Test obuvi Hoka One One Speedgoat 4

5 min čtení 14. 07. 2020

Měla jsem zájem vyzkoušet běžecké boty Speedgoat 4, protože jsem hledala pohodlné a dobře odpružené boty pro výkonnostní běh v obtížnějším terénu. Měla jsem registraci na závod, který byl ovšem bohužel zrušen kvůli Covid-19. Boty jsem tedy zkoušela několik týdnů v lesích Šumavy, Českého lesa a pražských lesoparcích.

První dojem, který jsem zaznamenala u bot francouzské značky Hoka One One? Robustní podešev a zároveň překvapivá lehkost. Po prvním výběhu jsem nabyla dojmu, že jsem nalezla boty maximálně odpružené s výbornou přilnavostí.

Věděla jsem, že všechny boty Hoka mají odpružení ve formě vyšší EVA pěny a Speedgoat 4 se v tomto neliší. To, co tuto botu naopak odlišuje, je podrážka Vibram Megagrip.

Vibram Megagrip drží na každém terénu

Podešev Vibram Megagrip s 5 mm funkčním a designově zajímavým vzorkem je velmi dobře přilnavá a to i na mokrém a kluzkém terénu. Výrazné výstupky dezénu jsou velmi odolné a nejsou příliš náchylné k trhání. Ani v těch nejostřejších kamenných sutích se mi zatím nepodařilo poškodit ani jeden.

Dobrý odraz

Gumová měkčí směs v zóně záběru mi umožňovala dobrý odraz i na skále a vlhkých kamenech. Mírné rozšíření v oblasti ohybu boty vyhovuje širší škále tvarů chodidel a i pro mě, která má širší chodidlo a vyšší nárt, byla pohodlná. Vynikající trakci jsem nejvíce ocenila především v nezpevněném terénu na Šumavě a to i v poměrně bahnitých podmínkách. Též při mém prvním výběhu na Čerchov jsem si několikrát uvědomila, jak moc mi kvalitní podrážka ulehčuje náročný odraz do strmého kopce.
 

Výborné odpružení

Dalším velkým benefitem modelu Speedgoat 4 je výborné odpružení. Díky podpůrné, dobře pružící pěně EVA, nabízí tato bota optimální ochranu před nástrahami všech typů terénu a zároveň, pro mě překvapivou, velkou stabilitu.

32 mm EVA pěny pod patou odvádí neuvěřitelnou práci, když tlumí účinek šlápnutí na ostré nebo nepohodlné výčnělky, jako jsou kameny a sutě. Pro mě důležitá byla možnost vnímání a kontrola každého došlapu, aniž bych vnímala ostrost povrchu. Když to zjednoduším, můžete procítit došlápnutí, ale nepoznáte, jak ostrý povrch právě zdoláváte.
 

Výborná fixace paty

Pata je trochu užší, což pomáhá lépe sevřít chodidlo a tím zajistit dobrou fixaci nohy v botě. Celkově je fit výborný.

Při běhu jsem vnímala též menší namáhání chodidel, což jsem opravdu ocenila i při běhu na delší vzdálenosti.

Speedgoat šetří klouby

Pro běžce na velmi dlouhé vzdálenosti nebo pro kohokoli, kdo se snaží snížit opakující se namáhání unavených nebo bolavých kloubů, jsou obvykle voleny maximálně odpružené boty a Speedgoat 4 je přesně ta, kterou není chybou zvolit.
 

Odolný a prodyšný síťovaný svršek

Svrchní materiál boty je tenčí, ale zároveň dostatečně pevný. Odolnost síťovaného svršku zvyšují vyztužené krycí vrstvy v oblastech nejintenzivnějšího opotřebení. Tím se nejen posiluje ochrana nohou, ale zvyšuje se tak i komfort dobré fixace nohy v botě, protože jsem zřetelně cítila minimum nadbytečného pohybu nohou uvnitř bot. Svršek je velmi dobře prodyšný a i v těch několika málo letošních horkých dnech jsem s celkovým odvětráním bot byla spokojena.

Díky velmi tenkému jazyku je v botě více místa i pro vyšší nárt. I když právě řešení konstrukce jazyku je asi ta jediná drobná výtka, kterou k těmto běžeckým botám mám. Po několika výbězích jsem právě v oblasti nártu měla velmi drobné otlaky, které mi ale dobrý pocit z běhu nezkazily.

Shrnutí

Speadgoat 4 jsou asi nejstabilnější z běžeckých bot Hoka One One, které jsem kdy zkusila a považuji ji za nejvýkonnější odpruženou botu, v které jsem kdy měla možnost běhat. Prověřila jsem ji při více než 120 naběhaných kilometrech a všem trailrunningovým nadšencům a fanynkám kvalitního běžeckého obutí mohu tyto boty vřele doporučit. Už se nemůžu dočkat, jak je prověřím při prvních závodech po koronavirové pauze.


 


dámské běžecké boty do terénu i na delší tratě Hoka One One Speedgoat 4Technické detaily

Boty Hoka One One Speedgoat 4

svršek: prodyšná síťovina
mezipodešev: EVA
podešev: Vibram MegaGrip hi-traction s 5mm vícesměrovým vzorkem
drop: 4 mm (30 mm pod patou a 26 mm pod špičkou)
hmotnost: 263 g

DMOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TestovalA:

Markéta SkalováMARKÉTA SKALOVÁ

Od narození je sportovní nadšenec. Během celého roku tráví většinu volného času v přírodě. A to jak v létě na horském kole, kde i ten nejnáročnější singltrek je jí výzvou, tak i v zimě, kdy na lyžích, snowboardu a běžkách zdolává terény po celé Evropě. Ráda cestuje a cestování se vždy snaží spojovat s rodinnými outdoorovými aktivitami.

V posledních letech ji zcela pohltil trailrunning. V současné době pracuje jako lektorka. Svoji lásku k pohybu skloubila s výchovou malých sportovců a v Dukle Praha působí jako kondiční trenérka mládeže.

 


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey