Test obuvi Inov-8 Trailfly Ultra G 300

8 min čtení 21. 05. 2021

Současný trend nabídky tlumených trailových bot se nevyhnul ani značce Inov-8, která je z minulosti vnímaná spíše jako výrobce modelů bot se skvělým citem pro terén. V nabídce anglické značky se však postupně začínají objevovat i tlumenější modely pro širší běžeckou obec a taky pro běh na ultra vzdálenosti, kde vyšší tlumení přivítá většina běžců.

Obsah:

 

Do výběru značky se tak postupně dostaly modely jako Terra Ultra G 260, Terra Ultra G 270. Oba modely nabízely velmi slušnou porci tlumení a spolu s obvyklým pocitem komfortu dávaly běžci možnost užít si i relativně vysokou míru flexibility a prociocepce (citlivosti, která je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu). Což je u takto tlumené obuvi velmi pozitivní počin.


Trailfly Ultra G 300 jsou napnuté na nejširším kopytě Inov-8 (fit 5)

co znamená "univerzálnější" varianta

Za vším najdeme trvalou snahu Inov-8 vyvinout směs mezipodešve, která bude splňovat nároky na tlumení a zároveň bude dostatečně flexibilní, tak aby dokázala v rámci možností co nejlépe přenášet informace o podkladu do běžcových nohou. Obě verze byly na nulovém dropu. A to byl možná i trochu problém. Osobně mi nulový drop nevadí a zejména u modelu G270 mi nepřišlo, že je vůbec vnímám, ale pro některé běžce to mohlo představovat určitou obavu a nákup těchto bot si rozmysleli. Možná i proto se INOV-8 rozhodl vyrobit univerzálnější variantu.

Trailfly Ultra G 300 trochu vychází z verze Terra Ultra G 270. Má podobnou podešev a svršek je také podobně jako G270 napnutý na velmi komfortním nejširším kopytě šíře 5.

Zde podobnost, ale končí. To, v čem se liší, totiž najdeme už při prvním pohledu. Tlumení. Bota je posazena na neobvykle vysoké směsi mezipodešve.


Běžecké boty Trailfly Ultra G 300 jsou ideální na dlouhé a ultra běhy

Tlumící vrstva

Pamatujete-li i starší modely Inov-8 a vzpomenete si třeba na populární model Race Ultra 270, budete hodně překvapení, jakým vývojem Inov-8 prošel. S modelem G300 se Inov-8 v nabídce pořádně rozkročil. Mohutně vypadající 25 mm vysoká tlumící vrstva G-Fly v černé barvě je dominantní. Svršek v tradiční zelené doplněný o černé TPU pásky vypadá velmi solidně a působí dynamickým dojmem. Dobře doplňuje jinak težkopádný a na Inov-8 nezvykle objemný vzhled podešve. Na té je další zajímavost.

Technologie Adapter Flex

Podešev je totiž ve střední časti před patou rozdělena 10mm hlubokým zářezem. Tzv. "ADAPTER FLEX" má zvedat flexibilitu a tím i schopnost vnímat terén.


Pro zvýšení flexibility je podešev rozdělena 10mm hlubokým zářezem - tzv. Adapter Flex

Drop

Další rozdíl je 6mm drop. Rozhodně přijatelnější varianta a důležitý parametr pro široké spektrum běžců.

Ochrana prstů

Ochrana prstů tzv. okop je u G300 zalaminovaný pod silnou vrstvou TPU a jeví se jako dostatečně tuhý. Po stranách nad patou nechybí otvory na připnutí/zaháknutí originálních běžeckých návleků.

První dojmy

Po obutí mě čekalo překvapení. Po zkušenostech s jinými podobně tlumenými botami nemám pocit přílišné měkkosti. Mezipodešev je na první pocit relativně stabilní. Nezaznamenávám žádný měkký propad, jak je to u většiny „maršmelounských“ bot.

Svršek

Svršek je velmi komfortní. Řekl bych Inov-8 klasika. To mě asi nikdy neomrzí. Inov-8 jako kdyby měl patent na komfort. Každý máme nohu jinou, ale mě Terafly ultra G 300 perfektně sedí. Komfort pro boty na ultra vzdálenost je doslova příkladný. Osobně mám tuto zkušenost z mnoha modelů Inov-8.

Usazení boty

V příčné klenbě je pro mou středně širokou nohu dostatek místa a hlavně mám dostatek místa pro můj vysoký nárt. Tkaničky krásně a celkem rovnoměrně botu dotahují. To je příjemný pocit, který nepociťuji automaticky v každých botách.

Jazyk je tenký, přizpůsobivý. Ploché tkaničky dokonale drží a celkově mám dojem pevného obepnutí. Příjemný pocit pohodlí tzv. „na první dobrou“ je umocněn 6mm stélkou BOOMERANG, která je vyrobena z vysoce energetické TPU pěny.


Boty perfektně drží, mám příjemný pocit komfortu na tzv. "první dobrou"...

Výběh

Vyrážím na první seznámení s novinkou Trail Fly G300. A je tu další překvapení. Nečekaná odezva tlumící směsi ve formě příjemné zpětné dynamiky. Schopnost návratu energie mají i jiné mezipodešve konkurenčních značek, ale u takto tlumené trailové boty je to pro mě velké překvapení.

Na prvních kilometrech doslova letím. Inov-8 “vytunil“ mezipodešev G-fly grafénem pro maximální odolnost a energetickou návratnost a je to znát. S touto botou to rozhodně nevypadá jen na regenerační nebo umírněné tempo na ultramaraton. Už z prvních dojmů cítím, že G300 může být univerzálnější, než se zdá.

Na úzkých trailových stezkách při průběhu ostrou zatáčkou se nepatrně projevuje vysoká směs mezipodešve, ale rozhodně nemám pocit nestability nebo nejistoty. O žádné ujíždění pudinku pod nohama se nejedná.

Flexibilita podrážky je velmi příjemná. Podešev žehlí všechny typy podkladů. Kameny eviduji, ale jen jako nerovnost, a to je prima. Dokážu reagovat. Postupně se na mém vysokém nártu trochu začíná projevovat tenký jazyk, přes který začínám cítit tkaničky. Stačí trochu upravit sílu uvázání, opravit přetočenou tkaničku a vše je opět v pohodě.
 

Je jedno, zda je mokro či sucho...
podešev žehlí všechny typy podkladu

těžké testovací podmínky

G300 testuji sice na jaře, ale letošní jaro je však spíše ve znamení zimy. Na horách je stále spousta sněhu a pod horami zase spousta vody a bahna po vydatných srážkách. Těžké, ale na pořádný test bot ideální podmínky.

Na blátivém a kluzkém podkladu funguje podešev velmi dobře. Do momentu, než se zcela ponořím do bahna je grip dostačují. To platí i při překonávání strmých výběhů. I zde se na G300 mohu spolehnout. Při sebězích jsem chvíli hledal správnou techniku. Jako nejvýhodnější se mi osvědčil seběh přes paty. Využil jsem tak komfortu tlumení a stability, kterou bota nabízí.

Přes prodyšný svršek voda při nabrání postupně opět odchází ven. Díky zvýšené TPU obsázce, která vede od špičky, jsem vodu nabral jen v opravdu hodně promáčeném terénu nebo bahně. Při prvním použití originálních návleků jsem dost zápasil se zaháknutím háčků do „poutek“ na stranách boty. Doporučuji si předem doma poutka trochu roztáhnout.


Zaháčkovat návleky chce lehce potrénovat...

Zhodnocení

Trailfly Ultra G 300 je opravdový univerzál. Oceňuji příkladný komfort a tvar boty. Výrobcem udávanou šířku fitu 5 (standart fit) bych viděl reálně tak na 4. Jedná se o prostor v místě příčné klenby a špičce boty. Celkově totiž bota na noze perfektně sedí a bezpečně ji obepíná.

Střih boty tak bude určitě vyhovovat i běžcům, kteří jinak nepotřebují širší typ boty. Univerzálnost spatřuji v použití, co se délky výběhu týče. Díky dynamické odezvě mezipodešve jsou použitelné na tempové výběhy stejně jako na ultra, pro které jsou však naprosto ideální.

Vyvážená směs mezipodešve a flexibilita dělá z tohoto modelu ideálního společníka při dlouhých trailech. Zpozornit by měli i běžci, kteří hledají obutí pro populární kombinaci chůze a běhu. Pro ně bude váha bot 300 gramů zanedbatelná.

Vyšší cenovka je vykoupena dokonalým střihem, komfortem a univerzálností. Navíc u takto technologicky vyspělé boty se dá očekávat vysoká trvanlivost.


Oceňuji příkladný komfort a tvar boty
 


Výhody:

  • vyšší tlumení ideální na dlouhé běhy,
  • pohodlný fit boty
  • ploché tkaničky, které se nerozvazují a perfektně botu "dotahují"
  • skvělá energetická návratnost G-fly podešve
  • kompatibilita s návleky Inov-8
  • vynikající prodyšnost, nabraná voda rychle "vycáká" ven
  • dostatečně tuhý okop chránící prsty i botu


Nevýhody:

  • krkolomější háčkování návleků do oček
  • tenký jazyk může při delším běhu a natečení nohy přinutit k převázání tkaniček

 


Technické detaily

Trailová obuv Inov-8 Trailfly Ultra G 300Obuv Inov-8 Trailgly Ultra G 300

typ povrchu: terén
svršek: odolná prodyšná síťovina
mezipodešev: pěna G-FLY obohacená grafénem
podešev: Graphene grip, 4 mm vysoký vzorek
stélka: 6mm vkládací stélka Boomerang
drop: 6 mm (25 mm pod patou a 19 mm pod špičkou)
střih boty: fit široký (kopyto šíře 5) standard fit
hmotnost: 300 g

MOC: 4 799,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Roman TulínskýROMAN TULÍNSKÝ
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:  Rock Point Ostrava, Forum Nová Karolina
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2000
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2000
V Rock Pointu jsem od roku: 2009
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: skialp, běh
Specialista na výrobky: běh, skialp, obuv - všeobecně
Specialista na značky: Inov-8, Dynafit, Hoka One One, Brooks, On, Crazy Idea, Ternua, Osprey, Hannah, TNF...

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey