Test obuvi Inov-8 Trailtalon 290 man

5 min čtení 07. 06. 2019

Své první trailové boty Inov-8 Race Ultra 290 jsem si zamiloval a proto, když se přiblížil čas na jejich výměnu, pustil jsem se do pečlivého výběru jejich nástupce. A protože rád všechno důkladně plánuji, vybíral jsem nové boty déle než rok.

Začal jsem porovnáním základních parametrů z webu a letáku Inov-8, který přehledně zobrazuje všechny potřebné údaje: hmotnost, šířku, drop, výšku tlumení na patě a špičce.

Trail Talon 290 váží 290 g (jak je patrné z názvu), s dropem 8 mm.

pánské běžecké boty Inov-8 Trailtalon 290 man

Pro širší chodidlo

Bota je příjemně měkká a vzhledem k tomu, že Trail Talon 290 je bota šířky 4 z 5,  je předurčena běžcům se širším chodidlem. Proto ne každému vyhovuje, ale pro běžce s širokou nohou nebo vyšším nártem, kteří rádi nechávají chodidlo volně pracovat, je to jedna z nejlepších voleb. Většina rychlejších modelů bot je mnohem užší a při prvním dojmu tlačí prsty k sobě a nenechává jim dostatek prostoru.

Výrazně tlumicí boty

Zároveň má v rámci značky Inov-8 jedno z největších tlumení, což ocení začínající nebo těžší běžci. Mezipodešev Powerflow+ je složena ze dvou dílů. Spodní část je lehce tvrdší, má výbornou tvarovou paměť a zprostředkuje velmi slušnou dynamiku. Horní část mezipodešve je lehce měkčí a proto nabídne komfort pro velké objemy.

pánské běžecké boty Inov-8 Trailtalon 290 man s vynikajícím tlumením

Mezi těmito vrstvami je ještě vložena polymerová výztuha DFB, která zlepšuje torzní stabilitu boty a kopíruje tvar plantární fascie, což je šlacha na spodní straně chodidla. Začíná jedním velkým úponem na patní kosti a postupně se dělí na pět částí, které vedou k jednotlivým prstům.

Inov-8 Trailtalon 290 man jsou pánské běžecké boty určené 50 % trail a 50 % silnice

určení: 50 % trail a 50 % silnice

Jejímu zaměření, tedy 50% trail je uzpůsobena i podešev, která vás pohodlně dostane přes asfaltové či jinak zpevněné úseky. Díky celkem členitému vzorku drží dobře i v sebězích na asfaltu či betonu. Celkem 46 různě tvarovaných a na ploše rozmístěných špuntů má výšku 4 mm a „drápky“ obvodových špuntů podešve zlepšují kontakt na uježděném sněhu nebo lehce blátivé cestě. Konstrukce jazyka zabraňuje vnikání nečistot dovnitř boty.

46 různě tvarovaných špuntů na běžecké obuvi Inov-8 Trailtalon 290 man
46 různě tvarovaných a na ploše rozmístěných špuntů má výšku 4 mm

Měkká a stabilní pata

Boty Inov8 Trail Talon 290 mají vzhledem ke své konstrukci příjemně měkkou a zároveň stabilní patu. Kvůli botám s příliš tvrdou a úzkou patou jsem měl v minulosti problémy s podrážděnou achilovkou. Značka Inov-8 se svojí filozofií přirozené práce chodidla v botě, mi maximálně vyhovuje. V patní části jsou také umístěny poutka pro vložení háčků kotníkových návleků All Terrain Gaiter (také vel. M, a vel L).
 

poutko u běžeckých bot Inov-8 Trailtalon 290 man na návleky Inov-8 Detail na integrované "kapsičky" na návleky Inov-8 All Terrain Gaiter

Rovnoměrně stažené boty

Svršek boty je zpevněný výztuhami. Jde o tzv. externí termoplastickou „klec“, na kterou je napojeno šněrování. Jistě a stabilně drží botu na nártu a chrání nohu. Zároveň se šněrováním drží nohu obepnutou stejně silně po celou dobu běhu.
 

Externí termoplastická klec u pánských běžeckých bot Inov-8 Trailtalon 290 man Externí termoplastická „klec“, na kterou je vyvedeno šněrování
detail na spojení tkaniček s externí termoplastickou klecí u bot Inov-8 Trailtalon 290 man Napojení tkaniček s výztuhami. Šněrování drží botu jistě a stabilně na nártu.

Testování na kempu usnadnilo výběr

Využil jsem účasti na prvním Rock Point Trailrunning campu na Šumavě a odběhal v nich celý víkend. Za celou dobu jsem neměl nejmenší problém. Nicméně jsem ještě nebyl úplně rozhodnutý.

Inov-8 Trailtalon 290 man testován na Rock Point Trailrunning campu

V létě jsem pak ještě pro porovnání na běžeckém campu v Rakousku otestoval model Inov8 Trail Rock. Opět spokojenost, nicméně vzhledem k tomu, že jsou šíře 3 (z 5), musel jsem obout o číslo větší velikost.

Závěr byl tedy jednoznačný. Pro převážně příměstské traily, když vybíhám z města do přírody, se Trail Talon 290 ukázal jasnou volbou. S těžkým srdcem jsem se rozloučil se starými botami a vyměnil je za nové.

Inov-8 Trailtalon 290 man testován na Rock Point trailrunning campu

rovnou na běžecké závody

Jeden den jsem si je přinesl a vzhledem k tomu, že se hned druhý den běžel trailový závod okolím Chlumu v Plzni, vzal jsem je hned do akce. Nezklamaly. Na úvodním úseku po rozbitém asfaltu se v nich dalo svižně vyrazit, v lese a lesních sebězích držely stopu, na hrubém kamenitém štěrkovém náspu po bývalé trati dobře ochránily chodilo a prsty. Na první závod maximální spokojenost.
 

Inov-8 Trailtalon 290 man otestované na závodech i při běžných trénincích

Shrnutí

V nových Trail Talonech 290 jsem zatím absolvoval několik výběhů do lesa a lesoparku, proběhal s nimi Rock Point Trailrunning camp na Vysočině, kdy nás poslední den překvapil sníh. Zatím v nich mám naběháno něco přes 200 km a dojmy jsou veskrze pozitivní. Boty plní přesně to, co jsem od nich čekal.

Letos je určitě vezmu na závody Rock Point Horské Výzvy v Krušných horách, na Šumavě a v Krkonoších, na Hannah Pilsen Trail a na Rock Point běžecký camp v Rakousku.
 


Technické detaily

pánské běžecké boty Inov-8 Trailtalon 290 man - 50 % zpevněný povrch, 50 % terénObuv Inov-8 Trailtalon 290 man

mezipodešev: powerflow+ (2 dílů různé tvrdosti)
podešev: 3 různé kompozity pryže
drop: 8 mm (19 mm pod patou a 11 mm pod špičkou)
poutka na návleky: ANO
hmotnost: 290 g (1/2 pár)

DMOC: 3 599,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 Testoval


ZDENĚK VOTAVA

Pohybem venku si s radostí kompenzuje sedavé zaměstnání. Dnes už více než na tenisovém kurtu pobíhá v běžeckých botách za městem i na horách. V zimě ho můžete potkat na skialpech nebo sjezdovkách. Rád cestuje, poznává nová místa a pohybu si užívá, ať už sám nebo s celou rodinou. S Rock Pointem je v kontaktu už spoustu let. Patří mezi pravidelné účastníky Rock Point akcí od běžeckých kempů po ty skialpové, o kterých pak rád píše do blogu. S chutí si poměří síly na závodech typu Horská výzva či Hannah Pilsen trail.

 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey