Test obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M

8 min čtení 21. 12. 2021

Vyběhnout, když je venku namrzlo nebo dost sněhu, může být příjemná změna a s tím správným vybavením pro běžce i zábava. INOV-8 OROC ULTRA 290 jsou tu a jedná se o zcela nový styl bot pro trailové běžce v zimním období. Spojením vlastností nesmeků, dobrých trailových bot a tradičních hrotovek vznikla bota, která vás opět někam posune. Nebudete se trápit nevýhodami, které nesmeky či hrotovky přinášely.

Obsah:

Recenze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
I v zimním počasí na sněhu a ledu se dá v botách INOV8 OROC ULTRA běhat bezpečně

opravdu novinka? Nesmeky či hřeby jsou známá věc….

Zima v našich končinách není tak dlouhá ani drsná, a tak řada běžců v kluzkém počasí prostě nevyběhne, nebo si natáhne na oblíbené boty nesmeky – tedy gumu s přidanými trny. Kdo zkusil, přesně ví. S nesmeky je noha nestabilní na tvrdém povrchu, někdy se guma vyzuje, a navíc je zásadně znát vyšší váha již na středním a zejména delším běhu.

Klasické běžecké tretry se šroubovacími hřeby mají sice velký efekt a záběr (atleti nebo orientační běžci znají velice dobře), ale to jsou úzce specializované boty, ve kterých na trénink do terénu nikdo nepůjde. Přeběh přes silnici není vůbec příjemný a při seběhu se musí běžet maximálně přes špičky, které jsou hřeby osazené, aby běžec po patě neklouzal. 

INOV-8 OROC vzal dobrou trailovou botu a opatřil jí na kvalitní pryžové podešvi unikátním systémem dvojhrotů „twin-spike“, a to po celé ploše špička-střed-pata. Při specifických zimních podmínkách právě propojení těchto prvků předurčuje tuto botu k širokému využití běžci všech výkonnostních úrovní.
 

Recnze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
Spojení skvělé trailové boty s kvalitní podešví s dvojhřeby umožní vyběhnout bezpečně vícero běžcům...

Jde spojit ULTRA s hřebovou botou?

U delších tratí či v náročném terénu běžec potřebuje dobrou botu, která ochrání chodila a oddálí únavu. Běžet maraton s nataženými nesmeky znamená nazvedat stovky kilogramů navíc, a to vám nohy neodpustí.

OROC ULTRA 290 je dobrá trailová bota s cca 5 mm hlubokým vzorkem, který má vložené dvojhřeby. Bota sama osobě zůstává velice komfortní trailovou botou dropem 8 mm, dobrým tlumením (13 mm pod patou a 7 mm ve špičce, materiál mezipodešve POWERLOW+) a středně širokým kopytem. Komfortu napomáhá i 6 mm vnitřní stélka.
 

Recnze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
U delších tratí či v náročném terénu běžec potřebuje dobrou botu, která ochrání chodila a oddálí únavu

Bota nemá membránou doplněný svršek. Naopak je poměrně vzdušná. Svršek je z balistického nylonu a má vodoodpudivou DWR úpravu. Tato varianta svršku je teplejší než u klasických textilních bot, byť neobsahuje žádné aktivní zateplení. Pokud si potrpíte na vyšší tepelný komfort, tak s použitím vhodné ponožky, kompresní podkolenky v zimním provedení a případně druhé lehké ponožky bude pohodlné vyběhnout i na delší dobu ve sněhu a mrazu. Proti rychlému promočení jednak výše zmíněná DWR úprava svršku, obsázka i kvalitně zpracovaný jazyk.

Pokud tušíte, že podmínky budou opravdu kritické, vezměte návleky a rázem máte dokonalou běžeckou botu do sněhu. Bota je uzpůsobena pro opravdu spolehlivé připevnění návleků pomocí háčku na zdrhovadla a má „zářezy“ pro uchycení bočních háčků návleků. 
 

Recnze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
Bota "natěšená" stejně jako já na první výběh
Recnze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
Detail podařené boty
 
Recenze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
Detail podešve s dvojhřeby , které zaručují maximální záběr spolu s jistotou a stabilitou

Bezpečnost na prvním místě

INOV-8 OROC ULTRA 290 s hmotností 290 g je pro mě bota, která vnesla nový svěží vítr do mého botníku a běžeckého portfolia. Můžu si užít krásnou zledovatělou či zasněženou krajinu bez rizika nějakého zranění, bez nepříjemného podkluzování.

Největší riziko v zimě je pád! Při výběhu na kopec si v dobrých trailových botách vždy najdete povrch, kde bota drží a jde s ní kopec vyběhnout. Problém nastane, když nasněží nebo namrzne. To pak dolů člověk spíš klouže a o energickém seběhnutí nemůže být řeč.  INOV-8 OROC ULTRA 290 mě ale brzo přesvědčily. Držely na namrzlých kamenech, ušlapaném sněhu i namrzlém asfaltu fantasticky.

Celý vtip je ve využití dvojhrotů od sebe vzdálených přibližně 1 cm, které nahradily jeden karbidový hrot. Zátěž se tak při dopadu rozkládá na mnohem větší plochu, a tím se radikálně zvyšuje komfort při běhu po tvrdém. Malé trny se zakusují a při členitém terénu zbytek drží hluboký vzorek 5 mm. Cítil jsem se absolutně bezpečně bez obav o tradiční naražený zadek či zápěstí ze zimního vyběhnutí. To je velké pozitivum, proč se zvednout a jít se ven proběhnout.
 

Recnze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
Bota drží perfektně na namrzlých površích, ušlapaném sněhu i na stromě na Milešovce :-)

Bořič mýtů

Tradiční tretry se šroubovacími hřeby mají sice také dobré zakousnutí do terénu pod špičkou, ale zkuste si v nich na stadion či do lesa doběhnout z domu či bytu ve městě nebo pravidelně běhat dlouhé tréninky. To prostě nikdo neudělá. INOV-8 OROC ULTRA 290 opravdu snesou i úsek po silnici a proběhnutí městem než se dostanete k lesu. Malé hroty jsou trochu slyšitelné při dopadu, ale bota nijak netancuje, je stabilní a komfortní. Ale samozřejmě asfaltku opravdu jen v případě nutnosti!

Existují nedostatky?

Boty jsem zkoušel kratší dobu, a tak nevím, jaká bude životnost hřebů. Zatím nemají známky opotřebení, ale po prvních necelých 200 km je brzy soudit. Je pravděpodobné, že budou mít nižší životnost než klasické hřebovky, ale tato nevýhoda je bohatě vyvážena komfortem i lepším gripem. Jako drobnou nevýhodu bych také viděl standardní trailové provedení bez verze s GTX membránou a krytím tkaniček proti vlhkosti, blátu apod. Na druhou stranu chápu, že pokud bych požadoval dobré hřebovky i s Gore-texem, krytím tkaniček atd., budu si muset o dost víc připlatit, a hlavně je tady již výše zmíněné řešení dokoupením návleků.

Jak to vidím osobně?

Vždy jsem v zimě používal kvalitní trailové boty či nesmeky. Nenapadlo mě, že bych podobný model specifické zimní boty využil. Rozsah radosti, který mi INOV-8 OROC ULTRA 290 nabídly, mě překvapil. Můj běžecký rajón není horský. Určitě nebudou v permanenci celou zimu, ale jakmile nasněží nebo přimrzne, již nemám nad čím přemýšlet.  

Všichni známe, jak bolestivé je se při pouhém tréninkovém výběhu zranit, a k tomu v zimě může dojít velice snadno. Tyto boty berou bezpečnost opravdu vážně, a ještě vám nabídnou příležitost pěkně zabrat a užít si i seběhů naplno. Měl jsem pocit jak mladý nadšený řidič, který vyhlíží první sníh, aby mohl vyzkoušet své auto na parkovišti, co ten jeho vůz „dá“. Jen co přituhlo a napadlo, už jsem je koukal nazout a zkusit jim i sobě nandat, co to šlo.

Pestrost dělá běh zajímavý a podobné novinky v botách to jen podporují. Těším se až zamrznou rybníky! Těším se na další ročník Lipno Ice Maratonu. Ahoj na trati či někde v lese.
 

Recenze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M
Po vydatném tréninku je i na sněhu krátký relax fajn...

Výhody:

  • kombinace skvělé vzdušné trailovky s kvalitní podešví s dvojhřeby
  • umožňuje maximální záběr
  • dobře tlumená a pohodlná
  • jistota a stabilita na sněhu i ledu
  • zvládne občasné popoběhnutí po asfaltu
  • i pro běžce, co na kluzkém povrchu nevyběhnou


Nevýhody:

  • pravděpodobně nižší životnost hřebů (zatím nepotvrzeno)
  • bez Gore-texu, ale zase by bylo "vykoupeno" cenou
     


Technické detaily

INOV8 OROC ULTRA 290 MRecnze obuvi INOV8 OROC ULTRA 290 M

určení: členitý terén - sníh a led
svršek: balistický nylon
tlumicí materiál: POWERFLOW+
podešev: O-ROC TWINSPIKE dvojhřeb 
zapínání: tkaničky
hmotnost: 290 g
drop: 8 mm

MOC: 4 299,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

TESTOVAL:

Jan Pleyer
JAN PLEYER

Běh je energie pro mé tělo a mysl. Hlavní myšlenkou je neustálé poznávání sebe sama a posouvání se dál. Není to o čase či kilometrech, ale o tom, co nového zažít a odnést si v sobě. S pohybem jsem začal jako dorostenecký reprezentant ČR ve sportovním šermu, nyní se věnuji vytrvalostnímu běhu a různým outdoorovým aktivitám. Rozsáhlejší běhání mne chytlo v roce 2012 při 6letém pobytu v Číně, abych se z pracovního vytížení nezbláznil. Tehdy vznikla i myšlenka projektu "Run China", mé účasti na závodech po čínské zdi, v lesích Nanjingu, horách Anhui, a silnicích Shanghai, Suzhou, Singapore. Stále se těším, kam mne další kilometry zanesou a koho zajímavého na nich potkám.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů
Lehká turistická obuv na rychlé přesuny přírodou. Nubuková kůže s Gore-Tex membránou a masivním tlumením se mi osvědčila. Proč...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey