Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Inov-8 Trailtalon 290 man

5 min čtení 07. 06. 2019

Své první trailové boty Inov-8 Race Ultra 290 jsem si zamiloval a proto, když se přiblížil čas na jejich výměnu, pustil jsem se do pečlivého výběru jejich nástupce. A protože rád všechno důkladně plánuji, vybíral jsem nové boty déle než rok.

Začal jsem porovnáním základních parametrů z webu a letáku Inov-8, který přehledně zobrazuje všechny potřebné údaje: hmotnost, šířku, drop, výšku tlumení na patě a špičce.

Trail Talon 290 váží 290 g (jak je patrné z názvu), s dropem 8 mm.

pánské běžecké boty Inov-8 Trailtalon 290 man

Pro širší chodidlo

Bota je příjemně měkká a vzhledem k tomu, že Trail Talon 290 je bota šířky 4 z 5,  je předurčena běžcům se širším chodidlem. Proto ne každému vyhovuje, ale pro běžce s širokou nohou nebo vyšším nártem, kteří rádi nechávají chodidlo volně pracovat, je to jedna z nejlepších voleb. Většina rychlejších modelů bot je mnohem užší a při prvním dojmu tlačí prsty k sobě a nenechává jim dostatek prostoru.

Výrazně tlumicí boty

Zároveň má v rámci značky Inov-8 jedno z největších tlumení, což ocení začínající nebo těžší běžci. Mezipodešev Powerflow+ je složena ze dvou dílů. Spodní část je lehce tvrdší, má výbornou tvarovou paměť a zprostředkuje velmi slušnou dynamiku. Horní část mezipodešve je lehce měkčí a proto nabídne komfort pro velké objemy.

pánské běžecké boty Inov-8 Trailtalon 290 man s vynikajícím tlumením

Mezi těmito vrstvami je ještě vložena polymerová výztuha DFB, která zlepšuje torzní stabilitu boty a kopíruje tvar plantární fascie, což je šlacha na spodní straně chodidla. Začíná jedním velkým úponem na patní kosti a postupně se dělí na pět částí, které vedou k jednotlivým prstům.

Inov-8 Trailtalon 290 man jsou pánské běžecké boty určené 50 % trail a 50 % silnice

určení: 50 % trail a 50 % silnice

Jejímu zaměření, tedy 50% trail je uzpůsobena i podešev, která vás pohodlně dostane přes asfaltové či jinak zpevněné úseky. Díky celkem členitému vzorku drží dobře i v sebězích na asfaltu či betonu. Celkem 46 různě tvarovaných a na ploše rozmístěných špuntů má výšku 4 mm a „drápky“ obvodových špuntů podešve zlepšují kontakt na uježděném sněhu nebo lehce blátivé cestě. Konstrukce jazyka zabraňuje vnikání nečistot dovnitř boty.

46 různě tvarovaných špuntů na běžecké obuvi Inov-8 Trailtalon 290 man
46 různě tvarovaných a na ploše rozmístěných špuntů má výšku 4 mm

Měkká a stabilní pata

Boty Inov8 Trail Talon 290 mají vzhledem ke své konstrukci příjemně měkkou a zároveň stabilní patu. Kvůli botám s příliš tvrdou a úzkou patou jsem měl v minulosti problémy s podrážděnou achilovkou. Značka Inov-8 se svojí filozofií přirozené práce chodidla v botě, mi maximálně vyhovuje. V patní části jsou také umístěny poutka pro vložení háčků kotníkových návleků All Terrain Gaiter (také vel. M, a vel L).
 

poutko u běžeckých bot Inov-8 Trailtalon 290 man na návleky Inov-8 Detail na integrované "kapsičky" na návleky Inov-8 All Terrain Gaiter

Rovnoměrně stažené boty

Svršek boty je zpevněný výztuhami. Jde o tzv. externí termoplastickou „klec“, na kterou je napojeno šněrování. Jistě a stabilně drží botu na nártu a chrání nohu. Zároveň se šněrováním drží nohu obepnutou stejně silně po celou dobu běhu.
 

Externí termoplastická klec u pánských běžeckých bot Inov-8 Trailtalon 290 man Externí termoplastická „klec“, na kterou je vyvedeno šněrování
detail na spojení tkaniček s externí termoplastickou klecí u bot Inov-8 Trailtalon 290 man Napojení tkaniček s výztuhami. Šněrování drží botu jistě a stabilně na nártu.

Testování na kempu usnadnilo výběr

Využil jsem účasti na prvním Rock Point Trailrunning campu na Šumavě a odběhal v nich celý víkend. Za celou dobu jsem neměl nejmenší problém. Nicméně jsem ještě nebyl úplně rozhodnutý.

Inov-8 Trailtalon 290 man testován na Rock Point Trailrunning campu

V létě jsem pak ještě pro porovnání na běžeckém campu v Rakousku otestoval model Inov8 Trail Rock. Opět spokojenost, nicméně vzhledem k tomu, že jsou šíře 3 (z 5), musel jsem obout o číslo větší velikost.

Závěr byl tedy jednoznačný. Pro převážně příměstské traily, když vybíhám z města do přírody, se Trail Talon 290 ukázal jasnou volbou. S těžkým srdcem jsem se rozloučil se starými botami a vyměnil je za nové.

Inov-8 Trailtalon 290 man testován na Rock Point trailrunning campu

rovnou na běžecké závody

Jeden den jsem si je přinesl a vzhledem k tomu, že se hned druhý den běžel trailový závod okolím Chlumu v Plzni, vzal jsem je hned do akce. Nezklamaly. Na úvodním úseku po rozbitém asfaltu se v nich dalo svižně vyrazit, v lese a lesních sebězích držely stopu, na hrubém kamenitém štěrkovém náspu po bývalé trati dobře ochránily chodilo a prsty. Na první závod maximální spokojenost.
 

Inov-8 Trailtalon 290 man otestované na závodech i při běžných trénincích

Shrnutí

V nových Trail Talonech 290 jsem zatím absolvoval několik výběhů do lesa a lesoparku, proběhal s nimi Rock Point Trailrunning camp na Vysočině, kdy nás poslední den překvapil sníh. Zatím v nich mám naběháno něco přes 200 km a dojmy jsou veskrze pozitivní. Boty plní přesně to, co jsem od nich čekal.

Letos je určitě vezmu na závody Rock Point Horské Výzvy v Krušných horách, na Šumavě a v Krkonoších, na Hannah Pilsen Trail a na Rock Point běžecký camp v Rakousku.
 


Technické detaily

pánské běžecké boty Inov-8 Trailtalon 290 man - 50 % zpevněný povrch, 50 % terénObuv Inov-8 Trailtalon 290 man

mezipodešev: powerflow+ (2 dílů různé tvrdosti)
podešev: 3 různé kompozity pryže
drop: 8 mm (19 mm pod patou a 11 mm pod špičkou)
poutka na návleky: ANO
hmotnost: 290 g (1/2 pár)

DMOC: 3 599,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 Testoval


ZDENĚK VOTAVA

Pohybem venku si s radostí kompenzuje sedavé zaměstnání. Dnes už více než na tenisovém kurtu pobíhá v běžeckých botách za městem i na horách. V zimě ho můžete potkat na skialpech nebo sjezdovkách. Rád cestuje, poznává nová místa a pohybu si užívá, ať už sám nebo s celou rodinou. S Rock Pointem je v kontaktu už spoustu let. Patří mezi pravidelné účastníky Rock Point akcí od běžeckých kempů po ty skialpové, o kterých pak rád píše do blogu. S chutí si poměří síly na závodech typu Horská výzva či Hannah Pilsen trail.

 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů