špičce 27 mm.

Moje tělo pocítilo komfort

Věřte, že komfort vysoké tlumící vrstvy si můj operovaný kotník náležitě užíval. Nezlobila se ani kolena nebo třeba stehenní svaly, které netrpěly při sestupech takovými otřesy, jak bývá běžné u méně tlumivých bot. Tělo poněkud odvyklo zátěži a téměř 20kg zátěž na zádech v podobě syna v nosítku byla znát. V horském terénu jsem velmi ocenil grip a výbornou přilnavost podešve Vibram Megagrip Hi-Traction s 5mm vícesměrným vzorkem, která je přetažená ze špičky směrem k svršku boty.

Kaha obstála i na kluzkém povrchu

Neměli jsme vždy úplně slunečné počasí. Podvečerní a večerní bouřky přinášely bláto i mokré kameny. Samozřejmě tento druh podrážky mám vyzkoušený z běžeckých bot a vím, že je spolehlivý, ale přesto jsem měl obavy, jak se bude chovat, když mám na zádech citelnou zátěž. Řekl bych, že jistota chůze byla možná i větší než při běhu.
 

Vibra dává kroku jistotu

Model Sky Kaha mohu na turistiku určitě doporučit i lidem s vyšší hmotností. Pošetří klouby, oddálí nástup únavy a výlet si půjde víc užít. Hodně mě potěšilo a asi i překvapilo, že podešev, která stejně jako všechny Hoky, nemá kontaktní plochu celoplošně krytou svrchní gumovou směsí (v tomto případě podešve Vibram Megagrip Hi-Traction), zůstala i po intenzivní zátěži v horách neponičená. Tipoval jsem, že to bude slabé místo a že ostré kameny na horských pěšinách a suťoviscích zanechají stopy destrukce. Opak je pravdou a důkazem jsou fotografie.

Kožené boty s nepromokavou membránou

Hoka One One Sky Kaha je celokoženou botou. Svršek je tvořený broušenou nubukovou kůží s vodoodpudivou úpravou, která je navíc opatřená nepromokavou a prodyšnou membránou eVent. Tuto membránu jsem zatím nikdy v botách neměl a nechci dělat závěry po dvou týdnech. Při mém testování se nepromokavost potvrdila v mokré trávě i v několik desítek metrů dlouhém krátkodobém testu během chůze potokem. Dokonce bych řekl, že prodyšnost byla vyloženě nadstandardní.

Pohodlí pro nohy i při manipulaci

Obsázka na špičce slouží pro zvýšení odolnosti boty v kamenitém terénu. Velmi komfortní zkušenost jsem udělal s měkkou textilní částí kolem kotníku. Pohodlný je i jazyk, který se při chůzi nikam neposouvá a je dobře fixovaný očky, kterými se protáhne šněrování. Stříbrné proužky na těchto očkách navíc fungují jako odrazky. Stejný reflexní prvek je i na zadním očku, které slouží jako pomůcka při obouvání. Velmi snadnému obutí napomáhá i možnost, boty do široka povolit a rozevřít v horní části, protože z vrchních dvou úchytů lze tkaničky úplně sundat.
 

Šněrování s pojistkou

Šněrování je vedené poměrně hluboko ke špičce, což umožní nohu dobře zafixovat. U špičky jsou dvě díry jen vyseknuté v kůži – v těchto místech je chodidlu ponechána větší volnost pro přirozenou práci klenby a není takový důraz na velké dotažení. Pak následují čtyři kovová očka, ve kterých tkaničky dobře kloužou a nárt i kotník lze dobře dotáhnout. Horní dva fixační úchyty mají navíc „pojistku“, která zajistí trvalost utažení tkaniček, a to i při jejich náhodném rozvázání.

Pro zacvaknutí tkaniček do „pojistky“ je třeba vyvinout o poznání větší sílu, až se opravdu ozve slyšitelné cvaknutí. Tento grif vyžaduje trochu cviku. Bohužel jsou tkaničky kulaté a k náhodnému rozvázání někdy docházelo. Pohodlné chůzi rozhodně napomáhá i výkroj v kůži mezi koženými dírkami a prvními kovovými očky na šněrování. Je to přesně v místě ohybu boty při chůzi.

Shrnutí

Co je určitě příjemné, je naprosto bezkonkurenční hmotnost, která je na úrovni nízkých trekových bot. Testovaný pár ve velikosti UK 42,5 váží pouhých 531g / jedna bota.  

Ačkoli boty nejsou konstruované na technické cesty nebo ferraty, lehké nebo příležitostné úseky tohoto charakteru zvládaly bez problémů.

Boty Hoka One One Sky Kaha určitě ocení každý, kdo se chce pohodlně pohybovat v jednodušším horském terénu. Kdo chce botu pohodlnou, dobře odtlumenou, s dostatečnou podporou chodidla i kotníku, ocení její skvělý grip a nízkou hmotnost. Rozhodně odlehčí bolavým kolenům nebo kotníkům a zpříjemní pohyb po horách lidem s vyšší hmotností.
 


Výhody:

  • výborná tlumivost
  • velmi dobrá stabilita chodidla
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném kamenitém i kluzkém terénu se zátěží na zádech
  • podpora kotníku
  • pohodlné, nepromokavé a vzdušné
  • nízká hmotnost


Nevýhody:

  • rozvazování kulatých tkaniček

 


Technické detaily

Obuv Hoka One One Sky Kaha

podšívka: membrána eVent
mezipodešev: Rangi™
podešev: Vibram MegaGrip hi-traction s 5mm vícesměrovým vzorkem
hmotnost: 531g (půlpár ve vel. UK 42,5)

MOC: 5 499,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey