Test obuvi Hoka Torrent 2

6 min čtení 26. 07. 2021

V jakých botách vyběhnout do přírody či na zajímavý trailový závod? Zkušenosti a zátěžový test jsem se rozhodl udělat v běžeckých botách HOKA Torrent 2.

Žiji v srdci Českého středohoří, a tedy běhat po kopcích, pastvinách a párkrát zajet do okolních hor je prostě běžeckou nutností. Věnuji se trailovým stezkám čím dál tím víc a už jsem několik párů bot proběhal. Rád se podělím se zkušenostmi s běžeckou legendou HOKA Torrent verze 2 a jejímu posunu od verze 1. 

Obsah:


Pohodlí v běžeckých botách Hoka Torrent 2
Pohodlí v běžeckých botách Hoka Torrent 2

Noha vybírá botu

Příjemný prostor, nestísněná špička, malá váha. I pro středně velké nárty. Bohužel ultra velkým nártům více sedí boty typu All terrain (model ATR). Jedná se skutečně o závodní botu, kompaktní. Odraz je intenzivní, přičemž pata přiměřeně tlumená. Model 2 má konečně dostatečně dlouhé ploché tkaničky a i tato drobnost potěší.

Torrentům běh v blátě vůbec nevadí
Torrentům běh v blátě vůbec nevadí

Drop

Náklon boty je přiměřený, nejedná se o plochou botu a lehký náklon 6 mm je příjemný, přiměřeně šetří při záběru zejména achilovku. Řada konkurentů volí pro závodní boty téměř nulový drop, ale ten kdo kombinuje rovinky a kopce pak trpí. Obecně není dobré střídat boty s velkým rozdílem dropu, jelikož šlachy tuto změnu neocení. Volím tedy pohodové rychlé silniční boty s větším dropem, tréninkové objemové a závodní boty typu Torrent.

Někdy je chuť pořádně zabrat

Velkou výhodou boty je trakce a grip – ano snese silný záběr a odpich. Pokud naprší, není problém zabrat. Osobně jsem je velice rád trápil ve sněhu. Brodivost boty díky nástřiku ze stran je dobrá a pěkný grip snese i sníh a nenechá vás bruslit. Mám srovnání i s modelem Torrent 1 a musí říci, že grip zůstal dokonalý. Možná drážka na patě může zhoršit trvanlivost a odolnost. Podařilo se mi roh u Torrentu 2 odtrhnout na kamenech, u jedniček byla pata více celistvá.

Hoka Torrent 2 snesou silný záběr a odpich
Hoka Torrent 2 snesou silný záběr a odpich

Váha se vždy počítá, natož když zaprší

Torrenty jsou už řadu let uznávané závodní boty. Jsou lehoučké a nenechají vaše lýtka trpět. Pro větší vzdálenost bych osobně volil jinou botu, jelikož jsem těžší běžec a mám tvrdý dopad, ale do 50 km po nich sáhnu rád. Na fotkách vidíte i dámské boty Torrent 2, ve kterých přítelkyně absolvovala 115 km v kuse bez problémů s chodidly.

Dámská varianta běžeckých bot Hoka Torrent 2
Dámská varianta běžeckých bot Hoka Torrent 2

Vyběhnout za každého počasí

Velký posun u Torrentů je právě odolnost – plastový nástřik a žebrování je veliké plus. Místo síťky, která brala bláto a vodu, je nový model 2 odolnější a jak jsem uvedl, snášel velice dobře i sníh. S blátem jsou tedy jedna ruka. Po oschnutí bláto dobře opadá a bota je opět lehká.

Plastový nástřik a žebrování je u Torrent 2 veliké plus a oceníte při běhu v blátě
Plastový nástřik a žebrování je u Torrent 2 veliké plus a oceníte při běhu v blátě


Běžel jsem i několik mokrých závodů a bota nebere moc vody dovnitř – nenasaje. To je velice důležité. Jsou boty, které vodou zásadně ztěžknou a dále to prostě nejde.

Torrent 2 v mokru tolik nenasáknout, takže ani neztěžknou
Torrent 2 v mokru tolik nenasáknout, takže ani neztěžknou

Trail se vyhrává v sebězích

Ano je to závodní bota a trail je o seběhu – díky gripu – podrážce jí z kopce můžete naložit a věřit, že neskončíte na zemi. Nastavením nártu upravíte dopad tak, aby špička nenarážela. Kontakt na dopadu lze dobře držet a pata stále rozumně tlumí.

Dámské Hoka Torrent 2 jsou ideální na trailový běh, když míříte směr kopce
Hoka Torrent 2 jsou ideální na trailový běh, když míříte směr kopce

Posun / změny – oblíbený model Torrent 1 a novinka roku 2021 Torrent 2

Podívejte se do detailů na mé fotky. Uvedené jsou snímky Torrentů 1 a 2 v pánské a dámské verzi. Přiložené jedničky dostaly opravdu více než 1000 km a je hodně vidět jak síťka nevydrží a praská. U dvojek je bok nově řešen a plně pogumován a drží.
 

Hoka Torrent 1 po 1000 km  začínají praskat, to je u dvojkového modelu již podchycené Hoka Torrent 1 po 1000 km  začínají praskat, to je u dvojkového modelu již podchycené


Rovněž i krytí nad palcem pro ty, co protrhají špičku. V tomto ohledu je to opravdu velká geneze verze 1. Trochu se obávám pro těžší terén právě paty a jejímu odtržení, ale i přes těžký terén a přes 500 km na dvojkách jsem stále spokojen.
 

U Torrent 1 ještě chybělo krytí nad palcem, protržení tedy už u dvojek nehrozí U Torrent 1 ještě chybělo krytí nad palcem, protržení tedy už u dvojek nehrozí
Porovnání podešve u Torrent 2 (vlevo) a Torrent 1 (vpravo) Porovnání podešve u Torrent 2 (vlevo) a Torrent 1 (vpravo)


Shrnutí – běžcův botník

Ano, za mne do běžcova botníku model Torrent patří. Prokazuje mi to už více než 4 roky. Nejen z mé zkušenosti, ale i ze zkušeností mé přítelkyně, která na modelu 1 naběhala více než 1000 km. Pokud jdu na závod či svižnější běh typu trail – kopečky, tak po Torrentu sáhnu vždy. Ostatní modely, které používám např. ATR- All terrain (kombinace rovinky kopečky), Dynafit U100 pro těžký terén, či Brooks pro pořádný náklon na silnici.

V Hoka Torrent 2 jsme s přítelkyní už naběhali už kolem tisíci kilometrů
V Hoka Torrent 2 jsme s přítelkyní naběhali už kolem tisíci kilometrů

Přeji příjemné kilometry v kopcích!
 


Výhody

  • odolný svršek
  • dokonalý grip a trakce
  • příjemný prostor pro prsty
  • nízká váha
  • ploché tkaničky


Nevýhody

  • drážka na patě možná může ovlivnit trvanlivost podešve na patě

 


Technické detaily

Boty Hoka Torrent 2 man

pánská trailová bota Hoka Torrent 2užití: terén
svršek: recyklovaná příze UNIFI Reprieve
mezipodešev: PROFLY™
obsázka: po obvodu boty, TPU části
podešev: mramorovaná s vícesměrným vzorkem
zapínání: ploché tkaničky
střih: fit Medium 3
drop: 5 mm (23 mm pod patou a 18 mm pod špičkou)
hmotnost: 264 g půl pár

MOC: 3 499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TESTOVAL:

Jan PleyerJAN PLEYER

Běh je energie pro mé tělo a mysl. Hlavní myšlenkou je neustálé poznávání sebe sama a posouvání se dál. Není to o čase či kilometrech, ale o tom, co nového zažít a odnést si v sobě. S pohybem jsem začal jako dorostenecký reprezentant ČR ve sportovním šermu, nyní se věnuji vytrvalostnímu běhu a různým outdoorovým aktivitám. Rozsáhlejší běhání mne chytlo v roce 2012 při 6letém pobytu v Číně, abych se z pracovního vytížení nezbláznil. Tehdy vznikla i myšlenka projektu "Run China", mé účasti na závodech po čínské zdi, v lesích Nanjingu, horách Anhui, a silnicích Shanghai, Suzhou, Singapore. Stále se těším, kam mne další kilometry zanesou a koho zajímavého na nich potkám.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey