Test obuvi Inov-8 Trailtalon 290

6 min čtení 06. 07. 2021

Model bot Inov-8 Trail Talon 290, který jsem získal díky Rock Point projektu „Staňte se testerem Inov-8 obuvi“, jsem testoval v divokých horských podmínkách, při dlouhých bězích i krátkých intervalech. Nečekaně mi sedly a rychle jsem si na boty zvykl a každý trénink si užíval. Své pocity porovnávám s obuví Salomon Ultra Pro a Inov-8 Trailroc.

Obsah:Inov-8 Trail Talon 290 je navržena pro běh na dlouhé kilometry v nejrůznějších terénech

Kde jsem je testoval

Tyto boty jsem využíval naprosto naplno a byly mi během testovacího měsíce po boku téměř při každé aktivitě. Ať rychlé tréninky na nezpevněných cestách, či dlouhé tréninky kdy jsem proběhal skoro celé centrální Krkonoše, nebo zkrátka aktivity, při kterých jsem doběhl v těchto botách. Měl jsem je, i když jsem s lyžemi na batohu vyběhl za sněhem, boty dal do batohu a chodil na skialpech sbírat výškové metry.  Za tuto dobu jsem v nich naběhal okolo 300 kilometrů.

Při porovnání s botami Inov-8 Trailroc, se kterými jsem spokojen, posuzuji, že jsou podobně srovnatelné – výsledek by byl jasnější, pokud bych Inov-8 testoval po delší dobu.


Trailová bota, která se překvapivě dobře chová i při kratším přeběhu po asfaltu

Chování boty na různých površích

Protože jsem se snažil boty testovat v různorodých prostředích, vím, v jakém terénu se chovají nejlépe.

Asfalt

Začal bych od asfaltu, kde se bota chová překvapivě dobře. I přesto, že je stavěná na trailové běhy, na tvrdém podkladu měkká podrážka dobře odvaluje i dobře přilne. Potíže jsem pociťoval pouze při delším seběhu, kdy mě začaly bolet kotníky.

Lesní a štěrkové cesty

Při běhu na lesních nebo štěrkových cestách je znát výraznější grip boty a výborná přilnavost vůči terénu. Na rozdíl od asfaltového seběhu, jsem zde necítil žádný problém s kotníky. Když byla cesta suchá nebo bylo čerstvě po dešti, Trailtalonům toto nebylo problémem.

sníh

Protože nám letos zima ani v dubnu neřekla svá poslední slova, dost tréninků bylo z velké části ve sněhu. Na tomto podkladě se bota chová velmi podobně jako Inov-8 Trailroc. V modelu Trail Talon 290 jsem se cítil mnohem pohodlněji, ale při záběru byl znát prokluz, jak je asi očekáváno od každé běžecké boty v těchto podmínkách.

Kamení a šotolina

Úplně nejlépe se mi však v botách běželo na cestách ze žulových kamenů – typické pro Krkonoše. Po zimě, kdy ustupuje sníh a je místy velmi mokro, bota drží, a to jak při seběhu, tak při strmém výběhu. Občas se mi ale opakoval stejný problém jako u Inov-8 Trailroc – při náročném seběhu se mi vnitřní vložka boty posouvá před špičky prstů. Toto ale může být problém pouze u běžců s užším chodidlem. S jejich váhou 290 gramů je bota skvěle lehká a zároveň odolná pro dlouhé, táhlé výběhy.

Střih boty

Patřím mezi lehčí běžce s užším chodidlem a díky bočnímu vyztužení, které se dá regulovat podle toho, jak si utáhnete tkaničky, se bota přitáhne podle tvaru vašeho chodidla. U mnoha bot jsem se setkal s problémem, že jsem je nemohl pořádně dotáhnout a po šířce nohy mi neseděly. Tento problém je u Trailtalon 290 dobře podchycený.


Fenomenální grip - kultovní gumová podešev Inov-8 se vzorkem ve tvaru drápu poskytuje bezkonkurenční přilnavost a stabilitu

Odolnost bot po 50, 100, 200+ km používání

U starších modelů Inov8tů mám zkušenosti s jejich relativně nízkou odolností. U tohoto modelu tomu tak není. I po častém používání na botách nejsou známky vážnějšího poškození. (přiložené fotky jsou focené po 200+ naběhaných kilometrech)

Po 50 km užívání jsem si boty téměř dokonale vyšlápl, nebylo to však dostatečně tolik na to, abych je mohl porovnávat s mými předešlými modely bot.

Po 100 km uběhnutých v těchto botách jsem zjistil, jak se jim daří na asfaltu a na lesních cestách. Požitek z toho byl velmi příjemný.

200 a více kilometrů, které tyto boty zažily, vůbec nebylo jednoduchým úkolem. Běhání ve sněhu, mokru, na zablácených cestách, spoustu proběhnutých brodů a sbíhání z části zasněžených sjezdovek, dalo botám velmi zabrat. Několik posledních tréninků s nimi bylo v naprosto normálních podmínkách, abych zjistil, jak se boty po těchto zážitcích chovají. Samozřejmě, že boty nejsou nezničitelné a po takové zátěži bude všem jasné, že vlastnosti nebudou stejné, jako při prvních 50 kilometrech.

I přesto jsem od Inov-8 Trailtalon 290 čekal, že budou v mnohem horším stavu. Navzdory mému očekávání jsem si v nich běh užil i po tolika, přímo extrémních, zážitcích.


Boty nejsou nezničitelné, ale ani po více než 200 km nedostály žádné výrazné újmě

Shrnutí

Bota Inov-8 Trailtalon 290 je stavěná na nezpevněné, nerovné běhy. Sedí mi skvěle, protože mám užší chodidlo.

Díky dostatečnému tlumení a měkčí stavbě bota exceluje v sebězích – skvěle odvaluje.

Doporučil bych je spíše do nepříznivých podmínek. Rád bych je otestoval na Xterra triatlonových závodech, kde by těmto botám místní terén určitě seděl.
 


Výhody

  • dobře sedí na užším chodidle
  • při seběhu výborně odvaluje
  • výrazný grip skvěle drží
  • jsou příjemné i na asfaltové sekce


Nevýhody

  • při delším seběhu na asfaltu – problém s kotníky

 


Technické detaily

Obuv Inov-8 Trail Talon 290 man

Trailová běžecká pánská obuv Inov-8 Trail Talonurčení: terén
svršek: lehký, vysoce odolný svršek ze síťoviny
mezipodešev: POWERFLOW+ výztuha DFB
podešev: Inov-8 rubber se 4mm vícesměrovým vzorkem ve tvaru drápu
střih: fit 4 (široký)
háčky na návleky: ANO, kompatibilní s Inov-8 návleky
drop: 8 mm (pata 19 mm špička 11 mm)
hmotnost: 290 g

MOC: 3 699,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Testoval:


Michal Strejc
MICHAL STREJC


Jeho vášní se stal triatlon a skialpinismus. Michal je součástí reprezentačního družstva ve skialpinismu a v létě objíždí závody v triatlonu silničním a Xterra. V Xterra triatlonu se v roce 2020 nominoval na MS Xterra, Hawaii Maui 2021. Je před ním ale ještě spoustu dalších závodů, na které se poctivě připravuje (Světový pohár v Prachaticích, MS Hawaii, České poháry a mistrovství ČR).

 

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey