Test obuvi Inov-8 Terra Ultra G 270

6 min čtení 23. 08. 2021

Směs měkké, energické pěny a grafénové odolnosti s lehkostí vyvážené do absolutní roviny. Tak bychom mohli definovat boty od Inov-8 Terra Ultra G 270. Měl jsem tu možnost je potahat po valašských kotárech a cestách a teď mám tu možnost podělit se s vámi o zkušenosti a zážitky.

Obsah:

Běžecká obuv Inov-8 Terra Ultra G 270 vás osloví zejména nízkou váhou a dokonalým tlumením
Běžecká obuv Inov-8 Terra Ultra G 270 vás osloví zejména nízkou váhou a dokonalým tlumením

BOTA V DETAILU

Svršek je vyrobený z prodyšné strukturované tkaniny, lemovaný pogumováním, které dokonale izoluje vnitřek boty před nečistotou a vlhkostí.

Už při prvním nazutí boty mě okamžitě uchvátila její nízká váha (pouhých 270 g) a pocit po utažení.  Bota je vyrobena z lehkých materiálů, a o to víc mě překvapila pevnost a stabilita nohy po zašněrování. Ploché tkaničky, které dokonale drží a samovolně se nerozvazují, jsou přímo napojené na pogumovaná žebra svršku. Po stažení cítíte, jak se bota nádherně přizpůsobuje noze. Myslím si, že tato bota má potenciál uspokojit širokou škálu typů chodidel a nártů.

Pogumovaný lem chrání před vlhkostí a špínou, navíc podešev dokonale drží i na sněhu
Pogumovaný lem chrání před vlhkostí a špínou, navíc podešev dokonale drží i na sněhu

Tlumení

Terra Ultra G 270 jsou novou a vymakanější verzí Terra Ultra G260. Základ tvoří pěna POWERFLOW MAX, která poskytuje dokonalé tlumení. O dodatečné tlumení a komfort se pak ještě stará 6mm stélka BOOMERANG. Celkové tlumení je tedy 18 mm se zachováním 0 dropu.

6mm stélka BOOMERANG je z velmi energického materiálu
6mm stélka BOOMERANG je z velmi energického materiálu

 


Jsem vyznavačem přirozenosti, a i když nejsem celoroční „Barefoot Man“, rád si v teplých měsících boty sundám, a to někdy i na běhání. Mám pocit, že při běhání naboso svaly na nohách pracují trošku jinak a taky mám rád ten kontakt s terénem. Terra Ultra G 270 mají nulový rozdíl mezi špicí a patou, takže drží chodidla v rovině. Něco jako kdybyste běhali naboso.

Navíc nedisponují X milimetry zbytečné pěny, takže poměr mezi citem k terénu a tlumením je za mě víc než dokonale vyvážený. Tím chci říct, že i při delších a náročnějších tratích jsem byl absolutně spokojený s tlumením nárazů, při zachování citu k terénu.

Nadpis ZERO na patách označující nulový dropNadpis ZERO na patách označující nulový drop

 

Podešev

Rád bych tu zmínil také podešev a její vzorek. I když se pohybuji převážně v přírodě, při běhání je téměř nemožné vyhnout se asfaltovým cestám a zpevněným chodníkům. Vždy, když vybíhám z domu, tak první kilometry vedou právě po asfaltu. Přesto při koupi běžecké obuvi vždy volím trailovější vzorek a pak jsem zklamaný, když po půl roce se na botě můžu maximálně klouzat. Proto na Terra Ultra G 270 nejvíce oceňuji podrážku. Ta dělá z těchto bot univerzální nástroj, něco, co jsem dlouho hledal.

Detail podešve na nové nepoužité botě
Detail podešve na nové nepoužité botě


Přilnavost podešve k asfaltu, šotolině, kamení, nezpevněným lesním cestám, zmrzlému sněhu apod. je dokonalá. Snad jen v hlubokém blátě by potřebovala ještě agresivnější vzorek, ale to už by bylo hodně sci-fi.

Další výhodou podrážky je její odolnost, a to i vůči zmiňovanému asfaltu. Vzorek je díky grafénu bezkonkurenčně houževnatý a musím říct, že i po měsíci aktivního testování neshledávám známky opotřebení.

Detail podešve po aktivním testováníDetail podešve po aktivním testování

chování BOTY V TERÉNU

I v náročném strmém a kamenitém terénu mě boty podržely, navíc do prudkého stoupání mě „bodla“ i lehkost bot. Jsou pevné a vzorek se přizpůsobí a podrží v každém terénu, takže i při dlouhém trailu, kde se mění typy povrchů, vám dodají stabilitu a potřebný grip (přilnavost podrážky k terénu).

Boty Inov-8 Terra Ultra G 270 v popředí RadhoštěBoty Inov-8 Terra Ultra G 270 v popředí Radhoště

 

chování BOTY NA TVRDÉM POVRCHU

Na vzorku podrážky je super, že je dokonale vybalancovaný, aby vás podržel v terénu, a přitom dostatečně přilnul na tvrdý povrch. Při běhu po cestě, přestože jde o trailovou botu, jsem se cítil komfortně. Bota má dostatečnou styčnou plochu a dobře drží stabilitu při došlapu.

Průběh úseku rožnovské cyklostezky
Průběh úseku rožnovské cyklostezky

 

SHRNUTÍ

Jak boty, tak značka Inov-8 na mě udělaly opravdu moc dobrý dojem. Za značkou a jejím zakladatelem Waynem Edym stojí nádherný a inspirující příběh a taky dokonalá filozofie, díky které si boty zamilujete ještě více. Takže jestli můžu o modelu Terra Ultra G 270 něco říct, jsou to jen klady. Boty se se svou využitelností nejlépe hodí pro trailové běhání.

Určitě ji doporučím jak začínajícím běžcům, tak převážně profíkům a lidem co milují běh. V těchto botách si traily budou užívat ještě více. Jde o lehkou, prodyšnou, stabilní a propracovanou trailovku, ve které prostě chcete běhat!

V běžeckých botách Terra Ultra G 270 v sedle Pusteven
V běžeckých botách Terra Ultra G 270 v sedle Pusteven
 


VÝHODY

  • odolná grafénová podrážka
  • střih, co padne a zpevní nohu
  • velmi energická a lehká bota
  • tkaničky, co se nerozvazují
  • 0 drop (někomu nemusí vyhovovat)
  • cit  pro terén (čtivost terénu)
  • design


NEVÝHODY

  • stélka je na spodní straně pogumovaná, a chvíli trvá, než ji člověk vloží do boty

 


Technické detaily

běžecká obuv do terénu Inov-8 Terra Ultra G-270Obuv Inov-8 Terra Ultra G 270

určení: terén
svršek: kombinace strukturované tkaniny kryté odolným pogumováním
velikost kopyta: (5, standard fit) - tj. svršek napnut na nejširším kopytě
stélka: vkládací 6mm stélka BOOMERANG
tlumící materiál: TPU pěna POWERFLOW MAX
míra tlumení: vč. stélky je 18 milimetrů (dvojnásobné oproti předchozímu modelu)
podešev: Grafén Grip, nový vzorek
drop: 0 mm (12 mm pod patou a 12 mm pod špičkou)
hmotnost: 270 g

MOC: 4 299,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

Testoval:

Jan BuchtelaJAN BUCHTELA

Od malička jsem byl vedený k pohybu v přírodě a cestování. To vše mi zůstalo dodnes. Nikdy jsem se však neupínal na jediný sport. Mám za sebou několik závodů v běhu na 10 km, závody v MTB a mnoho svých outdoorových projektů. Delší dobu jsem žil v zahraničí, především na Islandu. Island je nádhernou zemí, která nabízí mnoho úniků z komfortní zóny. Já jsem si především užil skialpinismu a snowboardingu na sopkách pokrytých ledovcem s dojezdy až k oceánu, běhání lávovými poli, lezení na skalách a ledovcích. Nyní se pohybuji v Beskydech, kde si neumím představit svůj volný čas bez skialpinismu, lezení, běhu a táboření v kopcích.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...
Městský batoh musí být odolný, s kapsou na notebook, v moderním designu a musí být na záda pohodlný. Jak se osvědčil při testování Osprey Transporter Roll Top...
Lehký technický batoh, který patři mezi bestsellery značky Osprey. Splnil všehna očekávání kolegy Tomáše? Více v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey