Test obuvi Oboz Sawtooth low B-DRY

7 min čtení 12. 01. 2019

Možná vám značka OBOZ nic neříká. Nedivil bych se. V našich Rock Point prodejnách je zcela novou značkou od podzimní sezóny 2018. Značka je však mladou i v globálním měřítku. Založena totiž byla vlastně nedávno, v roce 2007 v USA. Přesto se dokázala rychle etablovat na trhu s outdoorovou obuví a stala se oblíbenou mezi outdoorovými nadšenci.

Název je odvozen od jména společnosti Outside a města BOZeman, kde má značka sídlo. Bozeman najdete ve státě Montana v národním parku Yellowstone, který využívají vývojáři i pro praktické testování jednotlivých modelů. Důvody oblíbenosti obuvi Oboz u zákazníků ve Spojených státech i dalších zemích je třeba hledat především ve využívání kvalitních materiálů, jejich precizním zpracování a dále ve vývoji a používání vlastních technologií s důrazem na funkčnost a pohodlí. Že by se mělo jednat o opravdu kvalitní obuv, podporuje třeba i to, že boty Oboz používají i členové National Ski Patrol v USA.  

Voděodolnost bot Oboz Sawtooth Low bdry zajišťuje membrána B-DRY

Univerzální využití

Byl jsem zvědavý, co je na tom všem pravdy a pustil se do testování modelu nízké trekové boty Oboz Sawtooth low BDRY, která je vybavená membránou B-DRY. Jedná se o celosvětově nejprodávanější model. Netestoval jsem v divokém horském prostředí, ale převážně v pestrých terénech v okolí města Stříbra, případně v Českém lese během podzimních procházek se psem nebo rodinou. Bota je určitě využitelná i v horách. Myslím, že jednou z jejích předností je právě univerzální využití - od běžného nošení ve městě až po jednodušší horské treky. Pro každodenní použití hovoří i neutrální design se zajímavým kombinováním nubukových kožených dílů, částí ze síťoviny a gumy.

voděodolné boty Oboz Sawtooth Low B-Dry mají voděodolné i tkaničky (oproti konkurencím)

Pohodlí hraje prim

Už od pohledu se jedná o robustní a ve špičce širokou a pohodlnou botu. To jsou také první poznávací znaky značky Oboz. Ocení je zejména uživatelé se širší nohou. Boty nikde netlačí, komfort nesnižují ani třeba nevhodně zvolené švy, které by při chůzi tlačily. Střih je pro Oboz jedním ze zásadních bodů, které při konstrukci bot vývojáři a designéři zohledňují. Na první obutí člověk pozná, že pata je v botě dobře fixovaná díky výztuze Heel Counter a přední část je naopak volnější s dostatečným prostorem pro pohyb prstů. I při delších výletech tak boty zůstávají komfortní. Nejen Sawtooth low BDRY, ale i všechny ostatní modely Oboz jsou konstruovány pro neutrální až mírně pronační typ chodidla.

výztuha Heel Counter pevně zafixuje patu a protot je obuv komfortní i pro delší výlety

Tlumení přináší komfort

Příjemné a komfortní je také tlumení, o které se stará mezipodešev tvořená dvěma hustotami EVA pěny.  Spolehlivě funguje i na tvrdých površích. Myslím, že dostatečně utlumí i došlapy těžších uživatelů, než jsem já. Kromě pohodlí mezipodešev poskytuje i podporu chodidlu díky integrované nylonové destičce, která má napomáhat udržení správné polohy chodidla i při dlouhých výletech a nastupující únavě klenby. Destička zároveň zvyšuje torzní tuhost. To jsem poznal třeba v traverzech. Pokud se rozepisuji o mezipodešvi, nesmím zapomenout na její nedílnou, ale vlastně neviditelnou součást – ochrannou termoplastickou TPU destičku. Také ona má funkci podpory torzní tuhosti boty, ale také chrání nohu před proniknutím ostrých předmětů skrz měkké materiály podešve i mezipodešve. 
 

hodní pohled na vnitřní stélku, která má integrovanou nylonovou destičku a TPU destičku proti proniknutí ostrých předmětů
detail na stélku s TPU destičkou, která zabraňuje proniknutí ostrých předmětů skrz botu


Nekloužou na blátě

Skvěle se mi osvědčila podešev. Už v obchodě asi každého zaujme hrubý agresivní vzorek. Nejde si nevšimnout zajímavého designového prvku v podobě vrstevnic, které jsou v podešvi vyražené. Podešev je dělená do zón a ty usnadňují její ohyb při chůzi. Vzorek má samočistící schopnost. To znamená, že většina nečistot sama vypadává, vzorek se nezanáší například blátem a tím si samozřejmě udržuje svoje výborné trakční vlastnosti na různých druzích povrchu. Naprosto fantasticky drží zejména v blátě, na mokré trávě a na listí o něco horší je to na vlhkých kamenech nebo kořenech. Jistotě pohybu v náročných podmínkách přispívají i protisměrné gripy v přední časti podešve a na patě. První „podrží“ při odrazu a druhé naopak zabrání podklouznutí při došlapu a brzdění.  Oboz si veškeré směsi a dezény podešví navrhuje a vyvíjí sám. Samozřejmostí je i důkladné testování, než se dostanou na sériově vyráběné modely.

detail samočistící podrážky bot Oboz Sawtooth Low B-Dry man

Kvalitní stélka dělá kvalitní botu

Oboz si hodně zakládá na špičkových vnitřních stélkách O FIT Insoles. Proto jsem jim věnoval odpovídající díl pozornosti při testování. Stélky jsou vyvíjeny pro každý model individuálně a jsou také přesně pasovány na konkrétní velikost boty, bez jakékoliv dodatečné ruční úpravy uživatelem. Nemusím zdůrazňovat, kolik stojí kvalitní stélka, kterou si většinou kupujeme zvlášť. Oboz stélky jsou dle mé zkušenosti opravdu funkční a plnohodnotné. Reálně zvyšují celkový komfortní pocit z bot. Při používání jsem ocenil podporu, kterou poskytují chodidlu v místech, kde je to nejvíc potřeba. Speciální díly z EVA pěny pod patou a v přední části chodidla zvyšují celkový tlumicí efekt boty. Stélky vnímám jako jednu z velkých výhod bot Oboz, proti většině konkurentů.

Membrána obuvi Oboz Sawtooth B-Dry se skvěle hodí na podzimní vycházky

Díky membráně B-DRY nepromoknou

Veškeré materiály použité na svršku včetně tkaniček mají vodoodpudivou úpravu a jsou vysoce odolné. Vodonepropustnost je navíc umocněna využitím vložené kompaktní „botičky“ z PU membrány B-DRY, kterou Oboz vyvinul. Tato membrána je 100% vodonepropustná a hodně prodyšná. Hydrofobní vlastnosti použitých materiálů i vodonepropustnost membrány na obuvi Sawtooth Low jsem v podzimních podmínkách prověřil opravdu důkladně včetně záměrného procházení se potokem. Příjemným zjištěním bylo i malé pocení nohou. Tento fakt ale bude chtít ještě ověřit v letních měsících.

membrána B-Dry

Shrnutí

Celkový dojem z téměř čtyřměsíčního testování obuvi Oboz Sawtooth Low BDRY mám velmi pozitivní. Myslím, že pro velkou většinu uživatelů, kteří hledají nízkou univerzální trekovku, to mohou být boty, které si zamilují. Jsou velmi pohodlné a spolehlivé. Mírně vyšší hmotnost je daní za robustnost, odolnost i komfort. Uživatelům s úzkou nohou s největší pravděpodobností úplně vyhovovat nebudou, stejně tak bych si je nezvolil jako nástupovky nebo prostě do technického terénu na skály či ferraty.

logo eko prodejktu značky Oboz - One More TreeEkologický přístup firmy

Oboz se prezentuje i několika vlastními zajímavými globálními projekty. Ze všech bych rád uvedl „ONE MORE TREE“, který vznikl spolu se založením značky a neznamená nic jiného, než že se značka zavazuje k financování vypěstování a vysazení jednoho stromu za každý prodaný pár obuvi Oboz. Více se dočtete na www.obozfootwear.com.
 Výhody:

  • univerzálnost
  • velmi dobrá tlumivost
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • skvělá podešev
  • velmi pohodlné
  • špičkové vnitřní stélky O FIT Insoles


Nevýhody:

  • mírně vyšší hmotnost

 


Pánská nízká treková obuv s membránou: Oboz Sawtooth Low BDRYTEchnické detaily:

Obuv Oboz Sawtooth Low BDRY man

svrchní materiál: voděodolná kůže nubuck a odolná prodyšná síťovina
membrána: B-dry
Mezipodešev: EVA pěna dvojí hustoty
Podešev: Vibram MegaGrip hi-traction s 5mm vícesměrovým vzorkem
fixace paty: Heel Counter
hmotnost: 473g (1/2 pár ve velikosti 8UK)

Cena: 3.699,-

Obuv zakoupíte na našem e-shopu i kamenných Rock Point prodejnách.
 

 

Testoval:

Jan KrabecHONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey