Test obuvi Hoka One One Torrent

5 min čtení 17. 05. 2019

Pokud sledujete naše recenze, snadno odhalíte, že boty Hoka One One testuji rád. Značku jsem si oblíbil. Model Torrent není úplnou novinkou jarní sezóny 2019, naopak má za sebou již první úspěšný rok na trhu. Já v Torrentech střídavě běhám od srpna 2018. Jaký tedy pro mě byl poslední více než půl rok s Torrenty na nohou při trénincích i závodech Horské výzvy?

Co dělá Hoku Hokou? Přeci mezipodešev a podešev!

Objevily se v nabídce v době, kdy jsem hledal dobře odtlumenou, lehkou botu pro středně dlouhé trailové závody, což beze zbytku splňovaly. Při hmotnosti 262 g (půl pár vel. UK 8,5) tlumením ostudu značce určitě neudělají, přestože proti jiným botám Hoka One One, mají mezipodešev přeci jen sníženou - při 5mm dropu má podešev ve špičce 18 mm a pod patou 23 mm (např. Spedgooat 2 má při dropu 4,5 mm ve špičce podešev 27,5 mm a pod patou 32 mm).

obuv Hoka One One Torrent man disponuje dropem 5 mm a hmotností 262 g
Při 5mm dropu má podešev ve špičce 18 mm a pod patou 23 mm

Osobně bych tlumení hodnotil jako velmi citlivý kompromis mezi maximalistickou botou a botou, ve které chodidlo běžce dokáže dobře „číst“ terén. Zůstal ale pro boty Hoka One One typický stabilizační prvek v podobě zapuštění chodidla uvnitř boty pod optickou horní hranu mezipodešve.

Mezipodešev s Hoka technologií PROFLY je tvořená pevnější EVA pěnou v přední části chodidla a měkčí naopak pod patou. Profil podešve je zakřivený, velmi ochotně a hlavně rychle pustí běžce do odrazu. To je výhodou zejména pro vyspělejší běžce.

Vzorek mají Torrenty agresivní, dostatečně hluboký, a přestože se nejedná o žádnou ze značkových gumových směsí, nezaznamenal jsem žádný problém s přilnavostí. A to jsem boty prověřil snad na všem, co se trailovému běžci může vyskytnout pod nohama. Velmi vysoko bych hodnotil i životnost podešve!

Vzorek obuvi Hoka One One Torrent man je agresivní a dostatečně hluboký
Agresivní a dostatečně hluboký vzorek

Teoreticky by v extrémním terénu a zejména sebězích mezi ostrými kameny mohl být problém s chybějící výztuhou, která bývá často u trailových bot implementovaná v mezipodešvi. Mohlo by dojít k proražení boty nebo třeba i poranění chodila. Přestože občas jsem jistou nepohodu zaznamenal, žádný zásadní problém rozhodně ne a ani nikdo z mých přátel, kterým jsem Torrenty už stihl doporučit. Výrobce ví, co dělá. Chybějící výztuha s sebou naopak nese výhody, které jsem zmínil výše – lepší vnímání terénu chodidlem i ohebnost boty.


Na krkonošské Horské výzvě v obuvi Torrent v barvě gold fusion

Svršek

Bezešvý svršek Torrentů je opravdu hodně vzdušný a vnitřní komfort se drží na dlouhodobě vysoké úrovni. To samozřejmě člověk ocení zejména v teplém počasí. V zimě zase platí oblíbená poučka o tom, že co nateče, zase vyteče. V botě nežbluňká a netaháte kila vody navíc. Může za to použitá síťovina, která navíc opravdu hodně vydrží. Je dvojitá a spodní vrstva velmi jemná. Nemějte obavu, že by se vám do boty dostaly nějaké nepříjemné nečistoty.

bezešvý svršek na obuvi Hoka One One Torrent man je hodně vzdušný
Vzdušný bezešvý svršek, který je hodně odolný

Životnosti svršku a zároveň stabilizaci chodidla pomáhá celoobvodová gumová obsázka nalaminovaná nad horním okrajem mezipodešve. V momentě, kdy do bot vklouznete a máte-li zkušenost třeba s populárním modelem Speedgoat, zjistíte, že je něco jinak. Opravdu je! Torenty jsou ve špičce totiž širší. Z toho, co jsem od Hoky už vyzkoušel, asi nejširší. Pokud nemáte vyloženě širokou nebo naopak úzkou nohu, budete se cítit skvěle. I tohle je podle mě jeden z podstatných detailů, který pomáhá s menší únavou a následky snášet dlouhé trailové tréninky nebo závody.

Příjemně je řešený netlačící, polstrovaný jazyk, který je v horní části po stranách uvnitř boty uchycen k mezipodešvi pomocí pruhu elastické síťoviny. Jde o další drobnost, která napomáhá stabilizaci chodidla při běhu v terénu. Opatek bych ohodnotil jako optimálně pevný, ale přitom ne tvrdý. Okop v přední části je dostatečný pro většinu terénů. Ploché tkaničky jsou rozumně dlouhé, dobře kloužou dírkami při dotahování nebo rozvazování a po zavázání se samovolně nepovolují. 

 

Opatek je optimálně pevný, ale přitom ne tvrdý Optimálně pevný opatek, ne příliš tvrdý.
 
Netlačící polstrovaný jazyk jej uchycen k mezipodešvi pomocí pruhu elastické síťoviny Polstrovaný jazyk, uchycený k mezipodešvi pomocí pruhu elastické síťoviny je příjemné řešení.

Závěr

Model Hoka One One Torrent je velmi zdařilým doplněním kolekce tohoto francouzského výrobce. Uspokojí jak příznivce běžně tlumených běžeckých bot, tak rozhodně nezklame ani ty, kteří mají rádi hodně tlumícího materiálu v mezi podešvi. Navíc se jedná o trailovou botu dynamickou, lehkou, vzdušnou a s výbornou trakcí.

Pánská trailová obuv Hoka One One Torrent man

 


Výhody:

  • velmi dobrá tlumivost
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném technickém terénu
  • skvělá dynamika při odrazu
  • velmi pohodlné a vzdušné
  • optimální šířka v přední části chodila
  • nízká hmotnost
  • dobrá cena


Nevýhody:

  • teoreticky může v extrémně kamenitém terénu některý došlap více „proniknout“ až k chodidlu, protože chybí výztuha v podešvi

 


pánská trailová obuv Hoka One One TorrentTechnické detaily

Obuv Hoka One One Torrent man

svršek: prodyšná síťovina
mezipodešev: PROFLY™
drop: 5 mm (23 mm pod patou a 18 mm pod špičkou)
hmotnost: 257 g

MOC: 2 999,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.


 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey