Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Inov-8 Trailtalon 290

4 min čtení 27. 04. 2021

Tyto běžecké boty se mi na první pohled zalíbily, a to nejen barevně. Oproti předchozímu modelu, ve kterém jsem dosud běhal, jsem také narazil na některé rozdíly v konstrukci bot. Pojďme se tedy podívat na letošní model Trailtalon 290 více z blízka. Jaké novinky nám Inov-8 nachystal?

Konstrukce běžeckých bot Inov-8 Trailtalon 290 zaznamenala mnohá vylepšení

Vylepšení konstrukce

Bota už nemá tak kulatou špičku, charakteristickou pro většinu modelů Inov-8. Přijde mi, že má trošku užší střih kopyta, i když je bota stále dostatečně široká a pohodlná (má "fit 4" tj. druhý nejširší střih). Další změnu jsem u Trailtalon 290 zaznamenal v systému šněrování, jehož "klec" už není všitá v přední části boty a je z kvalitnějších materiálů. U předchozího modelu se právě systém šněrování v tomto uchycení (švu) vytrhával. Navíc mi časem na několika místech prasknul a noha už nebyla v botě tak pevně utažená a stabilní a šněrování jsem musel různě flikovat.

Další příjemnou novinkou, je nově udělaná a zvýšená horní část a okop špičky boty tvořený vrstvami navařovaného PU materiálu na ochranu nohy před ostrými kameny. To běžec ocení zejména při běhu v náročnějším horském terénu. Jinak je bota neuvěřitelně prodyšná, což v období, kdy jsem boty z větší části testoval, zase tak velká výhoda nebyla. Teploty se pohybovaly kolem nuly a někdy i pod. 

Inov-8 Trailtalon 290 jsou ideální do terénu

Pohodlí a stabilita

Než v nových botách vyběhnu, nejdříve se v nich projdu. Už při chůzi jsem zaznamenal velké pohodlí a dobrou stabilitu. Nebál bych se v nich v létě vyrazit ani na nějaký lehčí trek po horách, což vlastně dělám pořád a trailové běžecké boty u mě suplují roli nízkých trekovek.

Co se týká běhu, tak jsem boty testoval v Konopišťském parku, kde byl částečně asfalt, šotolina a hliněné cesty. Další kilometry jsem přidal po lesních cestách a trailech na Čerčanském Chlumu. Takže kameny, kořeny, bláto.

Inov-8 Trailtalon 290 beru na středně dlouhé běhy, tj. do 25 km

Bota je velmi pohodlná a stabilní. Co se týká tlumení, tak po lesních cestách a v terénu nebyl problém. Trochu diskomfortu jsem pociťovat při běhu po asfaltu. Tam pro mě tlumení nebylo dostatečné, ale je pravda, že patřím do skupiny těžších běžců. Mezipodešev Powerflow je tvořena ze dvou různě tvrdých směsí:
 

  • v patě měkčí = větší komfort tlumení
  • ve špičce tvrdší = efektivnější odraz


V terénu jsem si botky užíval. Přesné vnímání terénu, přesnost při došlapu, jistota v sebězích a to i v blátě díky 4 mm vysokému vícesměrnému vzorku. Návratnost energie při odrazu také dobrá.

Absolvoval jsem i jeden delší běh cca 18 km, abych prověřil technologii ADAPTERFIT met-cradle, kdy je svršek dostatečně flexibilní a přizpůsobuje se přirozenému pohybu i otoku chodidla, ke kterému dochází právě při delších bězích. S Trailtalony žádné problémy jako otlaky, puchýře apod. nemám.

mezipodešev Powerflow je tvořena ze dvou hustot směsi - pata měkčí (tlumenější dokrok), špička tvrdší (efektivnější odraz)

Shrnutí

Celkově se podle mého názoru jedná o kvalitní, dostatečně tlumenou botu pro nabírání objemů při bězích v terénu, a to na střední vzdálenosti. Jsem těžší běžec, takže mě Trailtalon 290 vyhovují na běhy do 25 km.

Inov-8 Trailtalon 290 s vylepšenou
 


Výhody:

  • stabilita na různých površích a jistota v sebězích
  • pohodlí pro prsty
  • prodyšnost (v zimě kolem nuly už dost větrají)
  • zvýšený okop
  • inovované „uchycení“ systému šněrování


Nevýhody:

  • horší komfort při delším běhu po asfaltu
  • perfektní čtivost terénu nechá pocítit ostřejší kameny

 


Technické detaily

Trailová běžecká obuv Inov-8 Trailtalon 290Boty Inov-8 Trailtalon 290

určení: terén
svršek: prodyšná síťovina
mezipodešev: POWERFLOW+ výztuha DFB
podešev: INOV-8 RUBBER
drop:  8mm (pata 19mm špička 11mm)
hmotnost: 290 g

MOC: 3 699,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Michal ŠedivýMICHAL ŠEDIVÝ
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:  Rock Point Praha, Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička, rodiče mě od malička "tahali po horách"
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2019
V Rock Pointu jsem od roku: 2019
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: horské běhy, turistika, skialp, kolo, celoroční plavání - otužování
Specialista na výrobky: běžecká a turistická obuv
Specialista na značky: Inov-8, Dynafit, Ternua...

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Je předurčena na trailové běhání, ale užijete ji i během skialpových výšvihů...
Všestranné kalhoty, které se nejlépe cítí na výletech v přírodě. Čím vás zaujmou...

Test kalhot Hannah Moa

15. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Působí robustně, jsou ale překvapivě lehké. Expresky jsem otestoval v Ádru i Alpách, a to hodně důkladně...