Test obuvi Hoka One One Speedgoat 3 W

4 min čtení 11. 07. 2019

Běh – vášeň i bolest. Něco, co tě úplně pohltí a nenechá nohy v klidu. Pot stříkající ze všech buněk těla. Euforické stavy beztíže i tanec v hlubinách lesa prociťující dokonalou svobodu těla i mysli. Stačí jenom vzít boty a vyrazit. Ale výběr té správné běžecké obuvi je už trochu jiný oříšek…

Proč právě Speedgoaty?

Na začátku byla kniha Hledání ultra od Richa Rolla, amerického ultratriatlonisty a prvního vítěze nejtěžšího závodu v triatlonu EPIC5 na Havaji. Právě Speedgoaty značky Hoka One One se staly jeho věrným společníkem na dlouhých ironmanských závodech a já jsem začala hledat, kde bych je mohla vyzkoušet. A zvláštní hry osudu to zařídily tak, že jsem je měla na začátku jara poprvé na nohách. A od té doby se mnou proběhly hory i doly v oblasti Lago di Garda, ve Slovinsku, v Dolomitech i na Slovensku.

Rychlost, stabilita, stav beztíže

Zamilovala jsem se především do rychlosti, kterou se valím dolů z kopce nejtěžšími terény v blátě i na skalách, po travnatých sjezdovkách i zbytcích sněhu. Ve Speedgoatech 3 jsou nohy přirozeně rychlé, skvěle reagující, podvědomě důvěřující tomu, že vás bota udrží i v okamžiku, kdy to vypadá na podvrtnutí kotníku. V žádných jiných botách jsem takový pocit beztíže při seběhu neměla.
 

Výborné tlumení díky pěnové mezipodešvi CMEVA zabezpečuje, že můžete běžet desítky a desítky kilometrů a stále budete mít pocit, jako byste běželi po měkkém mechovitém podkladu. I proto je Speedgoat 3 W skvělou volbou pro dálkové trailové běžce, kde je komfort chodidla na prvním místě.

Příjemným překvapením pro mě bylo, že i navzdory vysoké podešvi jsem intuitivně vnímala terén a rychle na něj reagovala. Označení rychlé boty jim proto právem patří.

Dvě strany jedné mince, aneb když si tělo zvyká na vyšší drop

Každá mince má však dvě strany a i Speedgoaty musí nejen sednout, ale tělo si musí na běh v nich zvyknout. Já jsem na začátku testování pozorovala, že mě začínají bolet holenní kosti a při jednom 40km běhu jsem od 20. kilometru cítila v holeních takovou pálivou bolest, že jsem běžela přes slzy v očích. V jiných botách jsem to nezažila. Je to tím, že mé tělo nebylo zvyklé na takovou podporu chodidla a drop 4 mm. Bolest mě ale neodradila, překonala jsem ji a čím déle v Hoka One One Speedgoat 3 woman běhám, tím víc si vychutnávám jejich přednosti.


 


Výhody:

  • rychlá a stabilní trailová bota
  • skvělá trakce díky podrážce Vibram MegaGrip
  • vysoká míra tlumení
  • výborně drží na jakémkoliv povrchu


Nevýhody

jsou pouze osobního charakteru:

  • vzhledem k mé úzké noze, mi v nich trochu chodidlo běhalo do strany
  • 4mm drop je pro mě příliš vysoký
  • uvítala bych jiný design
     

dámská ultratrailová bota Hoka One One Speedgoat 3 womanTechnické detaily

Obuv Hoka One One Speedgoat 3 woman

svršek: odolná prodyšná síťovina
podešev: Vibram MegaGrip hi-traction s 5mm vícesměrovým vzorkem
mezipodešev: EVA/CMEVA
hmotnost: 258 g

DMOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testovala:


ERIKA KOPÁLOVÁ

Na první pohled je Erika jemná a křeká blondýnka, ale na ten druhý, otrkaná sportovkyně. Miluje vše co souvisí s horami a přírodou. Od běhu přes kolo (horské i silniční), až po lezení, skialpinismus a horolezectví. Za sebou již má výstupy na Aconcaguu (6962 m), Elbrus, Ararat, Mont Blanc a zúčastnila se expedice na sedmitisícovku Muztagh Ata (7.546 m). K tomu má na svém kontě spoustu dalších alpských čtyřtisícovek. Jejím snem je Antarktida, ale zamilovala si např. i Norsko, Patagonii nebo Island. Na túru do hor byste se s Erikou určitě nebáli, provázela již po různých horách i krajinách světa, především v Alpách, na Kavkaze a v Jižní Americe a zkušeností má hodně. A když už je toho pohybu příliš, s radostí si sedne ke knize a ponoří se do romantických příběhů nebo rozbalí jógamatku a nechá se unášet na vlnách meditace.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey