Test obuvi Hoka Torrent 2

5 min čtení 23. 03. 2021

S každou další generací bot přichází logicky změny. Větší či menší. V případě Hoka One One Torrent 2 jsem byl o to více zvědavý. Paradoxně jsem si tak trochu přál a doufal, že změny snad nebudou zásadní. Ne, že bych tomuto modelu nepřál další vývojovou fázi, ale první generace Torrentu byla natolik úspěšná, že změnu snad až na malé drobnosti nepotřebovala. Pojďme se tedy na Torrent 2 podívat podrobněji...

Tlumení a mezipodešev

Drtivá většina běžeckých bot v nabídce Hoka One One nabízí tzv. maximalistické tlumení. Patří mezi ně zejména velmi úspěšné trailové modely Mafate nebo Speedgoat. V této Hoka "trailové rodince" patří model Torrent mezi trailové boty s nejmenší mírou tlumení. Tedy když pominu krosovky Evo Jawz, které však přeci jen patří určením do náročnějšího a měkčího terénu, kde nohy tolik netrpí.

Jsou oblíbené pro své komfortní tlumení i na ty nejdelší vzdálenosti. U Torrentů je tlumení menší. Mezipodešev z EVA pěny je viditelně nižší.  Při hmotnosti 264 gTorrent 2 pod patou 23 a pod špičkou 18 mm, tedy drop 5 mm. Ve srovnání s konkurencí to jsou spíše hodnoty obvyklé pro tlumenější modely doporučené na delší vzdálenosti, ale Hoka jde zkrátka cestou většího komfortu. Někdy až na úkor citlivosti, ale to u Torrent 2 takto neplatí.

Trailová obuv Hoka One One Torrent 2 man má mezi Hoka trailovkami nejmenší tlumení, drop 5 mm

Přes asfalt do přírody

Hodně běžců to může mít podobně. Než doběhnou z domu do terénu, musí absolvovat nemalou část trasy po tvrdém podkladu. Zde se větší tlumení může hodit. Musím říct, že mezipodešev zvládá odtlumit asfalt velmi dobře. Torrent 2 se samozřejmě nedá srovnat s „žehličkou“ jakou je model Challenger, ale pokud nepoběžíte po asfaltu 20 km, bude vám tlumení Torrentů na občasné asfaltové přeběhy dostatečné.  

Grip

Přesto doporučuji se asfaltu i tvrdým povrchům v Torrentech vyhýbat. Důvod je prostý. Pryžová podešev je z měkké směsi, která bude na tvrdém podkladu trpět a vzorek rychle mizet. Přes jistou dávku univerzálnosti je parketou modelu Torrent 2 ryzí trail, kde běžci ochotně předvede, co dokáže!

Podešev je vybavena dostatečně vysokými vícesměrnými špunty, které jsou nově uspořádané. V běžném trailu fungují velmi dobře. Na kamenech, mokré trávě nebo při výběhu prudkého promočeného terénu jsem nezaznamenal sebemenší problém. V bahnitém terénu, kde je normálně pohyb složitější se s Torenty dá poměrně dobře reagovat na změnu směru. V hlubokém bahně už je to pochopitelně složitější. Vzorek má však poměrně solidní samočistící efekt a bahno tak dlouho nezůstává přilepené na podrážce.

Trailová obuv Hoka One One Torrent 2 man - detail na svršek a podešev

Konstrukce a určení

Model Torrent 2 je určený zejména na rychlejší tréninkové nebo závodní běhy. Bezešvý komfortní svršek je u druhé generace přepracovaný. Jeho dvojitá konstrukce Open Engineered Mesh využívá z 30 % recyklovanou přízi UNIFI Repreve vyrobenou z odpadního plastu. Subjektivně mám dojem, že je svršek pevnější než u první generace a spolu se zvýšenou TPU obsázkou je to vlastně jediná významnější změna oproti první generaci. Za mě změna k lepšímu!

Svršek boty je napnutý na středně širokém kopytě. Spolu s plochými tkaničkami, které se mi snad ani jednou nerozvázaly, dokáže svršek nohu pevně obepnout a spolu s relativně agilní a citlivou podešví umožní běžci reagovat na terén překvapivě citlivě a rychle. Možná částečně i z důvodu absence výztuhy v mezipodešvi.

Hoka se tím snaží dohnat větší citlivost pro terén, která je pro tuto kategorii obvyklejší. Ochrana chodidla tím, ale není ohrožena! Často jsem trefil ostrý kámen a nijak zásadně jsem ho nepocítil. Torrent 2 je prostě komfortní běžecká bota. V tom také spočívá jeho univerzálnost a oblíbenost.
 

v trailovkách Hoka One One Torrent 2 na kamenitý  povrch  Dobře fungují na kamenech...
v trailovkách Hoka One One Torrent 2 na mokrou trávu na mokré trávě
v trailovkách Hoka One One Torrent 2 do nezpevněného terénu na nezpevněných cestách

Zhodnocení a doporučení

Hoka One One Torrent 2 si rozhodně zaslouží pozornost běžecké komunity. Změny v podobě nového materiálu svršku a TPU obsázky jen přispějí k větší životnosti. Nově uspořádané gripy poskytují lepší trakci. Jinak si druhá generace úspěšného modelu Torrent zachovala vše, proč ji si ji běžci oblíbili.

Jsem si jistý že Torrent 2 bude pokračovat v tradici univerzsální kvalitní trailové boty za dostupnou cenu.

Boty lze doporučit téměř všem. Jen běžci se širším chodidlem by si měli dát při výběru pozor. Noha je v botě zapuštěná do mezipodešve a v případě širší nohy budete našlapovat na lem kraje podrážky. Při delších uběhnutých vzdálenostech, kdy navíc ještě noha v příčné klenbě oteče, může dojit ke snížení komfortního pocitu. Mám středně široké chodidlo a myslím, že jsem v botě tak akorát. Měl jsem pocit, že boty trochu povolily, ale stejně doporučuji této části věnovat při výběru větší pozornost.
 


výhody

  • komfortní tlumení, přesto dobrá citlivost
  • přilnavost podešve
  • skvělý grip a trakce v trailu
  • šněrování se nepovoluje
  • komfortní střih boty, bezešvé provedení
  • příznivá hmotnost
  • nové odolnější materiály na svršku


nevýhody

  • rychlejší úbytek gripů z měkké přilnavé směsi na tvrdých površích – nejsou na tyto povrchy určené
  • pravděpodobně nebude vyhovovat běžcům se širším chodidlem v oblasti příčné klenby.

 


Běžecká trailová obuv Hoka One One Torrent 2 manTechnické detaily

Obuv Hoka One One Torrent 2

svršek: recyklovaná polyesterová vlákna UNIFI Reprieve
mezipodešev: PROFLY ™ s velkou agilitou
střih boty: Fit Medium 3
drop: 5 mm (23 mm pod patou a 18 mm pod špičkou)
hmotnost: 264 g

MOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Roman TulínskýROMAN TULÍNSKÝ
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:  Rock Point Ostrava, Forum Nová Karolina
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2000
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2000
V Rock Pointu jsem od roku: 2009
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: skialp, běh
Specialista na výrobky: běh, skialp, obuv - všeobecně
Specialista na značky: Inov-8, Dynafit, Hoka One One, Brooks, On, Crazy Idea, Ternua, Osprey, Hannah, TNF...

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...
Dámský batoh na dlouhé treky, který vám šetří záda a ideálně rozloží váhu? Krosnu Ariel II 55 l Káťa otestovala na treku GR221 a jak ji hodnotí si můžete přečíst v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey