Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Inov-8 Terra Ultra G270

6 min čtení 24. 10. 2020

Nečekejte složité termíny a vzletné věty o technologicky našlápnuté obuvi. Čekejte spíš postřehy, pocity a porovnání s předešlou verzí Terra Ultra G260, ve které jsem běhal poslední rok a která je téměř nezničitelná.

Jsem běžec hobík. Řidič kamionu, který běhá rád, běhá hodně a má na svém kontě řadu ultra akcí. Například 2x 3. místo v třídenním etapovém závodě River Trail, nebo 2x 170 km v rámci Rock Point výzvy „napříč Šumavou“, a to v obou pokusech pod 24 hod.

Pro koho jsou určeny

Terra Ultra G270 na první pohled nejsou boty úplně pro každého, ale myslím si, že by je měl mít každý běžec, který to myslí s běháním aspoň trochu vážně. Vysvětlení proč se skrývá v anglickém slově "ZERO", které najdete na "patách". Znamená, že bota má 0 mm drop. Tedy nulový rozdíl mezi výškou podešve pod špičkou a pod patou.

Co ta "nula" znamená

Tato "nula" staví naše tělo do přirozené polohy, na kterou jsme se evolučně vyvinuli a která je ráda odmítána, protože je pohodlnější využít podporu několikamilimetrového klínu pod patou.  Právě z důvodu oné přirozenosti a zapojení nebo protažení např. svalů dolního lýtka, které se při běhu na zvýšených patách tolik nepoužívají, bych doporučil, občas se proběhnout v těchto přirozenějších botách.


vlevo nový model Inov-8 Terra Ultra G270, vpravo předchůdce Terra Ultra G260

Extrémně komfortní tlumení

Nemám ambici kázat a předělávat milovníky extrémně tlumených bot a vysokých dropů, ale věřte, že právě tlumení je největší změnou proti původní Terra Ultra G260. A jsem si jistý, že v Terra Ultra G270 nebudou strádat ani méně zkušení běžci, kteří přeci jen běží více přes patu.

Vrstva tlumící pěny je dvojnásobná a dosahuje 18 mm. Tato pěna je navíc zbrusu nová – Powerflow Max. Nová a extrémně komfortní je i 6 mm stélka Boomerang z podobně energetické TPU pěny. Přináší měkkost a komfort, který u ostatních bot Inov-8 nepamatuji. A že mi jich rukama už prošlo! 

A co mi dostalo nejvíce? Že se na hmotnosti boty větší tlumicí vrstva téměř nepodepsala. Rozdíl proti G260 je v mé velikosti EU 45 asi 14 g.   


Běžeckých bot Inov-8 jsem vystřídal už pěknou řádku

Co se vylepšilo aneb srovnání s předchůdcem

K předešlému modelu Terra Ultra G260 mám některé výtky a musím říct, že mě potěšilo, že řadu neduhů v novém modelu vývojáři odstranili.

Pryč jsou třeba kulaté tkaničky, které byly častým důvodem mého rozčilování se. Bez dvojitého uzlu jsem dřív nedal ani ránu. Stávající ploché tkaničky teď drží a nepovolí! Nad tím opravdu hodně jásám!


Ploché tkaničky jsou velmi příjemným vylepšením

Famózní podešev

Změn doznala i vlastní podešev. Zůstal Grafen, kterému osobně skládám poklonu. Opotřebení podešve starých G260 je malé, ale hlavně s radostí potvrzuji, že přilnavost je opravdu famózní. Drží až neuvěřitelně na všem možném i nemožném – bláto, kamení, mokré a mechem porostlé kameny, stejně tak asfaltové chodníky v zapadlé části města, které pod listím schovávají kluzký mech.

Terra Ultra G270 jsou na tom ještě lépe, díky celkovému rozložení gripů na podešvi. Rozdíly v podešvi i opotřebení podešve notně oběhaného staršího modelu můžete porovnat na fotografii.


Vlevo nový model Terra Ultra G270 (po cca 300 km), vpravo starší model Terra Ultra G260 (po roce běhání). Opotřebení minimální.

Promakaný svršek

Byť jsou na svršku použité modernější materiály, na první pohled je patrné, že zůstalo pohodlné širší kopyto. O komfort chodidla je z mého pohledu postaráno. A G270 zůstalo spousta dobrého. Tím myslím třeba boční ochranu svršku, nebo možnost nasazení kotníkového originálního návleku Inov8, který brání pronikání nečistot či sněhu do bot. 

Špička boty je opět promakaná a osazená příjemnou gumovou ochranou, která případné nakopnutí čehokoliv, lépe pohltí.

Jazyk boty je asi nejlepší, jaký Inov-8 pustil na světlo světa. Příjemný, tenký, bez silných okrajů a nehýbe se. Ani při delším běhu nemá co tlačit na nárt. Prodyšnost jazyka je také lepší a za tvarovaný konec se dá lépe chytit při nazouvání bot. 

Poslední změna, které jsem si všiml, vlastně si jí ani nelze nevšimnout, je o dost jasnější barva. Svítí na kilometr daleko. Každý vás tedy může už z dálky vidět, sledovat vaše nadšení z přirozeného běhu.


vlevo starší model Inov-8 Terra Ultra G260, vpravo nový model Terra Ultra G270 s jasně zářivou barvou

Shrnutí

Celkový dojem z nových Terra Ultra G270 mám velmi pozitivní, možná až moc, jelikož starší model zřejmě nebudu chtít obouvat ani na klasickou "desítku okolo baráku".

Cena se může zdát vyšší, ale vzhledem k mírnému opotřebení grafenové podešve i svršku a stále plné funkčnosti tlumicí vrstvy na starší verzi Terra Ultra G260, si troufám odhadnout 2x delší životnost boty proti běžné běžecké obuvi. Ceny se tedy nebojte. Spíš bych řekl, že Terra Ultra G270 může být kontraproduktivním řešením pro samotnou značku Inov-8. Musí přijít zase s něčím dalším super skvělým, abyste měli důvod koupit novou botu!


Inov-8 Terra Ultra G270 se hned po vybalení líbily úplně všem

Kde jsem testoval

Testováno na 300 km v poměru 85 % les, 15 % město
 

 • 31 km na etapovém závodě River Trail 2020 (v těsné blízkosti řeky kde nebyla nouze o kluzké skály)
 • 170 km při 24hodinové Rock Point výzvě „napříč Šumavou“ (kluzký a nevyzpytatelný terén a při druhém pokusu jsem se musel na většinu vrcholů trasy doslova brodit). V závěrečné části přeběhu na běžce, kteří mají v nohách přes 150 km, čeká velmi technický a krkolomný seběh z nejvyššího vrcholu Šumavy (Plechý 1378 m). Tady jsem opravdu ocenil veškeré technologické vlastnosti! A mně jako hobíkovi, určitě Terra Ultra G270 dost pomohly k velmi hodnotnému času 20 h a 33 min.

 
Zdeněk Šulc během Rock Point výzvy "napříč Šumavou"
 


Výhody:

 • skvělé tlumení
 • pohodlný střih
 • výborně zpracovaný a v praktických detailech vyřešený svršek
 • ploché tkaničky a pohodlný jazyk
 • nová tlumivá stélka
 • Grafen na podešvi a rozložení gripů = excelentní životnost a přilnavost na všech površích


Nevýhody:

 • z mého pohledu absolutně žádný
 • někomu možná nebude vyhovovat širší střih
 • někdo se možná nedokáže srovnat s nulovým dropem

 


Technické detaily

pánská běžecká obuv Inov-8 Terra Ultra G 270Boty Inov-8 Terra Ultra G270 man

materiál: odolná prodyšná síťovina
střih boty: nejširší kopyto (5, standard fit)
podešev: Graphene Grip
stélka: 6mm Boomerang
drop: 0 mm (12 mm pod patou a 12 mm pod špičkou)
tkaničky: ploché
hmotnost: 270 g

DMOC: 4 299,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Zdeněk Šulc
ZDENĚK ŠULC

Zdeňkovo cesta k běhu byla dlouhá a klikatá. Má za sebou medailová umístění na trasách long v závodech Rock Point Horské výzvy, B7 i další ultra. Jako první absolvoval naší Rock Point výzvu "napříč Šumavou" v kategorii 24 hodin. V civilním životě je řidičem kamionu.

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů