Test obuvi Salewa Wildfire Edge

4 min čtení 29. 07. 2019

Když nemusím nasazovat mačky, vysoké pohorky přes léto nevytáhnu. Proto ode mě dostávají nízké trekovky docela zabrat a za poslední roky to odskákala právě značka Salewa. A aktuální model Wildfire Edge má ambice vydržet déle a lépe, než ty minulé!

Nástupovky Salewa Wildfire Edge man

Hned na začátku je nutno poznamenat, že tady nejde o žádný souboj. Asi dva měsíce testuji nový model a přišlo mi adekvátní zdůraznit, že nějakou zkušenost s tímto typem bot mám a že v nich nechodím jen v parku a po koberci. V nízkých trekovkách od Salewy jsem toho v uplynulých letech něco našlapal a nalezl a tyto tři podrážky jsou toho důkazem:

Rozpohybujte boty - http://outdoorphoto.cz/wp-content/uploads/2019/07/trainer-pro-edge.gif


Troje approachovky od Salewy, zleva: Mountain Trainer (2015),  Wildfire Pro (2016) a Wildfire Edge (2019)

Kam v nich?

Ve Wildfirech můžete jít do divadla, do nákupního centra i na plovárnu a všude s nimi jistě sklidíte velký aplaus. Nejlepší uplatnění ovšem najdou v horách. Na širokých lesních cestách bude vaše noha ještě trochu žehrat na to, že jste si nevzali běžecké tenisky, ale jak začnou šutry, skála a přidá se i trocha toho lezení, jsou Wildfiry ve své kůži.

Nástupovky Salewa Wildfire Edge man

Ne nadarmo se této kategorii také říká „approachovky“. Nástupy pod lezecké cesty jsou krkolomné, strmé a plné nástrah. A přesně takový terén tyto boty v pohodě zvládají. Dalším rajónem, kde se budou cítit jako ryba ve vodě, jsou zajištěné cesty. Na via ferratách potřebujete botu lehkou, obratnou a s dobrým gripem. A hádejte co?

Jak se v nich chodí?

Boty jsou lehké a zároveň dostatečně tuhé. A mají dobrou podešev. Ta mi přijde nejlepší ze všech vyzkoušených modelů, drží parádně na skále a díky lezecké zóně pod palcem zajišťuje dobrý cit a stabilitu i na menších stupech.

podešev Pomoka na nástupovkách Salewa Wildfire Edge man

 

Při delším treku je také důležité pohodlí a i tady mi boty vyhovují. Po třech dnech v kuse jsem se v nich pořád cítil dobře a nenadával jsem, což se u mnohých jiných bot říct nedá. To je ale dost individuální hledisko a apeluji na nutnost boty pořádně vyzkoušet předem – každá noha je jiná a ne každý střih vám musí sednout. Horní okraj boty je tužší a ne tak vyměkčený jako u jiných modelů, což nemusí vyhovovat každému.

detail na mřížkovou konstrukci nástupovek Salewa Wildfire Edge man

Na botách těžko hledám nějaké nedostatky, ty možná ukáže až čas. Obsázka je velkorysá a celkové zpracování precizní. Osobně bych oželel některé designové prvky - šňůrky a očka, které jsou potenciálním zdrojem problémů. Na druhou stranu zde mají i jistou funkci a přispívají k tuhosti boty a tak je zřejmě vezmu na milost. Pokud vydrží. Zeptejte se mě příští jaro.

Nástupovky Salewa Wildfire Edge man

U bot je nejlepší, když ani nevíte, že je máte na noze. A tomu se Wildfire Edge dost blíží. Moc si u mě v botníku neodpočinou. Doufám, že svršek vydrží tak dlouho, jako u starého modelu Mountain Trainer. A podrážka, že se nikdy neochodí – to je můj námět pro inženýry z Bolzana.
 


Výhody:

  • přilnavá podešev Pomoca Speed
  • lezecká zóna v přední části podrážky
  • dobře padnoucí střih
     

Nevýhody:

  • zatím žádné: prověří čas

 


Nástupovky Salewa Wildfire Edge manTechnické detaily

Obuv Salewa Wildfire Edge man

svršek: 1,6 mm Suede kůže, Exa Shell
mřížková konstrukce: EXA Shell 3D
vložka: Multi Fit Footbed Plus (MFF+)
podešev: Pomoca Speed Mtn
hmotnost: 330 g / vel. L

DMOC: 3 999,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 
 

Testoval:

Jakub Cejpek - člen Rock Point TýmuJAKUB CEJPEK
člen Rock Point Týmu

Šéfredaktor časopisu Everest, fotograf, horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší.  Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa, od pustého Pamíru, až po bolivijské Altiplano.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey