Test obuvi Hoka Speedgoat 5 man

9 min čtení 17. 09. 2022

Speedgoat – legendární „horská koza“, nejpopulárnější a dlouhodobě nejprodávanější trailovka od Hoky, která si výborně vede i v globálním měřítku. Tato 5. generace je pro mě již třetí, se kterou jsem měl tu čest brázdit traily doma i v zahraničí. Sám jsem byl zvědavý, kam se nové pětkové Speedgoaty posunuly. Testovat jsem začal brzy na jaře a recenzi sepisuji s odstupem půl roku po opravdu důkladné prověrce. To je nakonec vidět i na fotografiích.

Obsah:

 

V trailové obuvi Hoka Speedgoat 5 - běh v Chorvatsku, pohořím Velebit

boty vítěze Beskydské 7 v roce 2022

O modelu Hoka Speedgoat toho bylo napsáno už spousta. Sám jsem psal už dvě recenze (Speedgoat 2Speedgoat 4 s GTX). Tak jen stručně zopakuji, že se jedná o vysoce odpruženou o trialovou botu do různorodého, náročného, technického terénu, s výbornou stabilitou a přilnavostí, ve které se nemusíte bát ani opravdu dlouhých štrek.

Když jsem nové Hoka Speedgoaty 5 vybalil z krabice, nejdříve jsem se zhrozil, že mi přišla rozšířená varianta WIDE. Panika se změnila v naprostou spokojenost hned, jak jsem boty obul. Nohy jako v bavlnce a model, který provází pověst spíš užšího střihu, který mi ale nikdy zásadně nevadil, dostal v mých očích úplně jinou dimenzi – naprosto komfortní bota.

Myslím, že pokud někdo z běžců Speedgoaty nemohl obout právě kvůli šířce boty ve špičce a v oblasti příčné klenby, tak volbou varianty WIDE si může svůj běžecký botník bez obav obohatit.  

 

  Polstrovaný elastický jazyk je všitý po stranách do spodní části boty

Čím se liší od svých Speedgoat předchůdců

Zdánlivě se nová generace od předchozích neliší. Dojem robustní, nezničitelné a bohatě odtlumené boty se širokou základnou zůstává. Zůstávají i osvědčené konstrukční prvky - bezešvý svršek, podešev s velmi podobným vzorkem i Vibram Megagripem, Metarocker zakřivení profilu podešve a další. Bota je konstruovaná pro neutrální došlap a nízká hmotnost už také nikoho nepřekvapí.

Nicméně 2 změny jsou viditelné bez většího zkoumání. První je v patní části, kde je prodloužené zakončení, které vytváří jakousi „skluzavku“ pro patu a lze za něj botu i snadněji uchopit. Tento detail usnadňující obouvání se jednoznačně osvědčil a je převzatý například z modelu Hoka Clifton 8. Zároveň mám subjektivní pocit, že je toto řešení i komfortnější pro Achilovku, která je jako v bavlnce i při hodně dlouhých výbězích.

Druhou pro mě dost zásadní změnou k lepšímu je svršek, který se použitím zcela nové částečně recyklované polyesterové a pevné žakárové síťoviny stal úžasně vzdušným, a to i přesto, že síťovina je dvojitá. Prodyšnosti určitě pomáhá i to, že obsázka Rand z nalaminovaného tenkého TPU materiálu tentokrát zůstala jen v nejzatíženější oblasti ve špičce, kde neprůstřelně chrání prsty před kameny.

 

Prodloužené zakončení patní části usnadňuje obouvání

Materiál svršku a jeho odolnost

Materiál je také hodně pružný, krásně nohu obejme, zastabilizuje a přitom neubere na pocitu komfortu. Životnost svršku jsem prověřil, myslím, víc než vydatně. Po cca 800 km, které zahrnovaly běhání opravdu cestou necestou, ostré kamení, větve … si troufám tvrdit, že je téměř nesmrtelný. Jediný šrám mu uštědřila ztopořená větev, kterou jsem bolestivě nakopl a vrchní vrstvu natrhl. Větev ale skrz nepronikla a na nártu zůstala jen památka v podobě slušné modřiny.

Když už jsem ale výše zmínil žakárovou tkaninu, myslím, že by tento pojem stál za vysvětlení.

Jde vlastně o speciální a složitou technologii pletení vzorovaných látek, která se používala převážně v luxusním oděvním průmyslu. Dnes jsou žakárové pleteniny poměrně časté v různých oblastech našeho života a většinou ani netušíme, že jde o žakár. Vlastnosti pleteniny jsou dané druhy použitých vláken.  

Nový svršek je s využitím zcela nové částečně recyklované polyesterové a pevné žakárové síťoviny a je úžasně vzdušný

Zdrhovadla, jazyk, vnitřní stélka

Naprosto spokojený jsem s plochými zdrhovadly. Dobře se zavazují, nepovolují se a hlavně se samovolně nerozvazují. Očka pro zdrhovadla jsou taktéž vyztužená nalaminovaným TPU materiálem a nejeví žádné známky opotřebení. Super prodyšný, komfortně polstrovaný elastický jazyk, který je všitý po stranách do spodní části boty, je tradičním standardem Speedgoatů.

Netlačí a ani hodně utažená zdrhovadla necítíte. Díky stabilizačnímu poutku se nehne ani o kousek. K vnitřní stélce nemám žádné výhrady. Je kvalitní, ani po výše zmíněném objemu kilometrů není prošlapaná a chodidlo po ní neklouže.

 

 Ploché tkaničky skvěle drží, nerozvazují se

mezipodešev a tlumení

Hoku dělá Hokou tlumicí vrstva mezipodešve a přiznám se, že mně dělá vyšší tlumení dobře. Nemám pocit, že bych zásadně hůře četl terén nebo běžel pomaleji. Stojím si i za tím, že pocit nestability v botě, který běžci často zmiňují, je pouze prvním pocitem, když běžec poprvé obuje vysoce tlumenou botu. Po pár desítkách kilometrů si na pohodlí zvykne. Je to i zkušenost běžců, kteří s námi jezdí na Rock Point Trailrunningové kempy a s Hokou se třeba nikdy před tím nesetkali.

Většina tradičních značek se tlumení dlouho bránila a dneska nabízí podobné boty také. Hoka má náskok a již jen vylepšuje, co kdysi vlastně vymyslela. Model Speedgoat 5 využívá, podobně jako jeho předchůdci, jeden typ pěny o jednotné hustotě. Podařilo se vyvinout novou EVA/CMEV pěnu, která je při stejném objemu tlumicí vrstvy o 15 g lehčí, je dynamičtější v tlumení a poskytuje lepší návratnost energie. To se projeví zejména při běhu po pevnějším podkladu.

 

Speedgoaty 5. generace jsou lehčí a s větší trakcí, než kdykoli předtím

Nejsem asi tak vnímavý, abych pozoroval zásadní kvalitativní rozdíl ve funkci tlumící vrstvy mezi předchozí verzí a novinkou, navíc starší verzi logicky opouštím v době, kdy už dosluhuje a nová bota je prostě nová bota. Pravdou ale je, že Speedgoat 5 jsou lehčí a z toho, jak se celou dobu používání chovaly a jak jsem se v nich cítil, jsem byl a stále jsem nadšený.

Tlumení funguje, návratnost energie také, stabilita nohy v botě při sebězích i traverzech je nadstandardní i díky osvědčenému zapuštění chodidla do „vaničky“ v mezipodešvi pod úrovní její vnější horní hrany. Vrstva tlumící pěny se mezigeneračně o 1 mm zvýšila. U pánského modelu je to 33 mm pod patou a 29 mm pod špičkou. Drop 4 mm zůstal zachovaný.

Metarocker

Nesmím zapomenout na důležitý tradiční funkční prvek, který jednoznačně zrychluje přechod běžce z fáze dokroku do odrazu a tím je patentovaná technologie přednastaveného zakřivení profilu mezipodešve do tvaru kolébky,  tzv. METAROCKER. Samozřejmě čím větší rychlostí poběžíte, tím ochotněji bude MATAROCKER pomáhat.  
 

Pro zrychlení přechodu běžce z fáze dokroku do odrazu usnadňuje zakřivení profilu mezipodešve - tzv. Metarocker

Podešev

Podešev je téměř totožná. Osvědčený Vibram Mega-Grip zůstal, ale pro lepší přilnavost jsou na jednotlivých 5mm gripech ještě trakční výstupky (Traction Lug). Gripy jsou tradičně na patě a v přední části protisměrné, proto poskytují ideální oporu přesně tehdy, kdy ji poskytovat mají (na patě při dokroku a v přední části při odrazu).

Přilnavost podešve je opravdu vysoká na různých podkladech i stupni vlhkosti. Jisté problémy nastávají v hlubším blátě, kde by bylo třeba gripy vyšší a dále od sebe. Hluboké bláto ale není typickým prostředím pro model Speedgoat, ale naopak třeba pro Hoka Mafate Speed 4.  

Opotřebení podešve, které jsem chválil už v předchozí recenzi, je malé za předpokladu, že nebudete běhat pro asfaltu. Na něm přilnavá a měkká směs Vibram Maga-Grip logicky mizí rychle.
 

Na jednotlivých 5mm gripech jsou pro lepší přilnavost ještě trakční výstupky - zde podešev po více než 800 km používání

Pro koho jsou Hoka Speedgoat 5 určené?

Pro výkonnostního běžce i hobíka na objemový trénink i závod v technickém trailovém terénu nejen na horách.  Poskytnou maximální komfort a stabilitu. Mají spolehlivý 5mm grip, ale dokážou i zrychlit, když na to běžec má. Díky odtlumení pošetří kloubní i svalový aparát každého běžce.

A jen pro zajímavost – Hoka Speedgat 5 je oblíbená běžecká bota Aleše Sedláka, který v ní v roce 2022 vyhrál Beskydskou 7 a obsadil 3. místo v závodě Istria 100 BY UTMB (168 km, 6500 m převýšení) nebo Lysohorském Ultra Trailu.

 

 Vrstva tlumící pěny se mezigeneračně o 1 mm zvýšila

Výhody a nevýhody

  • vysoká tlumivost
  • výborná prodyšnost
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném technickém terénu, dynamika při odrazu
  • reflexní prvky
  • nízká hmotnost a pohodlí
  • nezničitelnost svršku
  • po půl roce zatím nemám botám co vytknout  


Technické detaily

Hoka Speedgoat 5 man

určení: trail
svršek: síťovina částečně vyrobena z recyklovaného polyesteru a dvojitého žakárového recyklovaného materiálu
mezipodešev: EVA/CMEV pěnu
podešev: Vibram® Megagrip a konstrukcí Traction Lug
zapínání: tkaničky
střih: fit střední 3
drop: 4 mm (33 mm pod patou a 29 mm pod špičkou)
hmotnost: 291 g

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Doprava
zdarma

Hoka

boty

M SPEEDGOAT 5

3 799 Kč
Doprava
zdarma

Hoka

boty

W SPEEDGOAT 5

3 799 Kč

 

Dodatečná sleva

Při objednání si produkt můžete zlevnit dodatečnou slevou 10 %. Stačí během nákupu sdělit tento kód u pokladny nebo jej zadat v on-line nákupním košíku:

SPEED10Kliknutím zkopírujete slevový kód do schránky Slevový kód zkopírován do schránky

Uplatnění: 17. 9. – 17. 10. 2022. Sleva platí pouze na modely Hoka Speedgoat 5 man. Sleva se vám odečte i od již zlevněného produktu, slevu není možné kombinovat se zákaznickou slevou Zóna.


Testoval

JAN KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

Další outdoorové čtení

Talon vyniká množstvím funkcí, širokou škálou použití a celkovou nízkou hmotností. Jak se osvědčil v praxi? Více v recenzi...

Test batohu Osprey Talon 33 l

01. 10. 2022
6 min čtení
Testy produktů
Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey