Test obuvi Hoka One One Torrent 2

6 min čtení 04. 03. 2021

Pohodlně a bezpečně vás provedou kopcovitými lesy, ale na skále se budou trochu cukat. A přesně tak to výrobce u modelu Torrent 2 chtěl!

Před tímto testem pro mě byla značka „Hoka One One“ asi tak známá jako šesté největší město Gambie*. Následně jsem zjistil, že Hoka je celkem tradiční běžecká značka založená ve Francii v roce 2009 dvěma bývalými zaměstnanci Salomonu.

Z toho už asi tušíte, že nejsem vyloženě běžecký fanatik, nelibuji si ve sledování všech značek a technologií v běžeckém světě. I proto bude shrnutí mé recenze pojato spíše z praktického hlediska a popsáno tak nějak lidsky bez detailního rozboru materiálů a technologií. Tak snad vám to moje rozumování při výběru boty pomůže.

jaký je Ideální terén pro boty TORRENT 2?

Běhám rád, hlavně v kopcovitém lesním terénu. Je to pro mě součást přípravy pro lezení v horách, takže za rok nenaběhám 2000+ km a do technických skalních terénů taky často nezabloudím vzhledem k tomu, že mám base camp v Ostravě. Ale k té tisícovce se asi blížím.

Botky jsem při dvou měsíční testovačce potahal asi 200 kilometry beskydských lesních nezpevněných cest a pěšinek. Tohle své zaměření jsem taky sdělil klukům v Rock Pointu a dostal jsem tři modelové tipy na boty značky Hoka, které by mým aktivitám měly perfektně sedět.

Výběr modelu je alfa omega vaší spokojenosti

Tři doporučené modely byly doprovázeny důrazným: „fakt si ty boty zkus a nevybírej jen očima“. Nakonec jsem na prodejně vyzkoušel 5 modelů a jen dva se tvarem boty podobaly navzájem. Hoka ke každému modelu přistupuje velmi specificky a unikátně. Bota je tvarově vyladěná do nejmenšího detailu. Popis na webu tak u značky Hoka opravdu není jen marketingová omáčka.

Určitě vás při prohlížení portfolia Hoka One One zaujme, (mě tedy až při samotném zkoušení), že tyto boty mají obecně dost vyvýšenou podrážku s ostrými hranami jak pod patou, tak špičkou. Na to nejsem úplně zvyklý. I proto jsem volil spíše nižší model z portfolia, kterým Torrent 2, s 23 mm pod patou a 18 mm pod špičkou, bezesporu je.

Hoka hraje barvami. Klad nebo zápor?

I když bych si o značce nic nepřečetl, už z designu je cítit dravost, dynamičnost, progresivnost, veselost a odvaha v oblasti experimentů a novinek. Návrháři a designéři se na všech botkách Hoka opravdu činí a téměř z každého modelu vyzařuje extravagance.

Nejsem úplně „man in black“ týpek, ale styl Jokera taky není „to moje“. Nejdříve jsem se trochu zděsil a předem jsem byl rozhodnutý pro ten nejméně výrazný model z doporučených. No, Hoka je přesně ten případ, kdy si danou věc vezmete na sebe a ono to jako zázrakem vypadá prostě dobře a cool. Sice jsem si nakonec opravdu vybral tu nejutlumenější botu, ale bylo to z důvodu tvarování/pohodlnosti a ne kvůli designu. Klidně bych příště sáhnul po něčem veselejším.

Když je TORRENT 2 konečně na noze

Mám zkušenost, že nejvíce vám o produktu řekne jeho první použití, které je z 80 % základem pro finální hodnocení. Prvních několik primárních dojmů je totiž nejvýraznějších a bez kompromisů.

Mé nejsilnější dojmy byly:

  • vysoká pohodlnost
  • fixace chodidla
  • měkkost při došlapu.


K dnešnímu dni mi na noze nevznikl jediný puchýř nebo otlak, a to i po 20kilometrovém výběhu se stoupáním 800 výškových metrů, což znamená spoustu kilometrů z kopce, kdy jsem na tyto typy bolístek nejcitlivější.

Jak už jsem psal, terén byl po celou dobu testování převážně lesní bez skal, a to mi dovolilo volit měkkou a pohodlnou botu. Osobně při delších sebězích cítím kolena a pocitově bych řekl, že u Torrentů 2 pro mě byly seběhy pohodlnější s výrazně menším tlakem v kolenou.

Jak už je u trailových bot zvykem, mají nějakým způsobem vyztuženou špičku a obvodovou část. Torrenty 2 se v tomto směru neliší. Gumová obsázka zvyšuje mechanickou odolnost boty na oděry a chrání proti průniku vody při zahučení do kaluže nebo krátkém přeběhu orosené louky. Co se však oproti velké části konkurence liší, je elegantní způsob, jakým je obsázka vyvedena. Její provedení je opravdu decentní a botu nehyzdí.

Palec nahoru dávám za použití recyklovaných polyesterových vláken na svršek boty. Ještě vyzdvihnu, že se opravdu jedná o „recyklované“ a ne pouze „recyklovatelné“ materiály, což je v mých očích o level níže a spíše marketing než aktivní ekologický krok.

A potěšujícím detailem jsou téměř nerozvazatelné ploché tkaničky i přes to, že neděláte dvojitou mašli.

Ideální bota na všechno zatím neexistuje

Ve zmiňovaných dvou měsících jsem navštívil, především z lezeckých důvodů, chorvatskou Paklenici a její blízké skalní oblasti. Vápenec je tam ostrý jako žiletka, a to nejen na stěnách, ale v nefrekventovaných a „neošlapaných“ údolích taky na zemi. A jelikož jsme se často ocitali v zapomenutých, ale prostředím nádherných oblastech, nemohl jsem podvečernímu výběhu odolat. A tady jsem narazil asi na největší nedostatek bot TORRENT 2, který však pramení z nesprávného použití.

Podešev je na vyloženě skalní terény příliš měkká a dost jsem cítil ostré vápencové hrany a hroty, které potrápily i podrážku s vícesměrným vzorkem, která by při dlouhodobém pohybu v takovémto terénu asi brzy odešla. Hádám, že podobná akupunktura by nastala i v terénu jako jsou Dolomity nebo techničtějších úsecích Tater. Ale, jak říkám, užití v tomto terénu výrobce ani prodejce nedoporučuje. Prostě jsem produkt užíval k jinému účelu, než je vyroben a z jeho přednosti jsem udělal nevýhodu.

Text a foto: Jan Haráč


*To je samozřejmě Lamin, pokud byste to nevěděli (24 797 obyvatel)Výhody:

  • tvarování a pohodlnost
  • vysoké tlumení nárazů
  • fixace kotníku
  • použití recyklovaných materiálů
  • kvalitní detaily: šněrování a obsázka
  • nízká hmotnost


Nevýhody:

  • při nevhodném použití rychleji opotřebujete podešev (nevhodné na ostrý skalní terén)

 


Technické detaily

Boty Hoka One One Torrent 2

svršek: recyklovaná příze UNIFI Reprieve
mezipodešev: konstrukce PROFLY™
podešev: inovovaná přilnavá mramorovaná podrážka s vícesměrným vzorkem
drop: 5 mm (23 mm pod patou a 18 mm pod špičkou)
hmotnost: 264 g (půlpár)

DMOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:

Jan Haráč
JAN HARÁČ

Procestoval už kus světa. Vylezl na nejvyšší horu Afghánistánu, procestoval Tádžikistán, Turecko, Maroko, Finsko, Thajsko, Indonésii, Kambodžu, Rusko i sousední Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, na kterého je spoleh a vždy vás obohatí o své zkušenosti. Díky spolupráci s Rock Pointem je vybaven kvalitním oblečením a vybavením předních outdoorových značek.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey