Test obuvi Inov-8 Tail Talon 290 W

4 min čtení 31. 05. 2021

Načasování testování bot od Rock Pointu, v rámci výzvy "Staň se testerem Inov-8 obuvi", bylo perfektní – moje předešlé trailové botky měly už za sebou několik sezón a viditelně přesluhovaly. Najít náhradu nebylo vůbec jednoduché, ale svou filozofií ke mně nejvíce promlouvala právě značka INOV-8. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, který model bude krabička skrývat – a byla jsem příjemně překvapená. Právě tento pár nejvíc vyhovoval mým představám.

Obsah:

univerzální bota v nabídce Inov-8 je Trail Talon 290
Trail Talon 290 se skvěle hodí pro dlouhé běhy v našich českých horách

univerzální trailovka do českých hor

Trailtalonky jsou jedny z nejvíce univerzálních bot INOV-8, které se skvěle hodí na dlouhé běhy v našich českých horách – přilnavá podešev s vícesměrným vzorkem se 4mm špunty mne nezklamala na žádném povrchu, který mi Beskydy připravily, ať už se jednalo o šotolinové, kamenité, polní, rozblácené či zasněžené cesty, a přitom mě spolehlivě přenesla I přes delší asfaltové úseky, kterých tady u nás máme také docela požehnaně. Jsem si jistá, že I životnost podešve díky tomuto vzorku bude úctyhodná, ale to ukáže až čas.

Běžecké boty Inov-8 Trail Talon 290 dostatečné tlumení i na trasy 80+ km
Běžecké boty Inov-8 Trail Talon 290 dostatečné tlumení i na trasy 80+ km


Druhou největší předností boty Trail Talon 290 je komfort, který je pro mne jako dogtrekkařku důležitou vlastností, kdy hledám boty s ideálním vyvážením feelu terénu a přitom dostatečným tlumením pro trasy 80 km+. O ten se postarala dvoudílná mezipodešev POWERFLOW a pohodlný drop 8 mm, který bude vyhovovat většině trailových běžců, včetně začátečníků.

Mezipodešev POWERFLOW je konstruovaná ze dvou směsí pro optimalizaci komfortu maximalizaci návratnosti energie
Mezipodešev POWERFLOW je konstruovaná ze dvou směsí pro optimalizaci komfortu maximalizaci návratnosti energie

Na této notě zůstáváme I u svršku, který je napnutý na standardním kopytě standard fit (4) a dává tím dostatek prostoru pro přirozené fungování chodidla. Příjemným detailem, který jsem u testování velmi ocenila, je nová horní část boty a ochrana špičky PU materiálem ve zvětšených vrstvách. Díky tomu byl občasný náraz do kamení či kořenů nejen bezbolestný, ale také bez jakýchkoliv následků na botě.

Fit bot Trail Talon 290 dává dostatek prostoru pro přirozené fungování chodidla
Fit bot Trail Talon 290 dává dostatek prostoru pro přirozené fungování chodidla

Samotné testování

První dva týdny jsem si chtěla boty trochu prošlápnout, než je vezmu na delší trasu, a tak jsme se spolu se psy (nebo I samostatně) vydávali na 2-6km tréninky po okolí, kdy se jednalo především o asfaltové úseky v poměru 80/20. Počasí bylo jak na houpačce, a díky tomu jsme spolu vyzkoušely nejen suchý asfalt, ale také namrzlý povrch, blátivý sníh či bláto.

Inov-8 Trail Talon 290 jsou ideální jak na krátké výběhy po okolí tak dlouhé běhy přes hřebeny kopců
Inov-8 Trail Talon 290 jsou ideální jak na krátké výběhy po okolí tak dlouhé běhy přes hřebeny kopců

Tempový rozdíl mezi předešlými rozpadlými trailovkami a Trail Talonkami byl až neuvěřitelný – více jak půl minuty. A hlavně bez otlaků a puchýřů! V třetím testovacím týdnu jsme se konečně vypravili spolu s Barneym na 42 km dlouhý výběh do našich kopečků. Boty dostaly hodně zabrat, protože víc jak polovina trasy byla pod hlubokým sněhem, ale přesto mne nezklamaly a ještě na zpáteční cestě jsem měla chuť a energii běžet do cíle.

Neodmyslitelnou součástí v takových podmínkách jsou pro mne návleky ALL TERRAIN GAITER, které se dají díky háčkům jednoduše nasadit, i když jako já, ztratíte gumičky.

Boty dostaly hodně zabrat. Zvládly svižné tempo a nohy zůstaly bez otlaků a puchýřů
Boty dostaly hodně zabrat. Zvládly svižné tempo a nohy zůstaly bez otlaků a puchýřů

 

Shrnutí

Celkově jsem byla s projevem boty velmi spokojená, ideální vyvážení stability, komfortu a propriocepce, doplněné o energetickou návratnost, dělá z modelu Trail Talon 290 univerzální botu pro začátečníky, běhy městskou zástavbou, objemové tréninky, I horské dálkové závody. Největším otazníkem zůstává dlouhověkost boty. Největším negativem pro mě bylo barevné provedení.

S Trail Talony 290 jsem po běžecké stránce spokojená, jen bych ocenila v příští kolekci nějakou novou berevnou kombinaci
S Trail Talony 290 jsem po běžecké stránce spokojená, jen bych ocenila v příští kolekci nějakou novou barevnou kombinaci
 


výhody:

  • komfort
  • dostatečné tlumení i na trasy 80+ km
  • ochrana špičky PU materiálem
  • kompatibilita s Inov-8 návleky
  • všestrannost boty a využití i pro začátečníky


Nevýhody:

  • nelíbí se mi barevná kombinace, chtělo by to inovovat na modernější barvy

 


Technické detaily

Dámské trialové objemové běžecké boty Inov-8 Trail Talon 290 wObuv Inov-8 Trail Talon 290 W

určení: terén
svršek: prodyšná síťovina
velikost kopyta: (4, standard fit) - tj. svršek napnut na druhém nejširším kopytě
mezipodešev: POWERFLOW+ výztuha DFB
podešev: Inov-8 Rubber
drop: 8 mm (pata 19 mm špička 11 mm)
hmotnost: 290 g

MOC: 3 699,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testovala:

Monika Podstavka
MONIKA PODSTAVKA

Nadšená pejskařka, která se věnuje se svými psy různým aktivitám od canisterapie po agility, ale nejvíce ji nadchly longové dogtrekařské, skijoringové či možná v budoucnu mushingové závody. Pokud se výjimečně nevěnuje svým psům, potkáte ji ve stáji či v sedle elektrokola.

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey