Test obuvi Inov-8 Trailtalon 290 man

5 min čtení 23. 07. 2021

Od zimy jsem testoval poslední model běžeckých bot Trail Talon 290. V předchozím modelu jsem běhal už roky předtím, a protože je „trailtalonka“ má oblíbená bota, rád jsem prověřil její nový facelift. Základní oblíbené a funkční charakteristiky svého předchůdce si naštěstí stále zachovává.

Obsah:

V nových Trail Talonech 290 jsem zatím naběhal něco přes 400 km a nejlépe jim bylo na horských loukách a šotolinových cestách
V nových Trail Talonech 290 jsem zatím naběhal něco přes 400 km a nejlépe jim bylo na horských loukách a šotolinových cestách

Podešev

Zaměření boty je 50 % trail/silnice, čemuž je uzpůsobena i podešev a pohodlně vás dostane přes asfaltové či jinak zpevněné úseky. Díky celkem členitému vzorku drží dobře i v sebězích na asfaltu či betonu. Celkem 46 různě tvarovaných a na ploše rozmístěných špuntů má výšku 4 mm a „drápky“ obvodových špuntů podešve navyšují kontaktní vlastnosti na uježděném sněhu nebo lehce blátivé cestě.
 

skvělý grip u předchozího i nového modelu zajišťuje gumová podešev Inov-8 se 4mm vícesměrovým vzorkem ve tvaru drápu, každý se širokou kontaktní plochou
Velmi dobrá samočistící schopnost podešve
 
 

 

Trail Talon 290 je bota šířky 4 z 5 a předurčuje ji to pro běžce se širším chodidlem nebo s vyšším nártem Jejich váha za půl pár je 290 g, jak je patrné už názvu boty a drop je 8 mm.  

Druhá nejširší velikost kopyta předurčuje boty pro běžce s širší nohou nebo vyšším nártem
Druhá nejširší velikost kopyta předurčuje boty pro běžce s širší nohou nebo vyšším nártem

Mezipodešev

Mezipodešev Powerflow+ je složena ze 2 dílů. Spodní část je lehce tvrdší, má výbornou tvarovou paměť a zprostředkuje velmi slušnou dynamiku. Horní část mezipodešve je lehce měkčí, nabídne komfort pro velké objemy.

Mezi těmito vrstvami je ještě vložena polymerová výztuha DFB, která zlepšuje torzní stabilitu této boty a kopíruje tvar plantární fascie, což je šlacha na spodní straně chodidla. Začíná jedním velkým úponem na patní kosti a postupně se dělí na pět částí, které vedou k jednotlivým prstům.

V patní výztuze je vidět
V patní výztuze je vidět "kapsa" na zaháknutí Inov-8 návleku, poznáte podle "vyzobnutého" prošití

Nová ADAPTERFIT technologie umožňuje botě, aby se přizpůsobila noze, která přirozené natélá při běhu na delší vzdálenosti.

V patní části jsou umístěna poutka pro vložení háčků kotníkových návleků ALL TAERRAIN GAITER. To se hodí zejména při běhu v blátě, dešti apod.

Inov- 8 Trail Talon 290 jsou boty ideální na delší běhy
Inov- 8 Trail Talon 290 jsou boty ideální na delší běhy

Svršek

Nový odolný a prodyšný svršek boty je zpevněný výztuhami tzv. externí termoplastickou „klecí“, na kterou je vyvedeno šněrování. Tento systém jistě a stabilně drží botu na nártu a chrání nohu. Zároveň se šněrováním drží nohu obepnutou stejně silně po celou dobu běhu.

Bota má vzhledem ke své konstrukci příjemně měkkou a zároveň stabilní patu. U bot s příliš tvrdou a úzkou patou jsem měl v minulosti problém s podrážděnou achilovkou. Trail Talon mi maximálně vyhovuje.

Porovnání nového svršku (nahoře) s předchozím modelem Inov-8 Tail Talon 290 (dole, po cca kolem 1000 km)
Porovnání nového svršku (nahoře) - prodloužené vrstvy navařovaného PU materiálu na ochranu nohy před ostrými kameny), předchozí model Inov-8 Tail Talon 290 po cca 1000 km (dole).

Kde jsem testoval

Botu jsem testoval od zimy až do brzkého léta. V zimě Trail Talon 290 beru i do sněhu. Vzorek si s ním výborně poradí a bota neklouže. Pozor ale na náledí. V takovém případě už je potřeba přidat nesmeky.

Na jaře jsem Trail Talony prověřil v lesích a na loukách , převážně rozbahněných. Na mírně rozbahněných úsecích je bota jako doma. Pokud je bahna příliš, jako na obrázku níže, tak už  4mm grip nezabere a bota začne klouzat. Kde však je Trail Talon 290 jako doma, jsou horské louky všeho druhu.
 

šotolinové cesty jsou pro Inov-8 Trail Talon 290 nejlepším povrchem, na těch se mi běhalo nejlépe šotolinové cesty jsou pro Trail Talony 290 ideálním povrchem
skvěle se boty Inov 8 Trail Talon chovají i při běhu po travnatých horských loukách skvěle se boty chovají i při běhu po travnatých horských loukách, zde se mi běhalo nejlépe

 

 

Na takových cestách boty Inov-8 Trail Talon 290 naberou skvělé tempo Na takových cestách boty naberou skvělé tempo
 
V hlubokém blátě už gripy Trail Talonů 290 nedrží a bota klouže, tento terén pro ni není V hlubokém blátě už gripy nedrží a bota klouže, tento terén pro ni není

 


 

Výhody:

  • pohodlný široký střih boty
  • skvělá přilnavost
  • možnost vzít i na sníh
  • výborný komfort podešve na dlouhých bězích


Nevýhody

  • o něco nižší trvanlivost svršku (oproti předchozí variantě)

 


Technické detaily

pánská trailovka Inov-8 Trail Talon 290Boty Inov-8 Trail Talon 290

určení: 50 % terén/ 50 % silnice
svršek: prodyšná síťovina
mezipodešev:  POWERFLOW+ výztuha DFB
podešev: INOV-8 RUBBER
střih:  fit 4 široký
zapínání: ploché tkaničky
drop: 8 mm (pata 19 mm špička 11 mm)
hmotnost: 290 g

MOC: 3 699,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval


Zdeněk VotavaZDENĚK VOTAVA

Pohybem venku si s radostí kompenzuje sedavé zaměstnání. Dnes už více než na tenisovém kurtu pobíhá v běžeckých botách za městem i na horách. V zimě ho můžete potkat na skialpech nebo sjezdovkách. Rád cestuje, poznává nová místa a pohybu si užívá, ať už sám nebo s celou rodinou. S Rock Pointem je v kontaktu už spoustu let. Patří mezi pravidelné účastníky Rock Point akcí od běžeckých kempů po ty skialpové, o kterých pak rád píše do blogu. S chutí si poměří síly na závodech typu Horská výzva či Hannah Pilsen Trail.

 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey